Tunery TV

Zmiany w odtwarzaniu multimediów i w innych elementach menu

przeczytasz w 2 min.

Kolejne zmiany wprowadzono w opcjach odtwarzania multimediów. Przyznam, że byłem pod dużym wrażeniem, gdy po teście poprzednich dekoderów i wysłaniu do producenta e-maila z listą zmian, jakie można by wprowadzić do obsługi filmów, otrzymałem wiadomość, że postarają się oni wprowadzić sporą część z nich do nowego firmware. Czekałem niecierpliwie, ale okazało się, że zmiany te pojawią się najpierw w nowym sprzęcie, który właśnie testuję. Okazało się, że... nie rzucali słów na wiatr i sporo się wydarzyło w tej dziedzinie. Dość znacznie poprawiono szybkość reakcji na wciskanie klawiszy i wybieranie poleceń. Całe menu działa w/g mnie zauważalnie szybciej. Zmian w obsłudze parametrów napisów można dokonywać tak jak poprzednio przy konfiguracji multimediów, ale także podczas odtwarzania filmów.

Można wybrać wielkość i kolor napisów, a także kolor tła.

Udało się także uaktywnić wygładzanie napisów, przez co nie są one już tak kanciaste (mają wyraźnie wyższą rozdzielczość), przez co czyta się je dużo przyjemniej.

Jedną z ważniejszych wad przy odtwarzaniu filmów za pomocą poprzednich dekoderów było powolne przewijanie. Nawet przy ustawieniu maksymalnej prędkości dojście do choćby połowy filmu trwało bardzo długo. Udało się zastosować bardzo prosty i skuteczny trick. Obecnie przewijanie standardowe działa dokładnie tak samo, ale mamy jeszcze jedną możliwość, a mianowicie dzięki wciskaniu przycisków od 1 do 9 przeskakujemy odpowiednio od 10 do 90% filmu! Dzięki tej opcji czas dotarcia do miejsca gdzie skończyliśmy oglądanie skraca się drastycznie, a komfort użytkownika poprawia dość znacznie. Jest jeszcze mały mankament, który będzie poprawiony w kolejnej wersji firmware – nie działa klawisz 0, który powinien sprawiać, że przesuwamy film do samego początku – obiecano to poprawić.

Nie zauważyłem też drobnych mikroprzycięć, które występowały w poprzednich dekoderach, gdy odtwarzany był materiał o jakości 1080p. Tym razem wszystko odbywało się płynnie.

Zmiany dotyczą także wyświetlacza alfanumerycznego na obudowie dekodera, który można teraz wyłączyć, włączyć, ustawić na prezentację zegara zamiast numeru programu, a także sterować jego jasnością.

Menu może być teraz przezroczyste – można ustawić 4 wartości – 0%, 25%, 50% i 75%, a działanie tej opcji prezentujemy na poniższych obrazkach.

Ciekawą możliwością jest łatwe przechodzenie do obsługi stacji radiowych, które także mogą być dostępne – na liście wystarczy wcisnąć klawisz w prawo by przejść do wyboru stacji radiowej, lub w lewo, by móc korzystać z tv, ale na pilocie dołożono przycisk przełączający nas bezpośrednio pomiędzy radiem a tv.

W moim przypadku stacje, które były dostępne we wczesnym sygnale testowym zniknęły, ale mam możliwość skorzystania z udostępnianych przez Czechów – mam także spory pakiet telewizji czeskich.