Gry

Zarabiamy miliony prowadząc lecznicę

przeczytasz w 5 min.

A więc postanowione – czas zrobić nowy krok na ścieżce zawodowej i stać się nie tylko weterynarzem, ale właścicielem całej kliniki weterynaryjnej. Działa to na podobnej zasadzie co prowadzenie sklepu w dodatku „Witaj w pracy”. Jest też bardzo opłacalne, jeśli tylko uzbieramy fundusze na start.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - nowa praca

Na samym początku musisz wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, otwieranie kliniki wcale nie wiąże się z porzuceniem obecnego miejsca pracy. Warto jednak rozpocząć działalność wtedy, kiedy będziesz miał chociaż jeden lub dwa dni wolnego od codziennej kariery. Pozwoli to na uzyskanie pierwszych dochodów, zatrudnienie pracowników i rozruszanie biznesu tak, żeby sam na siebie zarabiał.

Po drugie, bez początkowych funduszów nie będzie cię stać na zakup podstawowego wyposażenia. Dlatego też już na początku przygotuj co najmniej 10 000 simoleonów. Ba, 20 lub nawet 30 tysięcy też nie będzie przesadą – pozwoli ci to na postawienie automatu sprzedażowego, zwiększającego dochody lub ozdobienie wnętrza, co wpłynie na zadowolenie klientów.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - przelewanie funduszy do nowego lokalu

Gdy będziesz gotowy do rozpoczęcia weterynaryjnej przygody, wybierz telefon z dolnego paska obok ikony postaci, kliknij piktogram domu (Praca/Rodzina) i wskaż najwyższą opcję, „Kup klinikę weterynaryjną”. Następnie uzyskasz możliwość przelania na firmowe konto funduszy z domowych środków.

Bez obaw, w dowolnym momencie simoleony będziesz mógł przetransferować z powrotem albo włożyć ich jeszcze więcej w biznes, jeśli zabranie ci pieniędzy na kanapy do poczekalni.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - wybór klimatu miejsca

Pierwsza czynność, po wybraniu wolnej parceli i nazwy, to dobór trzech cech miejsca. Tak naprawdę to twórcy nie oddali tu do dyspozycji nic ciekawego. Większość z opcji zwyczajnie nie jest przydatna do lokalu użytkowego. W końcu miejsce, w którym dzieci lepiej odrabiają lekcje pasuje bardziej do rodzinnego domu, niż lecznicy.

Jedyną przydatną cechą są „Gnomy”. Sprawia ona, że w nocy w tajemniczy sposób naprawiane są popsute sprzęty. Muszę jednak przyznać, że w mojej klinice nic się nigdy nie zepsuło. Pozostałe dwa elementy charakterystyki dobierz dowolnie, na przykład decydując się na taką, która sprawia, że w wybranym miejscu rodzi się więcej szczeniąt. Do takich sytuacji prawdopodobnie nie dojdzie w twojej lecznicy, jednak warto założyć taką ewentualność.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - wybór wyposażenia kliniki

Następnie, musisz stworzyć dowolny budynek, w którym znajdą się co najmniej wszystkie wymagane obiekty. Są to: podest do rejestracji, stół diagnostyczny i kosz na śmieci. Reszta elementów jest ograniczona twoją inwencją. Możesz rozdzielać meble na różne pomieszczenia, tworząc gabinety. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby całe wyposażenie poustawiać w otwartej przestrzeni.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - ustawianie elementów wyposażenia

Jeśli masz na to fundusze, warto na starcie obkleić ściany plakatami, postawić automat do sprzedaży napojów, a także drugi, dystrybuujący leki. Przydadzą się także wygodne sofy, na których będą czekali właściciele pacjentów. Dla samych czworonogów dobrym pomysłem będzie także kuweta, miska z jedzeniem i zabawki.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - badanie psa

Gdy wszystkie wymogi zostaną już spełnione, czas otworzyć klinikę! Przejdź do trybu życia i wybierz menu zarządzania lokalem, znajdujące się w prawym dolnym rogu. Następnie wciśnij ikonę „Otwórz”. 

