Dyski

WD My Book Essential 2 TB - szybki i pojemny

z dnia
Tomasz Duda | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Świetny i nowoczesny zewnętrzny magazyn danych. Ma 2 TB miejsca, szybki interfejs USB 3.0 i jest dostępny w niewygórowanej cenie.

marketplace
Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy: Minusy:

bardzo dobre osiągi w klasie dysków talerzowych
atrakcyjny, nowoczesny wygląd
wysoka kultura pracy
niezbyt intensywne nagrzewanie

błyszczące wykończenie podatne na zarysowania

Podsumowanie:  Sprawdzi się doskonale jako szybka i pojemna stacja archiwizacyjna. Dysku nie da się zaliczyć do pamięci ultramobilnych, gdyż jego rozmiary i waga nie pozwolą przenosić go na przykład w kieszeni, ale z pewnością stanowił będzie eleganckie uzupełnienie każdego biurka użytkownika komputera.

Ocena redaktora: 4/5

Cena: ok. 450 zł

» Napisz komentarz

 

Wygląd i jakość

Model Essential reprezentuje bardzo popularną i cenioną serię klasycznych dysków twardych – My Book. Jest to nowoczesny i wydajny dysk twardy w formacie 3,5 cala, zamknięty w eleganckiej, stylowej obudowie. Jak wygląda jego realna wydajność przekonamy się już niebawem, a test zaczynamy od opisu jakości, wyglądu i ergonomii.

Obudowa chroniąca nośnik wykonana jest w całości z czarnego plastiku. Przód i boki pokrywa jeden duży panel, wygięty na kształt litery „U”, oferujący błyszczące wykończenie. Z całą pewnością dodaje on elegancji i nowoczesnego akcentu konstrukcji, ale niestety dość silnie przyciąga kurz. Ciągłe przecieranie szmatką powoduje z kolei powstawanie drobnych zarysowań. Na froncie producent umieścił też małą diodę LED informującą użytkownika o bieżącej aktywności nośnika.

Część górna, dolna oraz tył dla odmiany oferują półmatowe wykończenie, ale najbardziej rzucającymi się w oczy elementami są szczeliny wentylacyjne. Te pokrywają większość ich powierzchni. Ich zadaniem jest nie dopuścić do przegrzania dysku w czasie długiej intensywnej pracy.

 

Podstawowa specyfikacja

Pojemność 2 TB
Interfejs USB 3.0
Deklarowany zapis maksymalny 5 Gb/s
Deklarowany odczyt maksymalny 5 Gb/s
Deklarowany pobór prądu brak danych
Wymiary (Sz/Dł/Wy) 165 x 48 x 135  mm
Waga 1,18 kg
Gwarancja 2 lata (producenta)

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

 


Wszystkie złącza funkcjonalne umieszczono z tyłu, a należą do nich:

  • port USB 3.0
  • gniazdo zasilania (12V)
  • złącze zabezpieczające typu „Kensington lock”.

Dodatkowo otrzymujemy do dyspozycji duży płaski przycisk służący do włączania i wyłączania urządzenia. Jak widać funkcjonalność nie jest bardzo rozbudowana, ale pamiętajmy, że model ten nie jest przedstawicielem najwyższej półki (jak np. My Book Elite). Wyposażono go za to w szybszy interfejs, a cena nie jest wygórowana.

Całość nieco ponad kilogramowej konstrukcji opiera się na dwóch szerokich nóżkach  wykonanych z gumy. Zapewniają one wystarczającą stabilność i przy okazji efektywnie redukują wibracje generowane przez ruchome części mechaniczne dysku. Należy zaznaczyć przy tej okazji, że dysk zachowuje się w czasie pracy bardzo kulturalnie - jest cichy i nie wprawia blatu biurka w nieprzyjemne drżenie.