Monitory

Jakość obrazu. Podsumowanie

przeczytasz w 5 min.

W sieci pojawiły się informacje, że monitor wyposażono w matrycę S-IPS. Póki co ze strony LG nie dowiemy się nic na ten temat, ale firma mogła takich informacji udzielać, bo pierwsze modele tych monitorów faktycznie mogły mieć właśnie takie matryce. Podobnie jest z nowymi modelami iiyamy - na naszym biurku stoi kupiona dwa lata temu E511 z matrycą S-IPS, podczas gdy w tej chwili w sklepach dostępne są już tylko PVA. Powód jest prosty, S-IPS praktycznie już się nie produkuje lub jeśli są, to są droższe od PVA. Nawet w kolejnych NEC'ach możemy już nie zobaczyć matryc S-IPS (ale niedługo się o tym upewnimy, po mamy wiele pytań o następcę 20WGX2)

Matryca w LG245WP nie jest aż tak dobra jak S-IPS (chyba, że to naprawdę jakieś gorsze wersje), ale nie jest tak słaba jak TN (albo to jakieś nowe, bardzo udane TN). Uplasowalibyśmy to w grupie matryc PVA i MVA czyli oferujących dobrej jakości kolory, ale również bardzo ładny czas reakcji matrycy. Co to oznacza? Że jest to kapitalny sprzęt do oglądania filmów i giercowania, ale nie do poważnych prac graficznych, edycji zdjęć itp. Jeśli jesteś grafikiem - zapomnij o nim. Powiem tylko jedno: nie ustawisz temperatury kolorów 6500K nawet przy użyciu kolorymetru. Jeśli jesteś graczem, będziesz zachwycony. Jeśli jesteś graczem-grafikiem... masz ten sam problem co my ;)

Najlepszą jakość obrazu uzyskaliśmy ustawiając w menu OSD: tryb sRGB i 20% jasności, przy gammie obniżonej w sterownikach karty graficznej do 0.80~0.85. Ta ostatnia nadaje nieco głębszych kolorów - filmy i gry wyglądają ładniej.

tryb sRGB, jasność 20%
ładna krzywa charakterystyki kolorów = ładne kolory na matrycy

W zasadzie, jeśli jesteś graczem, nic Ci do szczęścia więcej nie potrzeba. Oczywiście poza dobrym czasem reakcji matrycy. W tym panelu jest na tyle dobry, że komfortowo można oglądać filmy i grać w wiele 'jasnych' gier - jak wspomniane GRAW, CoH, PES6, N4S itp. Smużenie może być lekko zauważalne w 'ciemnych' i bardzo dynamicznych grach - jak Doom3, Quake4 i CS. Jeśli więc zależy Ci jedynie na bardzo, bardzo szybkiej matrycy, to faktycznie powinieneś wybrać panel TN. Gdy granie stanowi 80% czasu spędzanego przed monitorem, zapomnisz w ogóle co to znaczy 'TN' ;)

Do oceny jakości podczas odtwarzania filmów DVD używamy od pewnego czasu kilku tych samych filmów - aby mieć lepszą skalę porównawczą i śledzić postęp w technologii LCD. To kolejno: 'Eternal Sunshine of the Spotless Mind' (szczególnie pierwsze 4 minuty), 'Ghost in The Shell' i 'The Fifth Element'.
Każdy z tych filmów oddaje specyficzne kolory i kontrasty na matrycy, oraz dynamikę scen. A ten LG przeszedł ten test bez zastrzeżeń. Jednym słowem, bardzo przyjemnie ogląda się filmy na tym panelu.

Jedno jednak projektanci trochę zawalili w tym monitorze. Ma on służyć przede wszystkim do oglądania filmów i giercowania, a dostęp do zmiany temperatury kolorów - np: na 9300K - jest ciut za 'głęboko'. Z drugiej strony, jeśli monitor postoi kilka dni na biurku... przykładamy rękę, klikamy trzy razy i gotowe. Nie jest to więc wybitna wada.

Jeśli mielibyśmy trochę ponarzekać, to na brak zdefiniowanych gotowych trybów jasności obrazu - np do oglądania filmów, do gier, do czytania tekstu itp. To dziwne, że LG nie zastosowało takiej funkcji w monitorze za ponad 3000 zł, skoro większość, trzy razy tańszych monitorów tej firmy, ma takie możliwości.

Przejechaliśmy - już z przyzwyczajenia - kolorymetrem po całym ekranie i nie widać tu jakiejś katastrofy. Przynajmniej do tych zastosowań, które określiliśmy powyżej. -22% może i będzie poważną liczbą dla grafika, ale gracz nawet nie zauważy tego na ekranie. Jednym słowem, równomierność jak najbardziej akceptowalna.

Podsumowanie

Bardzo fajny sprzęcik - dla graczy i kinomanów. Głównie ze względu na wysoką rozdzielczość 1920x1200, ogromny, 24-calowy ekran, cyfrowe złącze HDMI i obsługę HDCP. Wejście component pozwoli na podłączenie konsoli do gier - np: X-Box 360 i włączenie trybu HD, lub zewnętrznego tunera TV, a funkcja PIP na podglądanie obrazu w małym okienku.

Brakuje kilku wygodnych funkcji w tym monitorze, ale da się bez nich żyć.

Możemy obawiać się tylko jednego - aby kolejna seria tych monitorów - np: rzuconych na rynek za 3 miesiące - nie była przypadkiem wyposażona w słabszej jakości matryce -np: jakieś marne TN'y. Ale łatwo to sprawdzić: wystarczy obrócić ekran do pozycji PIVOT, odchylić ekran do tyłu, umieścić wzrok na poziomie dolnej ramki monitora i popatrzeć na samą górę matrycy. Jeśli obraz będzie tam słabej jakości (kolory będą matowe i bardzo ciemne), będziecie mieć do czynienia ze słabszej jakości ekranem. Nawet jeśli kupicie monitor w sklepie internetowym, zawsze istnieje możliwość zwrotu, gdyby okazało się, że kolory i kąty są tragiczne i nie jesteście zadowoleni.

Ocena Parametrów:
jasność: 5/5
kontrast:
5/5
kolory: 4/5
równomierność: 4/5
kąty:
5/5
szybkość: 4/5
menu: 3/5

Podsumowanie:
zastosowanie monitora
do gier i oglądania filmów 
Jakość wykonania
dobra
jakość obrazu
dobra
parametry
dobre
ergonomia
dobra
Ogólna ocena
możliwości do ceny
dobra
 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!