Wkrótce potem pojawią się pierwsi pacjenci. Porozmawiaj z właścicielami, a twój sim automatycznie uda się do stanowiska diagnostycznego. Uwaga – mimo, że urządzenie da się postawić w pomieszczeniu, nie zawsze jest do niego dojście.
Jeśli postać nie będzie chciała z niego skorzystać, oznacza to zapewne, że stoi zbyt blisko ściany lub innego mebla. Przejdź w tryb budowania i przesuń je o kawałek w stronę wolnej przestrzeni.

Pierwsze na co musisz zwrócić uwagę, to stopień zestresowania zwierzaka. Jeśli pasek zacznie się zapełniać, wybierz opcję  „Uspokój pacjenta”. Do wyboru będziesz mieć albo zwyczajne zabawy, albo podanie zastrzyku. Ten jest dostępny tylko wtedy, gdy wcześniej przyrządzisz go na stole do wytwarzania medykamentów. Uwaga – wyrabiane w ten sposób leki można także sprzedawać pacjentom w zakupionym automacie.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - leczenie zwierzęcia

Jeżeli pies lub kot jest już w dobrym nastroju, czas przejść do badania. Wybierz wszystkie dostępne opcje i czekaj, aż opisy „Nieznane” zmienią się na symptomy choroby. Gdy diagnoza będzie określona, skasuj pozostałe akcje z kolejki i wybierz leczenie. Wśród dostępnych opcji jedna będzie oznaczona zielonym kciukiem – jest to właściwe rozwiązanie na konkretną dolegliwość zwierzaka.

Pamiętaj, żeby nie odsyłać pacjentów. Ten wybór sprawi, że klienci odejdą niezadowoleni i wystawią twojej przychodni niską ocenę. 

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - szczegółowe badanie

Zdarza się, że standardowe badanie nie pozwoli wykryć choroby. W takiej sytuacji, trzeba wprowadzić pacjenta do maszyny chirurgicznej. Zwróć uwagę, że skanowanie nie nastąpi samo – musisz wybrać urządzenie i wskazać kolejne kroki działań, by twoim oczom ukazała się pełna diagnoza.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - bonusy weterynaryjne

Już po przyjęciu pierwszych pacjentów uzyskasz punkty, niezbędne do wykupowania bardzo przydatnych bonusów. Dostępne są one w panelu zarządzania firmą. Wśród nich znajduje się możliwość zatrudniania kolejnych pracowników, a także lepsze zaopatrzenie czy wzmożony ruch klientów.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - zarządzanie pracownikami

By sprostać napływowi pacjentów, pomyśl o wynajęciu dodatkowego personelu. Jest to zawsze opłacalny wybór, jeśli tylko masz więcej niż jedno stanowisko diagnostyczne. Każdy z weterynarzy na początku pobiera 10 simoleonów na godzinę, więc przy wyborze kieruj się poziomem ich umiejętności. 

Oczywiście, jednego z zatrudnionych możesz przeznaczyć do roli „sprzątającego”, wtedy wyszkolenie medyczne nie jest wymagane. Aby kazać takiemu simowi zająć się usuwaniem nieczystości, po prostu kliknij na niego, wybierz opcję „Obowiązki” i zaznacz pole „Nie lecz pacjentów”. 

Od tej pory będzie on skupiał się tylko na obsłudze mopa i worka na śmieci. Wbrew pozorom, jest to dość istotne, bo zabrudzone miejsce pracy nie będzie dobrze oceniane przez klientów. Nic w tym dziwnego, chodzenia w mokrych plamach nie lubi żaden sim, nawet jeśli ich zwierzak tworzył je z nieskrywaną przyjemnością na pysku. 

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - ocena kliniki przez pacjentów

Kolejne kroki to powtarzanie znanych czynności. Możesz samodzielnie leczyć pacjentów lub zostawić to zadanie zatrudnionej obsłudze. W miarę zdobywania funduszy, dokupuj kolejne meble i elementy upiększające wnętrze. Gdy tylko będziesz mieć wystarczającą liczbę punktów, aktywuj dostępne bonusy. 

