Systemy operacyjne

8 rzeczy, których nie lubimy

przeczytasz w 7 min.

1. Metro na plecach Windows 7

Windows 8

Windows 8 to ciekawy system, ale prawda jest taka, że łatwiej było wskazać jego wady niż zalety. Pierwszą i najbardziej istotną rzeczą, z którą trudno jest sobie poradzić (przynajmniej na początku) jest poruszanie się po interfejsie. Ciągłe przełączanie się pomiędzy Metro UI a Aero doprowadzało nas do szewskiej pasji. Drodzy programiści z Microsoftu, czy stworzenie choćby prostego Eksploratora Windows w  interfejsie Metro było aż tak trudne?

Windows 8

Owszem, można w prosty sposób wyszukać pliki, ale czasami bywa tak, że człowiek nie chce szukać niczego konkretnego, tylko zwyczajnie przejrzeć zawartość katalogów, dysków, partycji i wykonać kilka podstawowych akcji. Uważamy, że Metro UI trochę za bardzo poszło w stronę nakładek typu Media Center, oferując świetny wygląd i szybkość działania, ale wciąż zbyt małą funkcjonalność. Być może zmieni się to jeszcze w  finalnej wersji systemu (przypominamy, że Consumer Preview to jeszcze Beta).

Tak więc użytkownik Windows 8 chcący skorzystać w pełni z  dobrodziejstw świetnego Metro UI łapie się na tym, że sporą część czasu spędza korzystając z klasycznego Aero i wykonując podstawowe czynności na archaicznych, ale sprawdzonych okienkach. Całość sprawia wrażenie, jakbyśmy korzystali z Windows 7 z przyczepioną do niego nakładką Metro.

Windows 8

Aplikacje interfejsu Metro otwierają się w nim bezproblemowo, ale te klasyczne, znane z wcześniejszych edycji systemu startują w interfejsie Aero nawet jeśli uruchomimy je w Metro.

2. Gdzie ja jestem?

Microsoft wykonał kawał dobrej roboty optymalizując działanie systemu i  dopracowując interfejs Metro UI, ale pisząc „kawał dobrej roboty” nie mamy na myśli tego, że nie mógłby postarać się bardziej. Metro jest czymś w rodzaju  rozbudowanego menu Start. Samego menu brakuje w  klasycznym interfejsie, ale wciąż stary system okienkowy stanowi najbardziej funkcjonalną i rozbudowaną wersję Windows.

Windows 8

Po przełączeniu się na Metro UI nie otrzymujemy pełnej funkcjonalności. Możemy na przykład dodać sobie skrót do Panelu sterowania, ale aby dokonać zmiany poszczególnych opcji musimy przenieść się do klasycznego Windows. Ponadto sam Panel sterowania pozwala na zmianę ustawień odnoszących się głównie do Aero, a opcje nakładki Metro są dostępne w  innym miejscu.

Sam interfejs Metro nie określa też precyzyjnie, w  jakim miejscu się znajdujemy. Optymalizacja pod kątem wyświetlania na ekranach tabletów wymusiła ograniczenie elementów graficznych do minimum, przez co nawigacja staje się nieco chaotyczna. Z dużą dozą pewności użytkownicy dotykowych tabletów będą zadowoleni z nowego interfejsu, ale osoby pracujące na laptopach i pecetach mogą dostać ataku apopleksji, wychodząc i wychodząc z Matro UI kilkanaście razy w  ciągu godziny.

3. Gdzie jest menu Start?

Odpowiedź jest prosta - menu Start zostało zastąpione ekranem Start należącym do wspominanego już wcześniej wielokrotnie interfejsu Metro. Dlaczego Microsoft zdecydował się na usunięcie menu Start z interfejsu klasycznego? Uważamy, że posunięcie to może wzbudzić sporo zamieszania, jeśli finalna wersja Windows 8 również nie będzie go miała.

Co robimy obecnie, aby uruchomić jeden z zainstalowanych w systemie programów? Zapewne większość osób kliknie Start i wybierze pożądany skrót bezpośrednio z menu lub otworzy listę wszystkich programów. Wszystko to w ramach interfejsu Aero – sprawnie i intuicyjnie. W nowym Windows nie ma już takiej możliwości – musimy otworzyć interfejs Metro.

Windows 8

Po przesunięciu kursora w lewy dolny róg wyskakuje miniaturka ekranu Start i klikamy na nią. W tym momencie Start zmienia się w tryb pełnoekranowy, zasłaniając cały klasyczny pulpit. Teraz musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić pasek dający dostęp do wszystkich aplikacji.

Windows 8

Dopiero teraz przewinąć możemy listę (a właściwie galerię) programów w celu znalezienia tego pożądanego.

