Systemy operacyjne

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji

z dnia 06-06-2011
Grzegorz Kubera | Redaktor serwisu benchmark.pl
42 komentarze Dyskutuj z nami

Galeria o Windows 8.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 1

Tak wygląda ekran zablokowany. Przypomina te znane z iPada i Androida, czyli widoczna jest tapeta, aktualna data i godzina. Jest też parę innych rzeczy, np. liczba nowych wiadomości e-mail.

Zanim przejdziemy do dalszych obrazków, krótka informacja. Windows 8 nie ma jeszcze imienia. Nazywany jest roboczo "Windows 8" i może się okazać, że tak zostanie, ponieważ zyska popularność pod taką właśnie nazwą - jest prosta i łatwa do zapamiętania. Póki co pamiętajmy jednak, że nazwa może się jeszcze zmienić.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 2

Powyższy obrazek przedstawia ekran startowy oparty na interfejsie Metro z Windows Phone 7. To właśnie taki ekran będzie widoczny po uruchomieniu systemu - żegnaj pulpicie z ikonkami i menu Start.

Windows 8 zaoferuje zestaw płytek, które zastąpiły ikony. Każda aplikacja w systemie będzie reprezentowana przez daną płytkę, które zdaniem Microsoftu są lepsze, ponieważ poza ikoną (obrazkiem) aplikacji mogą od razu przedstawiać niektóre informacje. Dla przykładu, aplikacja z prognozą pogody pokaże aktualną temperaturę bez konieczności jej uruchamiania.

Co ważne, w zależności od urządzenia, płytki mogą wyświetlać więcej lub mniej informacji. Na przykład na tablecie zobaczymy tylko liczbę nowych wiadomości e-mail, podczas gdy na komputerze stacjonarnym z dużym monitorem widoczne będą takie informacje jak imię i nazwisko nadawcy.

Mała ciekawostka: na obrazku widać płytkę o nazwie Store (sklep). Sugeruje to, że Microsoft będzie miał własną wersję internetowego sklepu z aplikacjami, podobną do Mac App Store.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 3

Nowa platforma opiera się na standardowych technologiach (HTML5 i JavaScript). Dzięki temu deweloperzy z całego świata będą mogli w łatwy sposób tworzyć aplikacje dla Windows 8. W przypadku "ósemki" aplikacje powinny być pełnoekranowe i zoptymalizowane do obsługi dotykowej.

Na powyższym obrazku widać aplikację "News" z artykułami i RSS-ami.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 4

Aplikacja z pogodą to jeden z dowodów na to, że Windows faktycznie stanie się nowocześniejszym systemem i będzie dobrze dostosowany do obsługi dotykowej. Aplikacje wyglądają bardzo ładnie i działają dynamicznie.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 5

Wszystkie aplikacje stworzone do Windows 8 z myślą o obsłudze dotykowej będzie można obsługiwać także za pomocą myszy i klawiatury. Nie pożegnamy kursora z ikoną strzałki tak szybko, Microsoft będzie jednak stopniowo i powoli odchodził od tego interfejsu i Windows 8 może być początkiem końca myszy.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 6

Windows 8 pozwala na wygodne przełączanie się pomiędzy aplikacjami - wystarczy jeden gest związany z przesunięciem palcem po ekranie. Ma też coś, czego nie znajdziemy w zyskującym na popularności systemie Apple iOS z iPadów. Obydwa systemy pozwalają uruchamiać kilka aplikacji jednocześnie, jednak tylko Windows 8 pozwala umieścić je w dwóch okienkach obok siebie.

Powyższy obrazek przedstawia aplikację News i odtwarzacz wideo włączone na jednym ekranie. Odtwarzacz wideo jest uruchomiony jako aplikacja główna, natomiast News wyświetla jedynie nagłówki artykułów…

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 7

… tu z kolei widać, że odtwarzacz jest uruchomiony jako aplikacja poboczna i pierwsze skrzypce gra News.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 8

Ten obrazek przedstawia Internet Explorera 10 (IE10), który został zoptymalizowany do obsługi dotykowej. Przeglądarka przypomina aplikacje z systemów iOS i Android - proste narzędzie do surfowania w sieci, które oferuje podstawowe funkcje, takie jak zakładki.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 9

System będzie miał klawiaturę ekranową. W przypadku IE10 nad klawiszami widoczne będą odsyłacze do stron często odwiedzanych i przypiętych, czyli tych, które chcemy mieć zawsze pod ręką (odpowiednik szybkiego wybierania).

