Procesory

Procedura testowa

Po tej skondensowanej dawce historii czas przejść do właściwego zestawienia wydajności procesorów. W naszej redakcji przetestowałem blisko 89 procesorów w tak bardzo zbliżonych warunkach, jak tylko się dało. Oto konfiguracja obu platform.

  Platforma Intel Platforma AMD
Płyta głowna GA-X38DS4 GA-MA790FX-DQ6
Pamięć RAM 2x 1GB Kingson HyperX 1066 2x 1GB Kingson HyperX 1066
Karta graficzna Gigabyte 8800GTS 512MB Gigabyte 8800GTS 512MB
System operacyjny Windows Vista Ultimate PL Windows Vista Ultimate PL
Dysk twardy Barracuda 7200.10 250GB Barracuda 7200.10 250GB
Obudowa Chieftec Aegis Chieftec Aegis

Procesory zostały przetestowane w ustawieniach domyślnych, a także w niektórych przypadkach podkręcone najmocniej jak się dało, przy założeniu że sprzęt nadal pozostawał w pełni stabilny. Do testów o/c wybierałem CPU z półki sklepowej, a nie przysłane przez producenta egzemplarze testowe. Nie był to też tzw. selekt, a więc CPU dobrany z większej grupy mającej wyłonić, który egzemplarz ma największy potencjał w przetaktowywaniu. Jako chłodzenie zastosowałem tanie wentylatory Arctic Cooling Jest zatem szansa, że przy nieco lepszym chłodzeniu rezultat podkręcania będzie nieco lepszy. Wszystko to po to, aby możliwie zbliżyć wyniki do tych, które jesteście w stanie osiągnąć u siebie w domu. Gwarancji na to oczywiście nie ma.

Z założenia miał to być test procesorów, dlatego zestaw aplikacji testowych został dobrany w taki sposób, aby mierzyć ich wydajność. Dodatkowo chciałem, abyście mogli sami wykonać testy własnych procesorów w domowym zaciszy dlatego dobrane aplikacje są powszechnie dostępne i łatwe w obsłudze.

Do testów użyłem następujących programów:

Testy CPU z 3Dmark 2006

3DMark '06 to znany i ceniony przez wszystkich benchmark kart graficznych. Na potrzeby testów procesorów wykorzystamy jedynie część pełnego przebiegu testów - testy CPU.