Windows 8

Oczywiście przypominamy, że najprostszym sposobem jest zwyczajne wyszukanie programu poprzez wpisanie jego nazwy wprost na ekranie Metro. Sądzimy jednak, że obecnie typowy użytkownik peceta jest zdecydowanie bardziej przyzwyczajony do klikania myszką, niż wpisywania tego co chce znaleźć. Przyzwyczajenia można próbować zmieniać, ale w niektórych sytuacjach wyklikanie czegoś będzie wciąż najszybszym sposobem.

Z powodu zniknięcia menu Start nie otrzymujemy też dostępu do czegoś takiego jak „Komputer”. Chodzi tu oczywiście o okienko prezentujące zawartość dysków, partycji, napędów i wszelkich innych czytników. W interfejsie klasycznym na pasku zadań widoczna jest ikonka Eksploratora Windows, w  którym możemy przejść do powyższej zawartości, ale w interfejsie Metro tego brakuje, dlatego też jedną z pierwszych rzeczy jakie wykonaliśmy było przypięcie skrótu do Komputera wprost na ekranie Start.

Windows 8

4. Misja specjalna - wyłączyć komputer

Mogłoby się wydawać, że jest to kwestia oczywista i absolutnie nie godna wzmianki. A jednak. Ilu z was wyłącza komputer stacjonarny za pomocą przycisku na obudowie? Z pewnością znajdzie się trochę takich osób, ale jesteśmy przekonani, że większość mimo wszystko zamyka system (i przy okazji wyłącza komputer) za pomocą polecenia Zamknij, szczególnie że obudowa peceta bywa często ukryta głęboko pod biurkiem. W przypadku użytkowników laptopów bywa różnie – niektórzy używają przycisku sprzętowego, niektórzy polecenia w systemie, a niektórzy po prostu zamykają klapę i zapominają o komputerze.

Informacja ta odnosi się więc przede wszystkim do użytkowników dużych pecetów. Gdzie podziała się zatem opcja wyłączania systemu? Na pewno nie należy szukać jej w  klasycznym menu Start, bo go nie ma. Pierwszą rzeczą jest skierowanie kursora w prawy dolny róg ekranu. Z prawej krawędzi wysunie się częściowo przezroczysty pasek.

Windows 8

Teraz przesuwamy kursor w górę – pasek traci przezroczystość. Klikamy opcję Settings (ustawienia).

Windows 8

W dolnej części nowego paska widoczna jest ikonka symbolizująca wyłącznik (Power).

Windows 8

Po jej kliknięciu wysuną się opcje Sleep (uśpij), Shut down (zamknij) i  Restart (uruchom ponownie). Dopiero po kliknięciu drugiej z nich zamkniemy definitywnie system i przy okazji wyłączymy komputer. W  przypadku gdy aktywna jest opcja szybkiego startu, system przejdzie w  stan zaawansowanej (głębokiej) hibernacji. Cóż... musimy przyznać, że umieszczenie opcji wyłączania komputera w ustawieniach systemowych wymaga nie lada fantazji.

5. Zamykanie aplikacji w interfejsie Metro

Pracujemy w interfejsie Metro UI. Otworzyliśmy kilkanaście aplikacji – ile dokładnie nie wiadomo, bo widać je dopiero po wyświetleniu odpowiedniego paska z lewej strony ekranu. Pytanie jednak jak zamknąć daną aplikację jednym kliknięciem, tak jak to mamy w zwyczaju robić w interfejsie Aero? Niestety nie jest to takie proste.

Windows 8

Jak widać typowa aplikacja Metro, na przykład Internet Explorer, nie ma specjalnego przycisku "X", którym zamknęlibyśmy ją w łatwy sposób. Musimy korzystać ze skrótu klawiaturowego Alt+F4, co teoretycznie nie brzmi zbyt skomplikowanie, ale w praktyce oznacza dodatkowy czas poświęcony na czynność, która przecież powinna być błyskawiczna.

Windows 8

Alternatywnie skorzystać możemy ze wspomnianego paska, który stanowi namiastkę prostego menadżera aplikacji działających w tle. Tutaj jednak musimy wykonać dwie czynności: po pierwsze wyświetlić go (ruch kursorem w lewy górny róg, a następnie w dół lub w lewy dolny róg, a  następnie w górę) lub alternatywnie nacisnąć kombinację przycisków  Windows+Tab. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na pożądaną miniaturkę i wybieramy Close (zamknij). Czy to brzmi nieskomplikowanie? Być może tak, ale uważamy, że mogłoby być zdecydowanie prościej i szybciej.

