Wydarzenia

Testy: stare vs nowe

przeczytasz w 1 min.

Nie da się ukryć, że komputer naszego użytkownika jest już wysłużony. Płyta główna z podstawką LGA 775 i SATA II oraz procesor Core 2 Quad zapewniają minimum potrzebnej mocy. Czy taki sprzęt można ulepszyć bez wymiany płyty i procesora? Udowadniamy, że można - z zastrzeżeniem, że w tej konfiguracji nowe podzespoły nie osiągną pełni swoich możliwości. Wymianę płyty z procesorem można jednak odłożyć na później.


Po lewej stara karta graficzna, po prawej nowa

Nowym elementem, który najwięcej zmienia w komputerze użytkownika jest bez wątpienia karta graficzna. Skok wydajnościowy z GeForce GT 220 do Radeona R9 280X jest po prostu niesamowity.


Na górze wynik komputera ze starą kartą graficzną, a na dole z nową

Radeon R9 280X nie osiągnie pełni swoich możliwości na starym Core 2 Quad, jednak i tak daje z siebie zaskakująco wiele. W końcu układ starej karty graficznej skladał się z 48 jednostek cieniujących, a nowej karty graficznej z... 2048 jednostek.

Batman: Arkham Origins – 1920 x 1080
[kl./s.] ustawienia normalne, niski FXAA

Ulepszony komputer 104
 40
Stary komputer 23
 16
  średnie klatki na sekundę
 minimalne klatki na sekundę

DiRT: Showdown – 1920 x 1080
[kl./s.] ustawienia średnie, MSAA x2

Ulepszony komputer 62
 45
Stary komputer 25
 20
  średnie klatki na sekundę
 minimalne klatki na sekundę

Szybkość działania gier zmieni się znacząco. Nasz czytelnik będzie mógł w końcu pograć w wymagające tytuły.

Sytuacja z nowym dyskiem twardym wygląda podobnie jak w przypadku karty graficznej. Stara płyta główna (interfejs SATA II) nie pozwoli na osiągnięcie pełnej wydajności dysku Toshiba SSD Q Series. Tym niemniej komfort pracy na komputerze znacząco się zmieni.


Po lewej stronie wyniki starego dysku, po prawej nowego przy użyciu płyty głównej z interfejsem SATA II


Testy nowego dysku przy użyciu płyty głównej z interfejsem SATA III

Pomimo, że komputer otrzymał solidną dawkę nowej mocy, to zalecamy w przyszłości wymianę płyty głównej oraz procesora, tak by zestaw mógł działać jeszcze bardziej wydajnie.