SSD

Osiągi laptopa przed i po ulepszeniu

przeczytasz w 2 min.

Tak jak wspominaliśmy we wstępie, dysk Samsung SSD 470 był już testowany na naszych łamach. Wszystkich chętnych zachęcamy do zapoznania się z jego recenzją. Dzięki temu, że ulepszany notebook ma procesor Core pierwszej generacji oraz jest wyposażony w interfejs SATA II, dysk SSD Samsunga powinien znakomicie sprawdzić się w takiej konfiguracji.

Na początku sprawdziliśmy osiągi dysku za pomocą syntetycznego benchmarka CrystalDiskMark. Deklarowany przez producenta maksymalny odczyt wynosi 250 MB/s, a zapis 220 MB/s.

 

Po lewej przed ulepszeniem (HDD 5400 rpm), po prawej po ulepszeniu (SSD)

 

Już pierwszy test ujawnia, że dysk w notebooku użytkownika sprawdza się znakomicie. Maksymalny odczyt jest w zasadzie równy z deklarowanym, natomiast maksymalny zapis jest ponad 20 MB/s szybszy od deklarowanego! Porównanie talerzowego dysku 5400 rpm do dysku SSD Samsunga wypada po prostu niesamowicie. Komputer po wymianie dysku powinien otrzymać naprawdę solidnego kopa!

Testy syntetyczne są niewątplwie interesujące dla entuzjasty, ale zwykły użytkownik chciałby zapoznać się z bardziej praktycznymi testami. Zacznijmy od tego, jak po wymianie dysku skraca się czas startu komputera. Czas mierzono od naciśnięcia przycisku zasilania w notebooku, do pojawienia się pulpitu systemu Windows.

Start komputera
[sekundy] mniej = lepiej

Po ulepszeniu 22
Przed ulepszeniem 51

Komputer z dyskiem magnetycznym startował długo, bo około minuty. Zastosowanie SSD pozwoliło skrócić ten czas do około 20 sekund, co należy uznać za bardzo dobry wynik.

Kolejnym testem była instalacja pakietu Adobe Premiere Pro CS5 (wersja cyfrowa). Wiadomo, że instalacja większego oprogramowania może się czasami dłużyć w nieskończoność. W jakim stopniu dyskowi SSD uda się usprawnić ten proces? Pakiet Adobe Premiere Pro CS5 po instalacji zajmuje na dysku łącznie 3,2 GB. Zawartość pakietu obrazuje poniższy zrzut ekranowy.

 

 

 

Instalacja pakietu Adobe Premiere Pro CS5
[minuty, sekundy] mniej = lepiej

Po ulepszeniu 4,24
Przed ulepszeniem 9,18

Deinstalacja pakietu Adobe Premiere Pro CS5
[minuty, sekundy] mniej = lepiej

Po ulepszeniu 1,32
Przed ulepszeniem 3,39

 

Czas intalacji pakietu na dysku magnetycznym dłużył się w nieskończoność - trwał ponad 9 minut. Zastosowanie dysku SSD pozwoliło skrócić ten czas ponad dwukrotnie. Również podczas deinstalacji SSD pokazuje na co go stać. Jak widać nawet największe ilości danych nie są straszne dla sprzętu Samsunga. Zapraszamy do naszego wideo z ulepszania, które znajduje się na poprzedniej stronie.

 

 

Pora na sprawdzenie ogólnej wydajności komputera. Do tego celu posłużyła nam najnowsza wersja popularnego benchmark PCMark.

PCMark 7 - wyniki przed i po ulepszeniu
[punkty] więcej = lepiej

PCMark 2810
1693
Lightweight 3308
1471
Productivity 2592
1062
Creativity 3145
1870
Entertainment 2262
1898
Computation 1915
1924
System Storage 4534
1408
  po ulepszeniu
przed ulepszeniem

 

Większość testów PC Marka 7 opiera się również na działaniu twardego dysku. Jest to bardzo słuszne podejście, bo sama moc obliczeniowa to nie wszystko - przecież przekonwertowany film musi zostać gdzieś zapisany, a program do renderingu 3D musi mieć szybki dostęp choćby do bazy tekstur. Jednym z testów, który bierze pod uwagę wyłącznie moc obliczeniową komputera jest Computation, a więc tu nie zobaczymy żadnej różnicy w działaniu. Również test Enterteinment w niewielkim stopniu bierze pod uwagę możliwości dysku. Z kolei takie testy jak Productivity i Creativity całymi garściami czerpią z potężnych możliwości SSD. Stąd wysoki wynik całościowy PCMark, jak i Lightweight. Test biorący pod uwagę wyłącznie możliwości dysków (System Storage) wykazuje ponad trzykrotną przewagę SSD! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat testów programu PC Mark 7, zerknij do poświęconej mu recenzji.