6. Przewijanie aplikacji

Windows 8

Lista wszystkich aplikacji w interfejsie Metro jest niezła, choć momentami traci na czytelności. Nie przeszkadza nam to jednak za bardzo, natomiast nie możemy tego samego napisać o przewijaniu aplikacji. Kwestia jest prosta: dlaczego nie ma możliwości przewijania aplikacji w pionie, tak jak to jest w smartfonach?

Rozumiemy doskonale, że ekrany pecetów są szerokie, ale niskie, jednak chcielibyśmy mieć możliwość zachowania jednorodności i podstawowej logiki mówiącej, że ruch w dół kółkiem myszy powoduje ruch w dół na ekranie, a nie w prawo.

7. Kilka aplikacji naraz w interfejsie Metro

Jeśli od czasu do czasu odpalamy kilka aplikacji naraz i ustawiamy okna obok siebie tak, aby mieć podgląd tego co dzieje się w każdym z nich, to warto zauważyć, że w interfejsie Metro nie będziemy mieć takiej możliwości. Nawet jeśli pracujemy na dużym ekranie o wysokiej rozdzielczości.

Możemy użyć opisanego wcześniej dzielenia ekranu, ale daje to bardzo ograniczone pole manewru - rozmiar okna zmieniać możemy w  niewielkim zakresie, a w dodatku naraz otworzymy tylko jedną dodatkową aplikację.

Windows 8

Niewątpliwie Metro UI spisze się dobrze na tabletach, ale ma spore ograniczenia w  czasie działania na dużych i niedotykowych ekranach pecetów. Dlaczego więc producent zdecydował się zintegrować Metro tak silnie z klasycznym pulpitem Windows? Tego nie wiemy. Mamy jednak nadzieję, że do czasu wydania finalnej wersji wprowadzone zostaną jeszcze pozytywne zmiany.

8. Przesiadka z Windows 7 - konieczna?

Ostatnią rzeczą, która tak naprawdę nas rozczarowała jest ogólna funkcjonalność Windows 8. Podkreślimy jeszcze raz - jesteśmy świadomi tego, że jest to wersja testowa, a nie finalny produkt, ale już teraz widać jaki jest kierunek myślenia i planowania Microsoftu. Ujmując rzecz krótko: Windows 8 to póki co Windows 7, który przeżył kolizję z  Windows Phone 7.5, czego rezultatem jest swego rodzaju hybryda.

System ma dwa oblicza. Pierwsze, klasyczne, jest bardzo zbliżone do Windows 7. Tak naprawdę pracując na jakimś programie przez kilka godzin możemy całkowicie zapomnieć o tym, że na komputerze zainstalowany jest Windows 8 Consumer Preview. Wszystko działa prawie identycznie, a zmiany jakie daje się zauważyć oceniamy pozytywnie.

Drugie oblicze jednak to nieszczęsny Metro UI. Dlaczego nieszczęsny? Uważamy, że zapowiada się on świetnie, a specjaliści nad nim pracujący wykonali kawał dobrej roboty, ale interfejs ten powinien być niezależny od klasycznego pulpitu i aktywować się tylko na urządzeniach dotykowych. Użytkownicy pracujący na komputerach stacjonarnych i laptopach bez możliwości sterowania dotykowego powinni działać w środowisku identycznym jak Windows 7, z normalnym paskiem zadań wyposażonym w klasyczne menu Start. Natomiast użytkownicy ultramobilnych tabletów powinni mieć do dyspozycji w pełni funkcjonalny, rozbudowany interfejs Metro UI, bez konieczności przełączania się na interfejs Aero. Obecnie Metro nie pozwala na wykonywanie wszystkich działań i dostęp do wielu opcji systemowych, więc traktujemy go jedynie jako nakładkę na poprawionego Windows 7.

Pytanie więc, czy w przypadku użytkowników pecetów i laptopów przesiadka z  Windows 7 wiąże się z dużymi korzyściami? Odpowiedź brzmi: nie. Odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku tabletów - tam Windows 7 spisze się o wiele gorzej od ósemki z interfejsem Metro.

Podsumowanie

Sądzimy, że w ostatnim punkcie określiliśmy sytuację, w której znajduje się obecnie Windows 8 i odpowiedzieliśmy wstępnie na pytanie czy przesiadka z  Windows 7 na 8 jest konieczna. Pamiętajmy jednak, że wciąż mamy tutaj do czynienia z opisem funkcjonalności, ergonomii i jakości działania systemu w wersji testowej, która może jeszcze ulec wyraźnym modyfikacjom na korzyść (lub niekorzyść) użytkownika.

