Gry

Trening, czyli psy jedzą nam z ręki, a koty łasza się do nogi

przeczytasz w 4 min.

W porządku – masz już zwierzaka w swoim rodzinnym stadku. Co można z nim robić? Przede wszystkim pamiętaj o zapewnieniu pożywienia, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Standardowe miski będziesz musiał napełniać (w cenie 5 simoleonów), a w automatycznych możesz ustawić wybrany program.

Zwróć uwagę na odstępy między napełnianiem podajnika zwłaszcza, jeśli twój pies lub kot ma cechę „Żarłok”. Pewnie, możesz zorganizować mu festiwal obżarstwa przez 7 dni w tygodniu. Ale sam będziesz płacił za wizytę u weterynarza – jeśli kot obiecywał, że od piątej wędzonej rybki nic mu nie będzie, to wiedz, że podstępnie kłamał. 

Jeżeli chcesz urozmaicić dietę pupilowi, możesz kliknąć na niego, by za 5 simoleonów dać mu przysmak. To także zacieśni wasze relacje. Alternatywnie, wybierz lodówkę i przygotuj domowe danie dla zwierzaka lub nawet wykwintną potrawę, jeśli twoje umiejętności kulinarne na to pozwalają.

Pilnuj tylko, żeby w porę wyrzucić zepsute jedzenie, gdy cała porcja nie zostanie spałaszowana na czas. Ostrzegałem, że złe żywienie może skończyć się wizytą w lecznicy? No właśnie.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - ustawianie automatycznego karmnika

Pamiętaj też, że w przypadku psów konieczna jest nauka załatwiania się na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne w przypadku szczeniaków. Na szczęście, takiego malucha możesz wziąć na ręce (za pomocą opcji w menu dialogowym), wybrać trawę za domem, umieścić go we wskazanym miejscu, a później kliknąć na niego i kazać mu „podlać roślinki”. Tylko nie zapomnij go po wszystkim pochwalić. 

Nie bój się, że będziesz musiał tę czynność powtarzać do znudzenia – w The Sims 4: Psy i koty zwierzaki już po kilku razach uczą się tego, czego od nich wymagasz. Gdy następnym razem, będąc w domu, poprosisz swojego czworonoga o udanie się za potrzebą, powinien grzecznie opuścić dom i udać się w odpowiednie miejsce. 

Gdyby jednak przykładowo postanowił zostawił mokrą plamę na tarasie, nie wahaj się go skarcić. Tak jak w realnym życiu zrób to jednak szybko, by faktycznie wiedział, że właśnie to co zrobił ostatnio  było niepożądane.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - zabawa z kotem

Prostsze zadanie mają właściciele kotów. Wystarczy, że postawisz im kuwetę, a same zaczną z niej korzystać. Oczywiście, raz na pewien czas powinieneś ją posprzątać. Jeśli wydobywa się z niej zielonkawy obłok, to znak, że simowie będą się źle czuli w jej otoczeniu i na parę wirtualnych godzin otrzymają negatywny „nastrojnik”. 

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - kąpiel zwierzaka

A skoro już mowa o czystości, pamiętaj że pupil czasem musi być wrzucony do kąpieli – nawet, jeśli odgłos wody sprawia, że zwierzak symuluje twardy sen lub chowa się po kątach. Jeśli nie będziesz tego robił, to po raz kolejny – zarówno futrzak, jak i sim nie będą szczęśliwi, pokazując to nastrojem „Spięty” i odpowiednią, dodatkową ikoną. Uwaga – do czyszczenia czworonoga niezbędna jest wanna.  

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - tresura psa

Kolejny z etapów zajmowania się zwierzakiem i jego rozwojem to tresura. Dostępna jest tylko w przypadku psów, bowiem koty, jak to zwykle bywa, chodzą swoimi własnymi ścieżkami. Ludzie zaś są po to żeby im służyć, a nie wydawać polecenia.

Ustaliliśmy już, że łatwo wychowasz tylko psa. Jednak nawet z nimi początki bywają trudne – najpierw w menu interakcji zobaczysz tylko kilka podstawowych komend. Szybko jednak twój sim nabierze odpowiednich umiejętności  i wachlarz możliwości poszerzy się chociażby o triki „Turlaj się” czy „Zdechł pies”. To świetny sposób na zabawę z psem i rozwój umiejętności trenerskich, więc warto wypróbować wszystkie dostępne komendy.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - rzucanie piłki psu

Pamiętaj również o klasycznych zabawach. Kotu zawsze możesz zapewnić rozrywkę wskaźnikiem laserowym. Natomiast pies z chęcią przyniesie rzuconą piłkę. Pamiętaj jednak, że w tym celu najpierw trzeba kupić zabawkę, a później, gdy będzie ona już w domu, kliknąć na nią i wybierać opcję „umieść w wyposażeniu”. Tylko wtedy komenda „ćwicz aportowanie” stanie się dostępna.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - tor przeszkód dla psa

Gdy poczujesz, że już całkiem dobrze radzisz sobie ze swoim psem, możesz poćwiczyć z nim pokonywanie toru przeszkód. W tym celu udaj się do parku dla zwierząt w mieście Brindleton Bay lub kup odpowiednie zabawki i umieść je na swoim podwórku. 