Pamiętaj, żeby dbać również o swoich pracowników. Po pierwsze, co kilka-kilkanaście godzin zamykaj klinikę. W przeciwnym wypadku lekarze będą zbyt zmęczeni, żeby pracować. Ważna uwaga - zanim zatrzaśniesz drzwi, możesz jednak na podeście do rejestracji wybrać opcję nie wpuszczania nowych klientów. Dzięki temu obsłużysz tych, którzy są już w budynku i nie wyjdą z niego niezadowoleni.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - pilnowanie personelu

Gdy będziesz miał już wysokie obroty, wysyłaj zatrudnionych na szkolenia. Zwróć uwagę, że dokształcanie odbywa się między zmianami – jest to kolejny argument żeby regularnie zamykać przychodnię. Podnoszenie kwalifikacji i awanse sprawią, że twoja lecznice zacznie zarabiać jeszcze więcej, a pacjenci będą bardziej zadowoleni z poziomu świadczonych usług.

Pamiętaj, że biznes to nie wszystko. Możesz też dbać o walory estetyczne. Poza tworzeniem budynku i jego wyposażaniem, masz opcję decydowania o strojach pracowników. Gdyby natomiast znudziło ci się prowadzenie kliniki, istnieje też możliwość jej sprzedaży. Najczęściej nie jest to jednak opłacalna decyzja.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - dobrze prosperująca klinika weterynaryjna

Co ważne, gdy stworzysz dobrze prosperującą lecznicę, możesz wrócić do normalnego życia. Jeśli się pospieszysz, biznes będzie sam funkcjonował już po 1-2 dniach. W trakcie wykonywania codziennych obowiązków masz możliwość wybierania z prawego dolnego rogu menu przychodni i korzystania z funkcji Otwórz / Zamknij. To wystarczy do zarządzania – pamiętaj, żeby pracownicy mogli raz na jakiś czas dobrze wypocząć. 

Odwiedź też czasem swój lokal, aby wysłać ich na szkolenie lub sprawdzić, czy wszystko działa tak jak powinno. W ten sposób przy minimalnym nakładzie czasu i pracy wkrótce będziesz mógł przelewać na swoje domowe konto kolejne tysiące simoleonów płynące z leczenie zwierzaków.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - psy i koty

The Sims 4: Psy i koty – zwierzaki opanowane, ale zabawa trwa dalej

Gdy o psach i kotach w The Sims 4 wiesz już niemal wszystko, możesz śmiało odkrywać kolejne interesujące elementy gry. Wkraczania na dalsze ścieżki kariery weterynaryjnej odblokowuje nowe przedmioty, a sama zabawa ze zwierzakami to po prostu sporo radości. Krzyżowanie ras, leczenie chorób i tworzenie wielkich kompleksów weterynaryjnych może stać się twoim celem, do którego podążysz razem ze swoimi simami… i oczywiście z czworonożnymi przyjaciółmi.

To już koniec naszych porad do The Sims 4: Psy i Koty. Czekamy na wasze komentarze odnośnie innych ciekawych funkcji, które odkryliście. Piszcie też, jeśli macie jakieś problemy – może zdarzyć się tak, że nie będziemy w stanie pomóc, jednak na pewno inni gracze przyjdą z rozwiązaniem. Dajcie też znać czy chcielibyście, aby w naszym serwisie pojawiało się więcej poradników – jeśli tak, to napiszcie do jakich gier.

Poradnik do The Sims 4: Psy i koty - zwierzęcy ulubieńcy

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PIRAT_PL
  4
  Do minusów powinniście dodać cena bo ja rozumiem że ekipa Maxis nie siedzi przed kompami za darmo ale żeby dodatek przewyższał ceną podstawkę (myślę tu o cenie premierowej).
  Dodatek fajny ale czekam na promocję jak w przypadku pozostałych 3 dodatków (za 50 zł szło nabyć każdy i to na platformie Origin) niestety ale 110-130 zł jak dla mnie za dodatek to zdecydowanie za dużo.
  Zwłaszcza że The Sims słynie z ogromu dodatków więc pewnie kolejny 1000zł w sumie pójdzie na czwórkę.
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   Prawdziwych zwierząt przyjaciół nic nie zastąpi :)

   Jednak rozumiem że dla kogoś kto z różnych powodów nie może adoptować i wychowywać zwierząt, taka gra może być fajna.
   Moją przygodę z SIMS-ami zakończyłem na części pierwszej.