Monitory

Menu OSD. Ocena

przeczytasz w 4 min.

Z monitorami marki iiyama mamy do czynienia już nie pierwszy raz, dlatego nie musieliśmy długo zastanawiać się jak go obsługiwać. Producent serwuje nam Menu dokładnie takie samo, jak w modelach ProLite E1700 i E1900.
Aby włączyć OSD, na przednim panelu wciskamy pierwszy przycisk od lewej. Drugi i trzeci nawigują po menu, a czwarty służy do akceptacji wybranej opcji. Proste i szybkie.

Gdy nie jesteśmy 'wewnątrz' menu, drugi i trzeci przycisk pozwalają na szybką regulację jasności oraz kontrastu matrycy. Czwarty przycisk odpowiada za synchronizacje obrazu do sygnału analogowego - monitor ma tylko wyjście D-Sub, więc szybki dostęp do tej funkcji to duża zaleta.

  Lista opcji w menu monitora:
 • Automatyczne ustawienie
 • Kontrast i jasność > Kontrast / Jasność
 • Regulacja kolorów > Chłodne (9300K) / Normalne (6500K) / Ciepłe (5400K) / Użytkownika (R/G/B)
 • Informacje
 • Image Adjust > Pozycja w pionie i poziomie / Rozmiar w  poziomie / Dostrajanie / Ostrość
 • Ustawienia > Język / Informuj o zbyt niskiej rozdzielczości / Pozycja OSD / Opóźnienie OSD
 • Ustawienia fabryczne
 • Dźwięk > Głośność / Wyciszenie

Oprogramowanie

Podobnie jak wiele innych modeli z dolnej półki, E1900WS nie pozwala na regulację z poziomu systemu operacyjnego. Jedyne oprogramowanie, o którym wspomina dołączona do monitora instrukcja obsługi, to narzędzie iiyama Monitor Test, które możemy sobie ściągnąć z Internetu. Program ten pozwala na wyświetlenie zestawu plansz testowych, ułatwiających diagnostykę oraz prawidłowe ustawienie parametrów monitora.

Podsumowanie

iiyama E1900WS wpisuje się w zataczającą coraz szersze kręgi modę na panoramiczne ekrany. Dodajmy, modę 'wymuszoną' przez wytwórców matryc TN. Jest to pierwszy taki produkt iiyamy, w dodatku stosunkowo niedrogi. Niska cena odbyła się niestety kosztem 'modnej' i taniej matrycy TN, które pod względem jakości obrazu, palety kolorów oraz równomierności podświetlenia, plasują się za matrycami MVA i IPS.

Ale cóż, nie jest to wina ani iiyamy, ani zapewne producentów matryc, ale w pewnej mierze armii masowych klientów, którzy chcą otrzymać produkt jak najtańszy, nie zastanawiając się nawet co tak naprawdę niesie ze sobą dużo niższa cena. Klienci kręcili nosami na wysokie ceny dobrych matryc, no to mamy teraz tańsze, masowo produkowane TN.

Jako całość, monitor prezentuje się na tyle dobrze, że można go bez oporów polecić większości użytkownikom. Ma swoje wady, ale szeroki ekran, na którym filmy i gry prezentują się szczególnie atrakcyjnie, jest silnym argumentem przemawiającym na korzyść tego urządzenia.

I ponownie warto zwrócić uwagę na atrakcyjne warunki gwarancji. Jeśli do 30-dni od chwili zakupu na monitorze pojawi się choćby jeden martwy/wypalony subpiksel, iiyama deklaruje, że wymieni go na nowy

Ocena Parametrów:
jasność: 5/5
kontrast:
4/5
kolory: 4/5
równomierność: 3/5
kąty:
3/5
szybkość: 4/5
menu: 4/5
Podsumowanie:
zastosowanie monitora
gry, filmy,
Jakość wykonania
dobra
jakość obrazu
dobra
parametry
dobre
ergonomia
całkiem nieźle
inne cechy
zero martwych pikseli do 30 dni
matryca 16:10
Cena / możliwości monitora
dobrze

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!