I nie, stół do gry w bilard to nie jest dobry pomysł dla psa. Nawet, jeśli uznałeś to za dobry pretekst, żeby wydać górkę simoleonów dla dobra swojego sima. Poza tym, mój beagle prędzej zakopałby bile, niż wrzuciłby je do łuz. 

Gdy klikniesz na dowolne z kupionych akcesoriów rozpoczniesz, wraz ze swoim zwierzakiem, szalony wyścig. Wszystkie dostępne równoważnie, tunele czy obręcze, staną się jednym torem, który w całości pokona twój pies. Od ilości błędów zależy rodzaj nagrody, jaką otrzymasz po ukończeniu ćwiczenia. Wpływ na wynik mają wyłącznie zdolności trenerskie – rozwijaj je więc przy kolejnych próbach, a szybko otrzymasz złoty medal.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - robienie zdjęcia pupilowi

Kolejną ciekawą interakcją dostępną w menu zabawy ze zwierzakiem jest wrzucanie zdjęć na portal społecznościowy Simstagram. Gdy ją wybierzesz, będziesz mógł uchwycić swojego pupila na fotografii. Zdarza się jednak, że w kadrze w ogóle nie zobaczysz kota czy psa. No cóż, czworonogi są dość szybkie i uciekają z „zamrożonego” obrazu. Wówczas pozostaje ci wcisnąć krzyżyk i wybrać tę opcję raz jeszcze.

Najwygodniej jest przesuwać myszką aparat, a klawiszem „C” uchwycić fotkę. Zwróć uwagę, że po prawej stronie znajduje się suwak regulacji przybliżenia, a po lewej – 11 filtrów z efektami. 

To co, wpadłeś już w szał fotografowania „kudłatego modela”? Na dole ekranu zobaczysz zmniejszającą się  liczbę pozostałych zdjęć. Nie musisz wykorzystywać wszystkich od razu. Gdy jednak wykonasz już wszystkie dostępne ujęcia, zostaną one przesłane na Simstagram. Twoja rodzina otrzyma natomiast odbitki w ramkach, które pojawią się w wyposażeniu. Stamtąd możesz przenieść je do świata, na przykład wieszając na ścianie.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - wizyta kontrolna u weterynarza

Choć zdarza się to rzadko i głównie wtedy, gdy nie zajmujesz się pupilem, to zwierzaki niestety czasem chorują. W takiej sytuacji, powinieneś udać się do gabinetu weterynaryjnego w Brindleton Bay. W innych miastach jest to możliwe, jeśli wcześniej sam stworzyłeś taką klinikę.

Korzystanie z usług lecznicy nie jest skomplikowane. Zarejestruj się, przy pomocy maszyny ze świecącym monitorem, a następnie poczekaj na lekarza. Ten z kolei przebada twojego pupila i zaproponuje odpowiednie leczenie. I już, po bólu – czas nagrodzić dzielnego pacjenta przysmakiem i wrócić do domu.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - pies wymagający uwagi

Zajmowania się psami i kotami to wdzięczne zajęcie. Sprawia, że ty, jako gracz, nie będziesz narzekał na nudę, a twojemu simowi nie będzie doskwierać samotność. Pamiętaj tylko, żeby spełniać potrzeby zwierzaka. Jeśli masz wątpliwości czego może chcieć twój pupil, przybliż obraz i spójrz na dymek nad jego głową.

Może zdarzyć się sytuacja, że w najlepsze grasz w gry komputerowe, a pies desperacko woła o chwycenie za smycz i wyjście do parku. Pamiętaj – nawet w wirtualnym życiu czworonogi zasługują na to, by zajmować się nimi wtedy, gdy tego potrzebują.

Dodatek The Sims 4: Psy i koty daje też lukratywne możliwości zarobku, przy tworzeniu własnego biznesu. Jeśli chcesz wiedzieć jak stworzyć przynoszącą duże zyski klinikę dla zwierząt, zajrzyj na następną stronę poradnika.