Dyski zewnętrzne

Testy wydajnościowe

przeczytasz w 1 min.

Dysk został wysapożony w interfejs UBS 3.0, który jest oczywiście kompatybilny wstecz (bezproblemowo zadziała ze wcześniejszymi wersjami USB). W testach podłączaliśmy dysk zarówno do portów USB 3.0, jak i 2.0 i sprawdzaliśmy jak wpłynie to na jego działanie.

Testy syntetyczne

Crystal Disk Mark znakomicie nadaje się do sprawdzania rzeczywistych osiągów dysków. Można to było zaobserwować choćby przy testach dysków SSD ze starszymi wersjami kontrolera SandForce.

Po lewej USB 3.0, prawej USB 2.0

Jak widać podłączenie dysku do portu USB 3.0 skutkuje znaczym wzrostem przepustowości. Różnica najbardziej widoczna jest przy kopiowaniu sekwencyjnym. Oczywiście do granicy możliwości USB 3.0 jest jeszcze daleko.

Testy rzeczywiste

Test rzeczywisty polegał na przegraniu na przenośny dysk katalogu z grami Steam - składał się on 84801 plików o łącznej pojemności 106GB.

Kopiowanie plików na dysk WD My Passport Ultra
[minuty] mniej = lepiej

USB 3.0 47
USB 2.0 95

Przenoszenie ponad 100 GB danych to już naprawdę niezłe wyzwanie. Wykorzystując port USB 3.0 proces ten trwa ponad 40 minut, a przy USB 2.0 ponad 1,5 godziny. Przy kopiowaniu małej ilości dużych plików (np. filmów) różnica byłaby jeszcze większa.