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 10

Dla osób korzystających z tabletów wprowadzono też klawiaturę "kciukową", aby wprowadzanie tekstu na tablecie było łatwiejsze, gdy trzymamy go akurat w rękach. Dodatek mile widziany, zwłaszcza że iPad nie oferuje tego typu klawiaturki.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 11

W Windows 8 uruchomisz dotychczasowe aplikacje, choć będą one nieco marnować powierzchnię roboczą ekranu - wyświetlane są jedynie proste ikonki i nazwy, które zużywają tyle miejsca, co mniejsze płytki.

Warto wiedzieć, że płytki będzie można dowolnie ustawiać. Zarówno ich wielkość, jak i rozmieszczenie oraz wybór aplikacji, które chcemy mieć zawsze na widoku. Pulpit stanie się zatem rozbudowanym menu Start z najważniejszymi aplikacjami i informacjami.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 12

Co ciekawe, po uruchomieniu standardowej aplikacji (np. z Windows 7), wyświetli się znajomy interfejs z "siódemki", włącznie z tradycyjnym menu Start i okienkami. Na tym obrazku widać MS Worda, którego Microsoft na czas prezentacji nie przygotował jeszcze w wersji do obsługi dotykowej.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 13

Tradycyjne aplikacje i te nowe, do obsługi palcami, będzie można również wyświetlać na jednym ekranie i wygodnie się między nimi przełączać. Windows 8 będzie więc środowiskiem łączącym nowoczesne narzędzia multidotykowe ze starszymi, które przygotowano z myślą o myszy i klawiaturze.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 14

Można liczyć na dostęp do tradycyjnego Eksploratora. Ten jednak zyska nowy interfejs, oparty na wstążce z pakietu biurowego Office. W Windows 7 były już namiastki wstążki w standardowych aplikacjach, takich jak Wordpad czy Paint.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 15

System będzie zdecydowanie bardziej rozbudowany od iOS. Dla przykładu, zdjęcia do wiadomości będzie można dołączać ze wszystkich aplikacji, które mogą je przechowywać. Wprowadzono odpowiednie mechanizmy do łatwego zaznaczania  i przenoszenia plików pomiędzy aplikacjami - coś, czego zdecydowanie brakuje w iPadzie.

Windows 8 - prezentacja i opis funkcji | zdjecie 16

Jensen Harris z Microsoft tłumaczy, że Windows 8 to nowa platforma, która będzie dostosowana do laptopów, komputerów stacjonarnych z myszą i klawiaturą, a także urządzeń dotykowych takich jak tablety.

To na razie tyle. Opiszemy kolejne funkcje, gdy pojawi się następny materiał prezentujący nowości z Windows 8.

Więcej o Windows 8:

marketplace

Komentarze

42
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Widać, że to system dl amerkańców. Na szczęście wymiana 7 na nowy windows nie będzie chyba przymusowa ;-)
 • avatar
  Mam nadzieję,że będzie można tak spersonalizować Windows 8 do wyglądu Windows 7 bo coś mi te metro nie odpowiada.
 • avatar
  Chętnie zakupiłbym nową odsłonę od razu po premierze, lecz niestety widząc ceny WIN 7, ta nie będzie niższa. Dla ludzi z niższego społeczeństwa trudno jest zorganizować pieniądze na taki produkt.
 • avatar
  Mi osobiście ani Windows Phone 7 ani 8 w ogóle się nie podobają. Kafelki kanciaste, kolory źle dobrane, czcionka (pewnie można zmienić) niespecjalna. Aplikacja pogody szkaradna. Do mnie taki wygląd systemu na telefon czy tablet totalnie nie przemawia.
 • avatar
  I jak to zawsze było? Co drugi system operacyjny microsofu jest do d.u.p.y.
 • avatar
  Z dobrych to chyba było tak: 98, XP, 7. Tak mi się przynajmniej wydaje.
 • avatar
  ja bym chyba wolal androida w kompie w jakiejs wypasionej wersji
 • avatar
  Ja chcę po prostu bardziej wydajną 7. W siódemce się zakochałem i nie zmienię na kolejny system dopóki nie dostanę czegoś identycznego tylko z odświeżonym interfejsem i datą produkcji.
 • avatar
  No dobra, Windows 8 końcem myszy, a jak ktoś pracuje zawodowo robiąc grafikę, layouty, i w ogóle programowanie (dla potrzeb www) to co niby ciskanie ekranu mu ułatwi pracę? Oj nie wydaje mi się... :) Co dwa lata zmieniam laptopa do pracy ale jak na razie jak ognia unikam wszelkich ekranów dotykowych, ma ktoś jakieś doświadczenia jak się pracuje na chociażby Photoshopie na ekranie dotykowym? Ja nie mówię o malarstwie bo pewnie tu palec sprawdzi się dobrze na ekranie z wielostopniową siłą nacisku, w sumie jak pędzel (bez skojarzeń). Ale weź człowieku takiego buttona narysuj równo albo jakieś krawędzie - nie trzymając Shifta :) Chyba myszka nie jest na razie zagrożona.
 • avatar
  Z tego co wiem system ma sie opierać na cloud computing. Dlatego pozostane przy 7.
 • avatar
  Aplikacje multiplatformowe będą w HTML5 i JavaScript? Nie wydaje mi się... Bardziej prawdopodobna jest platforma .NET i Silverlight.