Windows 8 w wersji Consumer Preview okazał się ciekawym, ale też kontrowersyjnym systemem. Jedną z głównych jego zalet jest dobrze zoptymalizowane zarządzanie zasobami komputera. Jeśli Windows 7 działa na danym komputerze sprawnie, to mamy właściwie gwarancję, że ósemka będzie śmigać jeszcze szybciej. Wrażenie robi w szczególności start systemu, który na testowym laptopie z dyskiem SSD uruchomił się w  dosłownie kilka sekund.

Wad również nie brakuje. Uważamy że integracja Metro UI z klasycznym pulpitem nie wyszła Microsoftowi najlepiej (przynajmniej na razie). Sytuacja idealna to taka, w której na pecetach i laptopach działa tylko klasyczny interfejs z pulpitem, paskiem zadań i standardowym przyciskiem menu Start (takim jak w Windows 7), a na tabletach działa tylko Metro UI. Niestety na razie to tylko marzenia, a rzeczywistość jest taka, że w czasie pracy przełączamy się pomiędzy tymi jakże różnymi interfejsami bardzo często, co może powodować frustrację.

Na koniec pragniemy zaprezentować krótki filmik pokazujący jak z Windows 8 Consumer Preview radzi sobie starsza osoba, o wyrobionych już nawykach i przyzwyczajeniach. :-)

Polecamy:
Norton Internet Security 2012 - test, download i opiniePrzeglądarki internetowe Firefox, Opera, Chrome, IE9, Safari - porównanie Linux Ubuntu
Norton Internet Security 2012 - test, download i opiniePrzeglądarki internetowe Firefox, Opera, Chrome, IE9, Safari - porównanie
Ubuntu 11.04 - darmowy i funkcjonalny system operacyjny

 

Komentarze

114
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sn1PeR
  28
  Windows 7 jeszcze długo zagości na dyskach wielu osób. Może i szybko się uruchamia, ma małe wymagania i czasem lepsze rozwiązania, ale zbyt dużo zmian w stosunku do poprzednich wersji.
  • avatar
   Konto usunięte
   18
   Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

   Patrząc na to wszystko widzę, że M$ może i ma jakiś pomysł na Win8, ale chciałby zbyt wiele na zbyt wiele platform. Tak się nie da - nie za pierwszym podejściem.

   Te całe METRO...nie wygląda źle i może dałoby się na nie przestawić, ale zostało ono stworzone typowo na smartfony i tablety. Na PC'tach to wszystko nie trzyma się kupy. Nie widzę najmniejszego powodu by porzucić Win7 na rzecz Win8. Nie ma w nim nic faktycznie godnego uwagi - wszystko wygląda niespójnie...
   • avatar
    Konto usunięte
    13
    Jak dla mnie klapa, dla komputerów stacjonarnych 0 powodów do przesiadki
    • avatar
     Gi-zas
     12
     Mnie tam ono wgl się nie podoba ( to metro )...I nie widzę sensu aby przechodzić na w8,chyba że wersja finalna na prawdę będzie pro. I poprawią te błędy:)
     • avatar
      kerry_sd
      11
      Po pierwsze, dzięki że nie podzieliliście tego artykułu na 16 podstron

      Dwa, u mnie laptop z W7 wstaje w 10 sekund raz na dzień, więc 6 sekund mnie nie zbawi, pytanie ile sekund tracimy na szukaniu podstawowych komponentów
      • avatar
       barst
       8
       Gdybym wciąż użytkował "Windows XP" to bym się zastanowił nad tą "8"; ale mam "7" i choćby nie wiem jak był to wypasiony system to "7" jest na dzień dzisiejszy absolutnie wystarczająca do moich niewygórowanych potrzeb.
       • avatar
        obcypl
        6
        "They wanna drive me to the Mac?" - komentarz bezcenny :)
        • avatar
         mutissj
         5
         rzygać się chce, teraz będą to wciskać do laptopów
         • avatar
          aquadigger
          4
          coś tak czuje że to będzie niewypał
          na komputerach ludzie zostaną przy siódemce
          a na tabletach przy andku
          • avatar
           Greg-M6
           4
           Sam również go przetestowałem i powiem tak,
           gdyby nie nędzne strasznie drażniące Metro to może bym się z nim pobawił troszkę dłużej, ale poprostu nie da sie wygodnie z niego korzystać, na tablecie czy komórce -OK ale nie na normalnym PC.
           Dla mnie to ten system jest totalnym nie wypałem.
           • avatar
            Konto usunięte
            3
            BŁĄD W TEKŚCIE:

