Tunery TV

Piloty z funkcją Memo Control

przeczytasz w 2 min.

Zmiany dotknęły także obydwie wersje pilotów, które są największą różnicą pomiędzy testowanymi dekoderami.


Piloty do tunerów Wiwa HD95 MC (po lewej) i Wiwa HD90 MC (po prawej)

W wersji HD90 znajduje się duży i gruby pilot, z mocno wystającymi gumowymi przyciskami, które na dodatek świecą w ciemności dzięki fluorescencji. Tego pilota można z czystym sumieniem polecić, gdy sprzęt ma być obsługiwany przez osoby o dużych dłoniach lub starsze osoby, którym po prostu będzie wygodniej trzymać i operować przyciskami.

W wersji HD 95 znajdziemy smukły, elegancki pilot, którego wygląd może konkurować z wieloma stosowanymi przez uznane na rynku firmy. Przyciski z twardszego plastiku, forma, rozmieszczenie funkcji, a także faktura obudowy sprawiają wrażenie wręcz ekskluzywnego sprzętu – to jest pilot dla estetów. Ta wersja nie ma podświetlanych klawiszy.


Piloty do tunerów Wiwa HD95 MC (na górze) i Wiwa HD90 MC (na dole)

Obydwa piloty nieco przeprojektowano, zmieniono umiejscowienie niektórych funkcji, tak aby były one wygodniejsze w użyciu, a dodatkowo dołożono możliwość zaprogramowania funkcji dla kilku klawiszy. W sprzęcie tej klasy i w tak niskiej cenie jest to raczej niespotykany zabieg, za co muszę pochwalić osoby decyzyjne w sprawie rozwoju marki Wiwa.

Programowanie jest niezwykle proste. Obrazuje to infografika poniżej.

Dzięki takiemu zabiegowi użytkownik może zapomnieć o pilocie do telewizora, gdyż włączanie, wyłączanie, operowanie głośnością oraz przełączanie pomiędzy wejściami AV można wykonywać za pomocą pilota dekodera.

Co więcej, jeśli jednak ktoś preferuję użycie pilota do telewizora, to funkcje te może zaprogramować dla dowolnego innego pilota na podczerwień. Obsłużyć wzmacniacz kina domowego, programowalny ściemniacz światła, rolety elektryczne, czy inne dowolne urządzenie.

Na poprzedniej stronie wspomnieliśmy także o tym, że pojawiła się opcja wyboru czy chcemy oglądać telewizję, czy słuchać radia (tylko jeśli kanały są dostępne na platformie DVB-T). Można ją teraz obsłużyć za pomocą przycisku na pilocie - TV/Radio.

Piloty i odbiorniki dzialają na tyle sprawnie, że nie trzeba specjalnie celować nimi w dekoder by go obsłużyć - sygnał dobrze odbija się od ścian i sufitu. Nie są przeszkodą także pendrive'y wpięte do portu USB, które w niektórych urządzeniach sprawiają, że obsluga pilotem jest niemal niemożliwa pod pewnymi kątami. Tutaj nawet po wpięciu dużej pamięci USB wszystko działało poprawnie z każdej strony.