  -1
 • avatar
  Dla mnie najwazniejsze bedzie podpiecie wszystkich gier do jednego panelu Windows/xbox Live - jeden system achievementow, jedno miejsce uruchamiania, itp. Tylko jak znam zycie, Valve i Orgin zloza wtedy wniosek do Komisji Europejskiej i znowu nic nie wyjdzie z integracji grania na Pc, tak jak ma to miejsce na konsolach - jeden profil, jedna lista friendsow, jeden system osiagniec.
  -1
 • avatar
  Pożegnanie się z myszą i klawiaturą?! Nie dość że pewnie przyjdzie zapłpłacić pewnie z 700zł za Windowsa to jeszcze 2,5k na dotykowy ekran normalnej wielkości...
 • avatar
  Sam pomysł jak dla mnie idealny, w końcu coś nowego, świeżego.
  Ciekawe jak wymagania systemu..
 • avatar
  To, co jest wygodnym interfejsem na tablecie, na PC wygląda jak rozwiązanie dla niepełnosprawnych (bez obrazy, oczywiście).
 • avatar
  Hmmm -tylko na co to komu dziś, w czasach połatanej Visty i porządnej 7-ki ? !)
 • avatar
  "Windows 8 może być początkiem końca myszy" - a w LOLa, Starcrafta itd itp padem... ;]
 • avatar
  Ja chyba wolałbym dobrą 7 :D Moim zdaniem (i chyba większości), to wydać jakieś ulepszenia do 7, a nie od razu nowy system ;/
 • avatar
  Padem nie... KINECTEM :]
 • avatar
  E windows jak windows jestem co do niego sceptyczny. Zawszze byl budowany sklejajac "kafelki", a nie od podstaw co powoduje zla kompatybilnosc zarowno na pc jak i na smartphone, ale to nie oznacza, ze moze wyjdzie im cos dobre (wedlug mnie).
 • avatar
  Nowy Windows wygląda na próbę zrobienia z nowoczesnego PDA, jakim jest tablet, komputera osobistego. Byłbym zachwycony możliwością posiadania tabletu, który po podłączeniu do myszki i klawiatury np. znajdujących się w stacji dokującej, bądź dopinanych etc. zamienia się w pełnoprawny PC. W każdym razie nie można oceniać Metro UI jako interfejs dla peceta, bo nim nie jest. Kafelki zdają się być bardzo funkcjonalne, możliwość jednoczesnego korzystania z kilku programów na tablecie, to zupełna nowość, a integracja z chmurą wygląda obiecująco. Co wstążek w explorerze, to wiem, że się sprawdzą, tak jak sprawdziły się w office.