            "w Windows 9 są dwa Internet Explorery - tradycyjny, działający z interfejsem Aero (obsługa myszką i klawiaturą) oraz tabletowy, działający z interfejsem Metro (obsługa dotykowa)."
            • avatar
             Marked
             3
             Kompletnie nie widzę sensu przesiadania się na 8 w obecnym kształcie mając Windowsa 7,Metro nie sprawdza się w typowym pc stacjonarnym.
             • avatar
              Mifczu
              2
              Dużo lepiej gdyby w klasycznym areo meto mogło być tapetą pulpitu jako aplikacja pod wszystkimi innymi która wychodziła by na wierzch jak klikniemy w pupit poza wszelkimi aplikacjami. Miałem identyczne odczucia jak te w artykule odnośnie windows 8
              • avatar
               Dragonik
               2
               Jak dla mnie to jest jeden wielki Service Pack dla 7 tylko z cyferką 8
               • avatar
                Konto usunięte
                2
                co oni chcą zrobić z komputera, komórkę?
                • avatar
                 Konto usunięte
                 1
                 Widać Microsoft przewiduje znaczący wzrost ilości tabletów na rynku, co jest nieuniknione. Wtedy taki interfejs będzie się lepiej sprawdzał. Do pecetów jednak nie wróżę mu większego sukcesu. Ja na pewno go nie kupię, bo 7ka spisuje się rewelacyjnie. Wszystko śmiga stabilnie, a system operacyjny ma z założenia jak najmniej przeszkadzać w działaniu programów.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  1
                  Jesli pozwola calkowicie dezaktywowac ten mizerny interfejc podobnie jak w viscie i win 7 UACa to reszta jest malo istotna.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   1
                   Widzę, że pan Tomasz idealnie ubrał w słowa moje odczucia po tygodniowej przygodzie z Win 8. Zgadzam się właściwie we wszystkim z autorem tekstu.

                   • avatar
                    xfire25
                    1
                    ja tam zostaje przy windows 7
                    co do negatywów to za dużo o interfejsie metro a niema np. nic o tym że system będzie współpracować z płytą gł. i w razie wykrycia np. pirackiego pliku - może nas spotkać nie przyjemna niespodzianka.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     1
                     Tylko XP
                     • avatar
                      Strongman
                      1
                      moją rutyną zaraz po uruchomieniu komputera jest to, że na ekranie z boku mam umieszczone okno telewizji, i jednym okiem ją oglądam, a na reszcie ekranu pracuję. Jeśli w metro można odpalić naraz jedną aplikację to niech mnie cmokną a windowsa 8 nie wezmę nawet gdyby był za darmo. oby m$ wziął sobie do serca potrzeby takich osób jak ja.
                      • avatar
                       mortin123
                       1
                       Moim zdaniem 8 nie wypał dziekuje z takim interfejsem
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        1
                        Kochani przedmówcy,MS nie chodzi żeby Wam zrobić dobrze,oni chcą za wszelką cenę zatrzymać Androida,czyli cała platformę mobilną,jak by ją zwał,ich nie interesuje że Wam się nie podoba Metrosrepto,muszą wymusić spowolnienie rozpanoszenia się Google i całego towarzystwa z tabletami, smartfonami,bo niedługo ich kupa o nazwie Windows Phone 7,5 umrze jak dziewica po 70-tce-nikt jej nie chciał przez całe życie-a przy okazji pociągnie na dno pół M$ i całą Nokię.Czy ktoś się zastanowił jak działa to przecudowne wybudzenie systemu,co z SSD,czyli z wyłączaniem hibernacji i zapisywaniem GB na C: za każdym razem,na piechotę kombinowanie żeby dyski zakupione za ciężko zarobioną kasę się sypały po pół roku,wyłączanie procesów,usług itp.Większość graczy widząc jak DX wpływa na same gry,jakość i efekty,nie przesiądzie się na W8,no chyba że spece zablokują całkowicie uruchamianie się czegokolwiek na OS nie mającym W8.
                        • avatar
                         beem85
                         1
                         Jednym z plusów 8 może być taki, że potanieje siódemka.
                         • avatar
                          steelek
                          1
                          Pisze tu glownie vide punkt 3 "co mi sie nie podoba".

                          Aktualnie moj staruszek laptop nie daje rady z vista i 7 wiec siedze na XP wiec tez bedzie z perspektywy XP chociaz ta od win 7 sie zbytnio tez nie rozni.

