Ultrabooki konwertowalne z ekranami dotykowymi – możliwości
Ultrabooki

Ultrabooki konwertowalne z ekranami dotykowymi – możliwości

przeczytasz w 3 min.

Ultrabooki konwertowalne oprócz funkcjonalności ultra mobilnego laptopa dzięki sprytnej konstrukcji mogą w razie potrzeby zmienić się w poręczny tablet.

Ultrabook czyli broń Intela wycelowana w inwazję tabletów. Dzięki systemowi Windows 8 oraz ekranowi z funkcją multidotyku, zapewnia jeszcze większy komfort użytkowania, przez co może być bardziej skuteczny w walce o serca i portfele kupujących. To ósemkowe okienka pozwoliły w końcu Ultrabookom stawić czoło coraz bardziej popularnym tabletom z systemem Google Android oraz Apple iOS. Jednakże sam dotykowy ekran to nie wszystko, dzięki specjalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym tzw. ultrabook konwertowalny – może łatwo przekształcić się w … tablet.

Dotykowy ekran z funkcją rozpoznawania do dziesięciu punktów jednocześnie (wielodotyk) oraz kafelkowy interfejs Modern UI pozwalają w końcu wygodnie i szybko obsługiwać komputer za pomocą palca. Ultrabook konwertowalny to sposób na rozwiązanie wszechstronnego użytkowania komputera. Pozwoli on szybko przejrzeć strony w Internecie, obejrzeć ulubiony serial, odstresować się ulubioną grą, a potem wygodnie i efektowanie popracować. Poza tym większość Ultrabooków konwertowalnych jest wygodniejsza do użytkowania w „trybie tabletu” niż zwykły tablet. Często użytkownicy tabletów dokupują specjalne podstawki, które umożliwią wygodne ustawienie tabletu np. na biurku czy stole. W ultrabookach taką naturalną podstawką jest najczęściej sama obudowa, która daje się ustawić niemal w dowolnej pozycji – np. Lenovo IdeaPad Yoga 13. Ekran dotykowy już wkrótce stanie się obligatoryjnym wyposażeniem dla Ultrabooków, wyposażonych w czwartą generację układów Intel Core o kodowej nazwie Haswell. Jak widać dotykowa rewolucja staje się faktem i już niedługo nasze palce będą powszechnie głaskać komputerowe ekrany.

Rozwiązania konstrukcyjne w Ultrabookach konwertowlanych i przykładowe modele:

Póki co na rynku możemy znaleźć zaledwie kilka modeli hybrydowych Ultrabooków, ale już wkrótce zaczną one dominować i wypierać „zwykłe” ultrabooki z „nieczułym” na dotyk ekranem. Dostępne obecnie ultrabooki konwertowalne różnią się nie tylko wyglądem, ale również sposobami w jakie mogą przekształcać się z typowego laptopa w tablet. Jak widać konstruktorom nie brakuje pomysłów i jeden jest bardziej ciekawy od drugiego. Wyjątkiem jest jedno z tych rozwiązań, które stosowane jest już od co najmniej dziesięciu lat w różnego rodzaju laptopach z dotykowym ekranem. Jest to obracany i składany ekran, który „trzyma” się na jednym zawiasie.

Obracany i składany ekran

Lenovo ThinkPad Twist S230u

W modelu Lenovo ThinkPad Twist zastosowano konwencjonalne rozwiązanie z tzw. kurzą stopką, która pozwala obracać ekran i składać go w odwrotnej pozycji.

Odchylany o 360 stopni ekran

Lenovo IdeaPad Yoga 13

Lenovo IdeaPad Yoga 13 to z pozoru zwykły ultrabook, którego ekran obsługuje funkcje dotyku i może zostać „odchylony” nawet o 360 stopni do tyłu. Dzięki temu rozwianiu możemy go ustawić w kilku pozycjach – jak typowy laptop, jak tablet umieszczony w stojaku, jak tablet „na płasko” oraz zrobić tzw. namiot, co ułatwi np. przeprowadzenie prezentacji. 

Rozsuwany ekran (slider)

Toshiba Satellite U920T

Rozsuwany ekran typu slider to pomysł rodem z telefonów komórkowych oraz smartfonów, co pozwalało połączyć duży ekran oraz fizyczną klawiaturę w jednej obudowie. Dobrym przykładem jest ultrabook Toshiba Satellite U920T oraz Sony Vaio DUO 11.

Ekran obracany w ramce

Dell XPS Duo 12

Ekran obracany w osi swojej ramki to autorski pomysł Della, który po raz pierwszy zastosowano w „netbooku” Dell Inspiron Mini Duo. Ten innowacyjny i dość ciekawy patent jest kontynuowany w nowym modelu XPS Duo 12.

Dwa ekrany – na wierzchu i pod spodem pokrywy

Asus Taichi 21

Konstruktorzy konwertowalnego Asus TAICHI poszli po najmniejszej linii oporu i nie zastosowali wymyślnego mechanizmu obracania czy zsuwania ekranu. Po prostu na kalpie umieścili dwa ekrany – dotykowy na wierzchu i zwykły od środka – można je używać razem lub oddzielnie.

Odczepiany ekran

Lenovo ThinkPad Helix

Lenovo ThinkPad Helix to gorąca nowość, która oferuje najbardziej wszechstronne możliwości transformacji. Jego ekran daje się całkowicie oddzielić od części z klawiaturą, a w trybie zadokowania można nim dowolnie manipulować. Po krótce można stwierdzić, że jego konstrukcja sprawia, ze jest to idealny notebook i tablet w jednym.  W naszym rankingu laptopów przetestowaliśmy następujące modele (w kolejności alfabetycznej).

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jak zobaczyłem nagłówek myślałem że nareszcie porównam Fujitsu Lifebook T902 z Lenovo ThinkPad Twist, STYLISTIC Q702 z Lenovo ThinkPad Helix, ale ... niestety :)