Monitory

Jakość obrazu

przeczytasz w 3 min.

Uruchamiamy monitor i jak zwykle pozwalamy matrycy przez kilka minut 'nagrzać się'. Pomiędzy obrazem tuż po włączeniu, a po około 15 minutach, jest zauważalna różnica - rzecz jasna na korzyść. Pamiętajcie o tym, jeśli rozpakujecie swój świeżutki nabytek, lub gdy poprosicie sprzedawcę w sklepie o zademonstrowanie jakości obrazu. Dotyczy to w szczególności fabrycznie nowych monitorów, które od chwili zapakowania w fabryce nie były jeszcze odpalane.

Równomierność podświetlenia typowa jak dla większości matryc TN. Co prawda do ideału trochę mu brakuje i gdy jednym okiem zerkamy na naszą redakcyjną iiyamę E511S (IPS), można zauważyć że w E1900 lewa część ekranu jest ciut słabiej oświetlona niż prawa, a w rogach widać niewielkie szare smugi. Tylko weźmy teraz poprawkę na cenę monitora i zastosowaną matrycę TN.

rezultaty pomiaru równomiernej jasności matrycy

W grach, pracy biurowej czy oglądaniu filmów, tak naprawdę takie niedoskonałości obrazu nie są tak bardzo widoczne i nie przeszkadzają. Zresztą gwarantujemy, że użytkownicy którzy nie mieli jeszcze nigdy do czynienia z matrycą wysokiej jakości - jak IPS czy PMVA - zapewne nawet nie zwrócą na to uwagi i będą mogli delektować się przede wszystkim dużymi rozmiarami matrycy. A jest na co patrzeć, bo mamy tu natywną rozdzielczość 1440x900 z plamką 0.284 mm.

Rozdzielczość 1440x900 (1.296 MegaPikseli) w rzeczywistości oferuje nieco mniejszą powierzchnie niż standardowe 1280x1024 (1.31 MegaPikseli), dlatego notki prasowe niektórych producentów wspominające o "dużo większej powierzchni roboczej" wzbudzają u nas szczery uśmiech :)
Jednak te nowe, panoramiczne matryce 1440x900 mają ciut mniejsze piksele - 0,284 vs 0,294mm - co dla użytkownika przekłada się na nieco ostrzejszy obraz i czcionki, oraz ładniejsze odwzorowanie grafiki.

Tak swoją drogą, czy wspominaliśmy Wam już jaki jest prawdziwy powód coraz większej 'popularności' matryc panoramicznych? Bynajmniej nikt z producentów nie myślał aby nam, użytkownikom monitorów dogodzić. Po prostu, wycinanie matrycy o panoramicznych kształtach z dużej tafli jest dla producentów matryc LCD bardziej opłacalne :)

W E1900WS zainstalowano matrycę TN, dysponującą paletą 16,2 miliona kolorów. Niektóre subtelne odcienie barw są więc tutaj niewidoczne, tym bardziej, że monitor nie korzysta z żadnych dodatkowych algorytmów 'roztrząsających' kolory. Z drugiej strony, dzięki temu na tym ekranie nie ma dodatkowych kropek, pogarszających wyrazistość barw.

Niestety, matryce TN - produkowane przez zaledwie kilku największych wytwórców na świecie - nie są szczytowym osiągnięciem jeśli chodzi o jakość obrazu. Ich zalew rynku i wypieranie doskonałych IPS'ów czy PMVA, powoduje w zasadzie tylko jeden czynnik - niskie koszty masowej produkcji. Dotychczasowi wytwórcy matryc odchodzą od lepszej jakości IPS, bo technologia ta jest znacznie droższa, a tym samym chętnych na kupowanie i montowanie takich paneli w swoich monitorach jest coraz mniej. W zasadzie można je spotkać już tylko w drogich modelach skierowanych głównie do grafików, DTP'owców i CAD'owców.
Sami pomyślcie, czy kupilibyście do gier ten sam E1900WS z matrycą IPS za grubo ponad 1600zł?

Czas reakcji. Dość przeciętny i naszym zdaniem wynosi około 12-16 milisekund. To znacznie więcej od deklarowanych przez producenta 5 ms, ale to przecież już standard. Dziś niemal wszyscy producenci podają 'wyżyłowane' współczynniki, które mierzy się przy maksymalnych ustawieniach jasności i kontrastu, a więc takich, na których z całą pewnością nigdy nie będziemy pracować.
Kto tego nie robi, może odpaść z gry, czego doskonałym przykładem mogła być właśnie marka iiyama.
Oczywiście dla kompletnego laika kupującego LCD, 5ms w specyfikacji będzie lepsze niż 12ms i z pewnością wybierze ten pierwszy.

Smużenie na E1900WS nie jest mocno widoczne i na monitorze bez poświęceń można oglądać filmy lub grać.

Co do kątów widzenia - wynoszą około 130° w poziomie i 120° w pionie, czyli trochę mniej niż to deklaruje producent, ale przeciętnie jak na ten rodzaj matrycy. Innej marki producent z pewnością pokusiłby się o wpisanie przy tym monitorze pełnych kątów 170/170°.

Monitor przetestowaliśmy kolorymetrem przy jasności i kontraście ustawionych na odpowiednio 100% i 70% oraz 60% i 60%.
W tym pierwszym przypadku temperatura kolorów wynosiła 6700K i była bliska tego co ustawiamy sobie w menu OS monitora - 6500K.

jasność 100%, kontrast 70%, żądane w menu 6500K

Po zmniejszeniu jasności i kontrastu do wartości optymalnych - ergonomiczna luminancja ~140 cd/m2 - rzeczywista temperatura kolorów wzrosła już do 8600K. Poprawiła się natomiast krzywa charakterystyki składowych. Nie prezentuje się wzorcowo i wykazuje pewne odchylenia, ale mamy to co zwykle ma miejsce w matrycach TN.

jasność 60%, kontrast 60%, żądane w menu 6500K

Maksymalna zmierzona przez nas jasność jest natomiast bardzo dobra i wynosi 307 cd/m2, czyli nawet ciut więcej niż podaje producent w specyfikacji.