                          Czego Wy sie tu czepiacie. Macie powiedzmy 100 aplikacji zainstalowanych. Z czego tak naprawde czesto korzystacie z powiedzmy sobie 10. Skroty do tych aplikacji umiescicie na pulpicie. Kolejne 20 aplikacji, ktore uzywacie od czasu do czasu wrzucicie dajmy na to na kafelki Metro. I to wszystko. Dostep do pozostalych aplikacji jest na tyle rzadki ze przeszukiwanie tego jest malo "inwazyjne", bo robicie to powiedzmy sobie raz na tydzien. Jezeli twierdzicie ze nagle bedziecie pewnej nieuzywanej aplikacji uzywac czesciej... nic nie stoi na przeszkodzie aby ja wyslac na pulpit czy na kafelki. To takie czepianie sie na sile.

                          Z drugiej strony powiem ze im starszy sie robie tym mniej interesuja mnie wodotryski w systemie, a bardziej zaczyna liczyc sie jego optymalizacja i ogolnie pojeta uzytecznosc. Metro UI na smartphonach mnie totalnie oczarowal. Wszystko ladnie pieknie. Na Pc troche to pewnie dziki sposob na przedstawienie menu start. Ale co kto lubi.

                          Wazne ze zuzycie zasobow jest niskie... watpie ze zejda do poziomu XP czy linuxa ale sa na dobrej drodze.
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           1
                           Nic nie przebije starego Windows Commandera po nowemu Total Commandera :-)
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            1
                            Myślę, że Microsoft też wolał by trzymać się starych schematów i klasycznych rozwiązań, ale obawia się o swoją przyszłość i pozycję na rynku oprogramowania. Rośnie tendencja do kupowania urządzeń różniących się od klasycznych PC czyli typu tablet itp. Rozwijają się systemy takie jak Android. MS musi zaoferować więc coś co będzie się sprzedawało na tym rynku i jednocześnie sprzedawało się na rynku klasycznych PC.

                            Powiem tylko że to trudne zadanie i nie da się go zrealizować bez zgrzytów.
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             1
                             jak dla mnie to windows 7 jest idealny sam osobiście rzadko kompletnie wyłączam komputer po prostu go usypiam i budzi się w ok. 5 sek.
                             Lepiej by było żeby dali uaktualnienie do czegoś w stylu "Windows 7 performance" które by sprawiało że ten będzie szybszy i będzie miał mniej błędów tylko tyle
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              "po starcie czysty system pokazywał ok. 600 MB zużycia RAM-u" -> na xp po starcie mam 96MB ramu..

                              Widać próbują gonić MacOs i Ubuntu Unity ale imho w8 jest brzydkie i kanciaste.
                              • avatar
                               Ziuta
                               0
                               Win 8 będzie tak samo nie wypałem jak Vista... Microsoft myślał chyba bardziej o urządzeniach mobilnych niż o laptopach czy PC... Jak to w ogóle wygląda... Jak takie będą kolejne systemy to ludzie zostaną przy 7, albo zaczną używać linuxy... Według mnie gdyby ulepszyli XP (i poprawili jego x64 wersje) to nawet ta Vista by nie była potrzebna... No ale po co ulepszać stary i popularny system jak można zrobić nowy z większa ilością gó***n... Jeszcze ta 7 jako tako wygląda i jest dość dobrym następcą XP, ale za dużo też w niej nie zrobili. Ogólnie to Win 8 jak dla mnie będzie czymś jak Vista, czyli systemem który nie powinien istnieć...
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Boże, czemu M$ mając takie zaplecze finansowe z flagowego produktu robi wielkiego dziwnego kloca?
                                800MB RAM zajęte z czystym systemem? Kpiny jakieś?
                                Po drugie ergonomia skopana tak jak w W7.
                                Po trzecie wystarczy SSD by OS wstawał poniżej 15s.
                                Ubuntu dalej rządzi.
                                • avatar
                                 mebelman
                                 -1
                                 Zamykanie aplikacji w interfejsie Metro jest bardzo proste, wystarczy przeciągnąć ja lewym myszki od góry do dołu ekranu.
                                 Dziwię się iż szanowny tester tego nie wie.
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  -1
                                  600-800 MB zużycia RAM bez uruchomionych programów to ma być dobry wynik? Jak dla mnie to porażka.
                                  • avatar
                                   soyer76
                                   -1
                                   Zainstalowałem Customer Preview i taka mała myśl mnie naszła.
                                   Metro może i jest nieszczęsnym UI przy obsłudze myszką ale może lepiej będzie się obsługiwac go za pomocą Kinect'a na PC.
                                   • avatar
                                    Konto usunięte
                                    -1
                                    System ciekawy i pierwsze wrażenie robi dobre:) Odnośnie zamykania okienek to można zamknąć je normalnie. Najeżdżając na górną krawędź jest taka łapka i przytrzymujemy ją lpm i w dół i się zamknie ale w Windows 8 nie ma potrzeby zamykać aplikacji działając w Metro UI :)
                                    • avatar
                                     b4rt3k
                                     -1
                                     Balmer, nie idzcie tą drogą!

