Smartfony

Jakość zdjęć, podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Jakość zdjęć oraz nagrań

TP-Link Neffos X9 wyposażono w podwójną kamerkę główną, na którą składa się główny sensor 13 Mpx z optyką f/2.0 oraz pomocniczy 5 Mpx.

Jakość fotografii wykonanych w bezchmurny dzień jest dobra jak na tę półkę cenową. Widać oczywiście efekty pracy algorytmów odszumiających oraz wyostrzających obraz, lecz są one na tyle delikatne, aby móc cieszyć się zdjęciami pełnymi detali.

Neffos X9 - przykładowe zdjęcie słonecznik
Zdjęcie wykonane smartfonem Neffos X9 (kliknij aby zobaczyć w pełnej rozdzielczości)

Czasami, gdy w większej części kadru pojawią się bardzo jasne obiekty, takie jak białe kwiaty lub budynki o jasnej elewacji, mogą wystąpić drobne problemy z balansem bieli, lecz są one bardzo rzadkie. Saturacja barw jest zazwyczaj delikatnie zwiększona, przez fotografie wyglądają żywo i atrakcyjnie.

Autofokus z detekcją fazy działa w większości sytuacji dość szybko i sprawnie. Jedyne problemy pojawiają się, gdy chcemy wykonać zdjęcia makro. Aby ich uniknąć, lepiej nie wykonywać fotografii z bliższej odległości niż około 10 cm.

Neffos X9 - przykładowe zdjęcie storczyk
Zdjęcie wykonane smartfonem Neffos X9 (kliknij aby zobaczyć w pełnej rozdzielczości)

Neffos X9 - przykładowe zdjęcie pomarańczowe kwiaty
Zdjęcie wykonane smartfonem Neffos X9 (kliknij aby zobaczyć w pełnej rozdzielczości)

Jakość zdjęć oczywiście się pogarsza, gdy wykonujemy je w ciemnych pomieszczeniach, bardzo pochmurny dzień lub w nocy. Pojawiają się wtedy o wiele bardziej widoczne pozostałości po odszumieniu, przez co ilość detali jest zdecydowanie mniejsza. W takich warunkach doskwiera również brak optycznej stabilizacji obrazu, jednak w smartfonie za te pieniądze nie jest to wadą.

Neffos X9 - przykładowe zdjęcie kwiaty
Zdjęcie wykonane smartfonem Neffos X9 (kliknij aby zobaczyć w pełnej rozdzielczości)

Neffos X9 - przykładowe zdjęcie las
Zdjęcie wykonane smartfonem Neffos X9 (kliknij aby zobaczyć w pełnej rozdzielczości)

Efekt bokeh

W przypadku Neffos X9 układ dwóch kamer pozwala na wykonywanie zdjęć z efektem bokeh, czyli rozmytym tłem. Działa on całkiem sprawnie, szczególnie, wtedy gdy fotografowany obiekt jest oddalony minimum o 2.5 m od smartfona, trzeba się jednak liczyć z dłuższym czasem wykonywania zdjęcia. Intensywność rozmycia można dostosowywać również po wykonaniu fotografii.

Neffos X9 - przykładowe zdjęcie bokeh
Zdjęcie bokeh wykonane smartfonem Neffos X9 (kliknij aby zobaczyć w pełnej rozdzielczości)

Zdjęcia przednie

Kamerka przednia wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 8 Mpx i została wyposażona w obiektyw o kącie 86°, który nadaje się do wykonywania grupowych selfie. Tworząc autoportret, można skorzystać z funkcji upiększania, która modeluje twarz tak, aby stała się ona atrakcyjniejsza.

Filmy

Neffos X9 nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) w 30 kl./s. Ich jakość, a w szczególności praca autofokusa, który potrafi gubić ostrość, pozostawia wiele do życzenia. Na wykonane nagrania trzeba jednak spojrzeć przez pryzmat niewysokiej ceny tego smartfona. Trudno byłoby w końcu o jakość nagrań z flagowca za 4000 zł w smartfonie za kilkukrotnie mniej.

Podsumowanie

TP-Link Neffos X9 to solidny smartfon dla osób oczekujących płynnego i bezproblemowego działania. Producent przyłożył się nie tylko do optymalizacji - trzeba również pochwalić wyświetlacz, który dzięki proporcjom 18:9 oraz cienkim ramkom oferuje dużą powierzchnię na treść w dość poręcznej obudowie. Urządzenie dobrze leży w dłoni, nie jest śliskie i wygodnie obsługuje się jedną dłonią.

Neffos X9 podsumowanie

Tył z tworzywa sztucznego nie jest co prawda materiałem „premium", lecz w tym wypadku sprawdza się znakomicie. Jest on przede wszystkim bardziej odporny na zarysowanie oraz jest przyjemny w dotyku.

Poza tym Neffos X9 może pochwalić się niezłą baterią oraz dość dobrym aparatem (w przypadku zdjęć dziennych). Nie zabrakło również miejsca na karty pamięci oraz gniazda słuchawkowego, czyli dwóch elementów, które są coraz rzadziej spotykane w nowych smartfonach.

Neffos X9 podsumowanie

Nie jest to jednak urządzenie idealne. Do głównych wad tego smartfona zaliczyć należy przede wszystkim niską rozdzielczość ekranu, która przy tak dużej przekątnej przekłada się na małą gęstość pikseli. Uwagę zwracają czcionki, które nie są tak ostre, jak na ekranach Full HD+ oferowanych przez konkurencyjne smartfony. Wiele osób może również odczuć brak łączności NFC, która umożliwia płatność zbliżeniową przez Google Pay.

Ogólnie rzecz biorąc w cenie 799 zł Neffos X9 jest smartfonem godnym polecenia. Konkurencja na rynku jest jednak ogromna, szczególnie na tej półce cenowej.

Ocena końcowa

 • Android 8.1 z lekką nakładką
 • Wystarczająca wydajność
 • Zadowalająca jakość zdjęć dziennych
 • Szybki czytnik linii papilarnych
 • Odblokowywanie twarzą
 • Standardowe gniazdo słuchawkowe
 • Możliwość korzystania z dwóch kart SIM
 • Obsługa kart micro SD
 • Dobry czas pracy na baterii
 • Dobrze wykonana obudowa
 • Jasny wyświetlacz 18:9

 

 • Niska rozdzielczość ekranu
 • Przeciętna jakość nagrań
 • Brak NFC

90%

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  calvo
  1
  Brak odciskow palcow na tylnej obudowie jest wynikiem "obrobki CNC" ?! WTF ?!
  • avatar
   Qpers
   0
   Dlaczego w zaletach jest "Wyświetlacz 18:9"? Jaka to jest niby zaleta, poza tym, że będziemy mieli rozciągnięte lub ucięte 99% materiałów graficznych i wideo?