Monitory

Jakość obrazu

przeczytasz w 2 min.

W charakterystyce monitora możemy odnaleźć informację o 10-bitowej gradacji kolorów. Co to oznacza w praktyce? Otóż M1900 konwertuje 8-bitowe informacje o kolorach otrzymywane z komputera na 10-bitowe, dopasowuje je do ustawionej na monitorze wartości korekty gamma, a następnie wyświetla na ekranie. W praktyce oznacza to dokładniejszą reprodukcję subtelnych odcieni poszczególnych barw. I rzeczywiście - odwzorowanie kolorów jest na tym monitorze wyjątkowo dobre.

Maksymalna zmierzona przez nas jasność wyniosła 252 cd/m2, co dokładnie zgadza się z wielkością podaną przez producenta.

rewelacyjny wynik jak na matrycę TN,
temperatura 6400K, niemal idealna krzywa charakterystyki kolorów

Czas reakcji matrycy jest dość niski i oscyluje wokół 10 milisekund. W praktyce smużenie przy przesuwaniu tekstu jest ledwo widoczne.

Kąty widzenia nie są tutaj rewelacyjne, ale zdziwilibyśmy się, gdyby było inaczej - to w końcu tylko matryca TN. Wynoszą one około 120°/115°, czyli przeciętnie.

Podświetlenie zmierzyliśmy kolorymetrem, ale zanim zaprezentujemy wyniki chcielibyśmy przedstawić Wam garść naszych subiektywnych spostrzeżeń. Wykonaliśmy bowiem dwa testy - najpierw na monitorze wyświetliliśmy czarną planszę testową i dokładnie zbadaliśmy równomierność podświetlenia w poszczególnych częściach ekranu. Następnie zrobiliśmy to samo na białej planszy testowej.

W tym pierwszym przypadku obraz jest w zasadzie równomierny, z wyjątkiem górnej krawędzi, przez którą lekko przebija się jasne światło świetlówki. Niestety podobnie, jak w większości matryc TN, podczas wyświetlania na ekranie czerni, niewielkie tylko odchylenie na bok powoduje 'przechodzenie' koloru czarnego w szary lub fioletowy. Oglądanie mrocznych filmów z ukosa w przypadku tego monitora nie wchodzi więc za bardzo w grę.

Jeśli chodzi o białą planszę testową (czyli w warunkach przypominających pracę w systemie Windows, podczas której na ekranie zazwyczaj wyświetlane są jasne kolory), sytuacja prezentuje się znacznie lepiej. Jedyny zauważalny problem polega wówczas na tym, że lewa część matrycy wpada w minimalnie inny odcień, niż prawa. Potwierdziły to nasze testy kolorymetrem, ale wypada dodać, że jak na matrycę TN są to i tak rewelacyjnie dobre wyniki pomiarów.

rezultaty pomiarów równomierności podświetlenia matrycy

Poniżej testy kolorymetrem, przy 'zdrowym dla oka', optymalnym ustawieniu jasności na 52%, dla którego luminancja wyniosi ~140 cd/m2. Jak widać krzywa kolorów jest nadal niemalże perfekcyjna, podobnie zresztą jak temperatura barw.