                                     co mi po szybkosci uruchamiania sie jak mam szybki pc z ssd
                                     powinni raczej isc w kierunku designa MacOSX, taki Leopard wyglada naprawde ladnie, a te metro to makabra
                                     zostane raczej na win7 :)
                                     • avatar
                                      tomcorek
                                      -1
                                      Mnie się wydaje, że microsoftowi znudziło się robienie windowsa i z premedytacją go zepsuli. Co do artykułu jak dla mnie, to tych plusów to jednak za dużo znaleźliście.
                                      • avatar
                                       Konto usunięte
                                       -3
                                       Specjalnie się zalogowałem żeby napisać ten komentarz. Nie wypisujcie bzdur o systemie jeśli go nie poznaliście! wyłączanie systemu jest szybsze i prostsze niż w win7! wystarczą 3 kliknięcia, tak jak w starym start (o wiele lepiej jest trafić w duże przyciski win8 niż małe win7)
                                       Po dojechaniu myszką w lewy dolny róg ekranu nie czekamy na wysunięcie paska tylko kierujemy myszkę od razu do góry! Zamykanie aplikacji Metro to już chyba wszyscy wiedzą, przeciągnięcie jej LPM na dół.
                                       • avatar
                                        radoslaw999
                                        0
                                        Ciekawe jak będzie z odpalaniem gier na Xboxa na W8. Była taka plotka...
                                        • avatar
                                         Konto usunięte
                                         0
                                         Problem polega w tym że te 8 plusów jest ciut sztuczne oby dali opcję "Windows 7 Areo Not Metro S**it"
                                         • avatar
                                          tiges
                                          0
                                          Podobnie jak "komputer" wygląda PC Info z menu z lewej strony.

                                          Tam też można sprawdzić swój indeks prędkości itp.
                                          • avatar
                                           Konto usunięte
                                           0
                                           no spoko. win 7 + ubuntu unity xero. na onecie byl artykul z wersja metro jakiegos ruska. Byla o niego lepsza od tego :)
                                           • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Za dużo zmian
                                            • avatar
                                             klosz007
                                             0
                                             Żeby to odniosło sukces to musi być konfigurowalne. Chcę mieć po staremu Aero (PC stacjonarny, laptop, bo tak lubię) - wyłączam Metro UI, korzystam z innych nowości (np. nowe zarządzanie pamięcią masową)
                                             Mam tablet z ekranem dotykowym - włączam Metro.

                                             Wciskanie Metro na siłę nie wyjdzie na zdrowie M$ - Ci którzy kupią sprzęt typu laptop z Win 8 będą wracać/reinstalować na 7. Miejmy nadzieję, że w finalnej wersji tak zrobią.
                                             • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              Też mam nadzieję, że metro uzyska pełną funkcjonalność Areo oraz że Areo odzyska pełen pasek zadań z menu start.
                                              Należy pamiętać, że powstaje coraz więcej komputerów typu AIO, gdzie dotykowy interfejs w parze z funkcjonalnym METRO mógł by stanowić dobrą alternatywę dla klasycznego interfejsu.
                                              Na uwagę zasługuje, też integracja ze sky drive. Mam nadzieję, że do Vista i Win 7 również udostępnią tą poprawkę.
                                              • avatar
                                               Konto usunięte
                                               0
                                               They wanna drive me to the Mac? Już wole Ms DOS'a niż te całe metro.
                                               • avatar
                                                Gothar
                                                0
                                                Jest dotyk, jest przemieszczanie się, a czy ktoś pamięta film Johny Mnemonic? Zmierzamy w kierunku 3D i dotykowej operacji na systemach.
                                                Jaki problem stworzyć multimedialne gogle rękawice podłaczyć do komputera i działać lepiej i szybciej.
                                                • avatar
                                                 lukiiiii
                                                 0
                                                 Jestem na "NIE"
                                                 Całe to Metro można zastąpić gadżetami i jakimś aktywnym pulpitem, a nie machać, przerzucać ekrany żeby coś znaleźć i w ogóle pracować.
                                                 Menu start uważam, że jest ok z 7, podstawowe programy, ustawienia, zamknięcie systemu i najlepsze: wyszukiwanie programu po nazwie.
                                                 • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Ja win 8 (owszem windows z małej litery, na dużą nie zasłużyli) nie testowałem, ale po przeczytaniu długaśnego artykułu o nowościach i obsłudze tej "perełki" Microsoftu zbladłem niczym truposz.
                                                  Zniszczyli system, schrzanili, sprofanowali - takie myśli mnie naszły.
                                                  System operacyjny z założenia powinien być łatwy w obsłudze i funkcjonalny - tu funkcjonalny może i jest, ale obsługa (nawet w wyobraźni) jest fatalna.
                                                  Mimo że nie miałem nieprzyjemności testować najnowszej wersji Windowsa, Meteo na PC mówię NIE.
                                                  Nie miałem specjalnych trudności (no może z wyjątkiem braku kasiory) z przechodzeniem na kolejne systemy, od win 3 przez 98, ME, Xp (a nawet Linuksik) na Viście kończąc, ale win 8 z meteo to dla mnie zbyt wiele.
                                                  • avatar
                                                   ADR15
                                                   0
                                                   Mi jakoś te metro jest nie potrzebne więc nic specjalnego względem 7 nie ma, lecz te uruchomianie zaskakuje. ;] Zobaczymy co MS dalej nawyprawia. To może się przesiądę na 8.
                                                   • avatar
                                                    Atak-Snajpera
                                                    0
                                                    Dobrym rozwiązaniem byłby AERO z klasycznym paskiem start po kliknięciu kafelka "DESKTOP"