  Co do opisów zdjęć:
  Koniec myszki i klawiatury to to nie będzie. Tablety to urządzenia mobilne, takie, z których korzysta się trzymając je w ręce. Służą do multimediów i internetu i niczego więcej, a w tych zastosowaniach interfejs dotykowy sprawdza się rewelacyjnie. Tworzenie jakichkolwiek treści, od dokumentów tekstowych, po grafikę 3D i programowanie, to po prostu koszmar.
  Nazywanie urządzeń dotykowych "nowoczesnymi" a zwykłych komputerów, które w zamian za przymus położenia ich na czymś w celu użycia, oferują setki razy większe możliwości "Starszymi maszynami", jest dla mnie co najmniej dziwne.
 • avatar
  Moim zdaniem to Mc zrobił coś co może być na tabletach telefonach i chuj wie jeszcze na czym ale nie na komputerach, ja chce spowrotem moje menu start moje ikonki moją myszke i klawiatóre! A to coś? Może sobie mc w [CENZURA] wsadzić! Dotykowy Pc'et? Mogli by zrobić wersje tradycyjną i dotykową!
 • avatar
  W cale a w cale nie się nie podoba windows 8 jest taki lipny i przereklamowany
 • avatar
  pracujac i korzystajac z PC oczekuje interfejsu z PC a nie telefonu z ekranem dotykowym. 8 sprawia wrazenie systemu uproszczonego do bolu dla matolow. jesli po premierze nie ukaze sie cos zmieniajace wyglad na styl poprzednich systemow to nie ma szans abym przesiadl sie na 8.
 • avatar
  JEST NIEMOŻLIWE ABY NIEMOŻNA BYŁO PRACOWAĆ MYSZĄ I KLAW TO SĄ TYLKO PREZENTACJE NOWOŚCI W 8
 • avatar
  Widzę, że praktycznie nikt z was dokładnie nie przyjrzał się nowemu systemowi od Microsoftu... Według tego co ja się dowiedziałem, to bez problemu będzie można wyłączyć Metro UI i pracować na troszkę odświeżonym Areo. MS chwiali się tylko nowościami marginalizując sprawy przyziemne, przez co ogół zniechęca się do produktu (Znając życie i tak później wszyscy przeskoczą z przymusu - nowy DX itp.). Ja choć lekko sceptycznie nastawiony do tego systemu, spróbuję z nim "pogadać". Widzę zastosowanie Metro (tablety, telefony, systemy samochodowe) jaki i Areo (PC, laptopy, netbooki).
 • avatar
  pulpit w win 7 (menu start, przypinanie aplikacji do paska itd) wniosl powiew swiezosci i uzytecznosci ale metro jak widzi gnome shell to lezy i kwiczy.... ;] znow windows daleko daleko w tyle za konkurencja :)
 • avatar
  Tja - koniec klawiatury i myszy - ciekawe czy one o tym wiedzą? Bo jak ktoś chce puścić lajka na fejsbuku, to ok, ale napisanie krótkiego nawet maila to już masochizm. Duży ekran dodtykowy to też nic wygodnego - machanie łapą cały czas w powietrzu i monitor cały czas upaćkany tłustymi paluchami.
  To łączenie dotykowości z myszkowatością też bez sensu - że co, jak pogoda, to paluchem, jak excel to wyciagamy z kieszeni myszkę i jechane? No i skoro aplikacje na to mają być "międzyplatformowe" to po kiego diabła mam kupować windowsa, skoro mogę zainstalować jakiegoś linuxa, chromeOS, androida, czy cokolwiek innego z przeglądarką internetową? Z drugiej strony MS coś musi robić, bo ostatnio wciąż dostaje po grzbiecie - rozwój urządzeń mobilnych wyraźnie pokazuje, że koniec pc jest nieunikniony, WP7 rozwija się tak dynamicznie, że budzi litość, a w rozwiązaniach serwerowych windows nigdy nie był liderem.
 • avatar
  osobiście NIE podoba mi się Win8. Wątpi czy się przyjmie , a może ale napewno nie na rynku Europejskim.
 • avatar
  nie zbyt podoba mi się ten system
 • avatar
  Boże, kolejna masa pierdół z których przecięty użytkownik w ogóle nie korzysta. Tak samo jak w Android kompletnie zlewam takie "udogodnienia" jak facebook, flicrk, Peep etc. niestety konto gmail było przymusowe by korzystać z Android Market. Tak samo będzie tutaj, by swobodnie korzystać z wygód nowego systemu będzie trzeba mieć live, oczywiście korzystać z Internet Explorer, wszelkich odtwarzaczy multimedialnych microsoft, komunikatorów etc Nie mówię że będzie trzeba (choć kto wie) ale zamieniając poszczególne aplikacje podejrzewam system straci na swojej "nowej funkcjonalności".
 • avatar
  Dziękuję, zostaję przy Linuksie :)
 • avatar
  A ja odnośnie tej klawiatury.
  Na foce widać klawiaturę do pisanią kciukami, ale tam po środku powinny być cyfry, gdzie one się podziały?
  I jaszcze jedno. Jak utworzymy sobie konto „Super Administratora” to pojawia się jeszcze jeden układ klawiatury. Tak jak zwykła klawiatura. Ktoś wie jak uzyskać ten układ w normalnym koncie użytkownika?