Monitory

Menu OSD. Ocena

przeczytasz w 4 min.

W M1900 zastosowano łatwe w obsłudze, półprzezroczyste menu, wyróżniające się kilkoma oryginalnymi rozwiązaniami. Nie ma tutaj na przykład charakterystycznego dla innych monitorów wyraźnego podziału na jaskrawość i kontrast. W Eizo regulacja dotyczy przede wszystkim jaskrawości - im większa, tym silniejsze podświetlenie generowane przez świetlówkę - prawda, że proste?Niespotykaną w innych monitorach jest również możliwość regulacji nasycenia barw. Można ustawić sobie tryb czarno-biały lub wręcz przeciwnie, przejaskrawić wyświetlane na ekranie kolory. Mamy również dostęp do regulacji korekty gamma (w zakresie od 1,8 - 2,6), czy ustawień intensywności każdej z trzech składowych kolorów. Monitor obsługuje też bogaty wachlarz ustawień temperatury barw: od 5000K do 10000K w odstępach co 500!

M1900 ma kilka predefiniowanych ustawień, przełączanych za pomocą przycisku 'F'. Domyślne i dające największe możliwości konfiguracji to 'Custom' (ustawienia użytkownika). Pozostałymi profilami są: sRGB, Text, Picture oraz Movie. Dostosowują one obraz monitora do różnych zastosowań. Można też ustawić sobie inne parametry jasności podświetlenia dla poszczególnych profili i szybko się między nimi przełączać, co jest bardzo wygodne.

W czasie, gdy monitor wyświetla inną rozdzielczość niż nominalna 1280x1024, można ustawić sposób wygładzania pikseli. Do wyboru jest pięć trybów, w tym zupełne wyłączenie wygładzania lub swoisty anty-aliasing.

Interesującą cechą większości monitorów Eizo, występującą również w M1900, jest wbudowany licznik 'przebiegu'. W każdej chwili możemy wyświetlić sobie informację o ilości godzin przepracowanych przez matrycę.

Do obsługi menu służy zestaw pięciu przycisków - cztery kierunkowe oraz jeden służący do akceptacji. Trzeba przyznać, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego mogłoby brać przykład wielu producentów monitorów.

Poza głównymi przyciskami do strojenia, na przednim panelu znajdują się również 'S' - wybór źródła sygnału, 'A' - automatyczne dostrojenia monitora do sygnału analogowego, 'F' - zmiana profilu, oraz wyłącznik. Pracę monitora sygnalizuje niewielka dioda.

  opcje w menu monitora
 • Ekran > Wygładzanie
 • Kolory > Jaskrawość, Temperatura, Gamma, Nasycenie kolorów, Odcień (Hue), Przyrost (Gain), Zerowanie
 • Dźwięk > Głośność, Wyciszenie
 • PowerManager > Tryb wyłączania monitora, Dźwięk
 • Inne > Sygnał wejściowy, Wyłącznik czasowy, Ustawienia VGA, Pozycja menu,
 • Przezroczystość, Czas wyświetlania OSD, Zerowanie
 • Informacje > Ekran informacyjny
 • Język > Wybór języka

Oprogramowanie

Monitor nie obsługuje regulacji parametrów z poziomu systemu operacyjnego. Do M1900 dołączono co prawda płytę, ale znajdziemy na niej tylko profil kolorów ICM, instrukcję w formacie PDF (bardzo dobrze przygotowaną, ale niestety nie po polsku) oraz nieskomplikowany program Screen Adjustment Software. Niestety, przy jego pomocy nie zmienimy jasności, czy kontrastu. Cały program to kilka nieinteraktywnych plansz służących do ręcznego i automatycznego dostrajania monitora do sygnału analogowego. Szkoda.

Podsumowanie

Eizo M1900 to porządny, 19" monitor wyposażony w matrycę TN, co istotne, potrafiącą odwzorować pełną paletę barw. Bardzo dobre podświetlenie, soczyste kolory i wygodna obsługa, to główne zalety tego urządzenia.

Z drugiej strony, cena, wynosząca blisko 2000 złotych. W tej cenie na rynku można znaleźć monitory z matrycą PVA lub S-IPS, dysponujące wyższą rozdzielczością (1680x1050), nieco lepszą jakością obrazu, a przede wszystkim, znacznie szerszymi kątami widzenia. M1900 to jak solidny, markowy samochód - dajmy na to Mercedes klasy A - na który w zasadzie nie wahalibyśmy się wydać naszych pieniędzy, gdyby nie fakt, że za tą samą kwotę możemy dostać kilka innych, ciekawszych modeli.

Jeśli jednak to nie rozdzielczość i kąty są najważniejsze, a zależy nam przede wszystkim na pewnej, dobrej marce i produkcie Made in Japan, można skusić się na M1900. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to urządzenie dość elitarne, nie dysponujące tak dobrym stosunkiem możliwości do ceny, jak konkurencyjne marki.

Ocena Parametrów:
jasność: 4/5
kontrast:
5/5
kolory: 5/5
równomierność: 4/5
kąty:
3/5
szybkość: 4/5
menu: 5/5
Podsumowanie:
zastosowanie monitora
do pracy biurowej, gier, filmów,
Jakość wykonania
super
jakość obrazu
dobra
parametry
dobre
ergonomia
super
inne cechy
- 10-bitowa tablica barw,
- temperatura barw w zakresie od 4000 do 10000K ze skokiem co 500K,
- gwarancja - 5 lat
Ogólna ocena
dobrze
 

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!