                                                    • avatar
                                                     Konto usunięte
                                                     0
                                                     Nie skorzystałem jak wyszła vista czekałem wtedy na swoim xp sp3 na kolejny windows. Teraz mam windows 7 Ultimate i jak narazie nie widze sensu go zmieniac.
                                                     • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      4 sekundy to to się włącza chyba na SSD z SATA 3/PCI-E.
                                                      U mnie co najmniej 20 sekund.
                                                      Dobrze wiedzieć gdzie się wyłącza:P
                                                      Byłem zmuszony wyłączać przyciskiem na obudowie:(
                                                      • avatar
                                                       Konto usunięte
                                                       0
                                                       Na moim dysku tez. W sumie Pięknością 8semka nie grzeszy. Alez tez utrudni początkową orientację, i przygasi intuicyjną cześć, do której jesteśmy przyzwyczajeni od lat.

                                                       Więc nawet bety nie instalowałem...

                                                       7 ostatni normalny system
                                                       • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        Bo tak właśnie jest z tymi grami.

                                                        Jestem od dawna zaawansowanym linuksowcem, a mimo wszystko przeformatowałem go kiedyś na windowsa z powodu fajnych gier :)
                                                        Przez bardzo długi czas tkwiłem w tym monopolistycznym więzieniu ale niedawno udało mi się wyzwolić i jestem z linuksowego systemu super zadowolony.

                                                        W dalszym ciągu jednak jest problem z grami. Tym razem jednak mam drugi dysk na platformę do uruchamiania gier - bo dalej lubię odpalić sobie civ4 czy tam jakieś inne diablo :)

                                                        Linuks już zdobywał swoją część rynku PC jednak brak gier i wyparcie OpenGL przez DirectX skutecznie przywróciło monopol na kolejną dekadę.

                                                        Teraz linuks jest w bardzo dobrej sytuacji, bo wielki monopolista nie zdołał zachować kontroli nad tabletami i smartfonami i.. zaczął się tam prawdziwy wolny rynek!!

                                                        Mamy super telefony i super aplikacje. Markety z softem pękają w szwach. Ceny super konkurencyjne. Wszystko dzięki temu, że monopolista nie ma kontroli nad rynkiem.

                                                        Dlatego polecam każdemu wspierać inicjatywy takie jak Libre Office czy Ubuntu, bo ich rozwój przyniesie każdemu dużą korzyść.

                                                        • avatar
                                                         Konto usunięte
                                                         0
                                                         Może i dużo osób pozostanie przy starych windowsach ale jedynie ze względu na przyzwyczajenie. Ja lubię nowości i chętnie przesiądę się na 8.
                                                         • avatar
                                                          Konto usunięte
                                                          0

                                                          Ciekawe tylko, po co Microsoft w najnowszych wersjach windows 8 usunął możliwość przełączenia się na normalny Start Menu i na siłę wciska nam te swoje "kefelki" czy okienka metro. Drażni mnie to bo niepotrzebnie komplikuje sprawę i zwiększa ilość koniecznych operacji i kliknięć aby co włączyć, wyłączyc etc. O ile szybkość windows 8 już jest niezła co można by zapewne jeszcze poprawić usuwając niepotrzebne wodotryski (które wielu użytkowników uzna za im niepotrzebne), dodając tweaki, to to metro i brak możliwości wyłączenia go, obrzydza mi wręcz windows 8 ...!
                                                          • avatar
                                                           miglanc
                                                           0
                                                           finalna wersja pozwala wyłączyć METRO także spokojnie, jest dobrze. mamy ulepszona wersje windows 7 : )