Karty dźwiękowe

Jakość dzwięku

przeczytasz w 1 min.

Zaraz po instalacji karty poddałem ją standardowemu testowi programem Right Mark Audio, który tylko potwierdził to, czego się domyślałem. Ogólne podsumowanie rozwiewa wszelkie wątpliwości, nie wymaga w zasadzie komentarza i od razu widać, że od strony wykonania i możliwości czysto akustycznych mamy do czynienia z bardzo dobrym produktem.

Test akustyczny

Testing deviceSB X-Fi Audio
Sampling mode24-bit, 96 kHz
InterfaceDirectSound
Testing chainExternal loopback (line-out - line-in)
Frequency response
(from 40 Hz to 15 kHz), dB
+0.01, -0.07Excellent
Noise level, dB (A)-95.8Excellent
Dynamic range, dB (A)95.8Excellent
THD, %0.0011Excellent
THD + Noise, dB (A)-89.1Good
IMD + Noise, %0.0046Excellent
Stereo crosstalk, dB-93.2Excellent
IMD at 10 kHz, %0.0054Excellent
General performance Excellent

Oprogramowanie i testy

Obsługa karty, jej funkcje oraz dedykowane do niej oprogramowanie są łudząco podobne do tych z Windows XP (więcej szczegółów znajduje się w moim poprzednim artykule) i dlatego nie będę się zbytnio nad tym rozwodził, tymbardziej, że większość z nich nie sprawiała problemów z najnowszymi sterownikami znajdującymi się na stronie producenta. Dodam tylko, iż dodatkowo można również skorzystać z dość spartańsko wyglądającej konsoli, która dzięki zakładkom pozwala sprawnie ustawić najważniejsze parametry karty.

Podobnie ma się sprawa z jakością generowanego sygnału. Odsłuch przygotowanych wcześniej próbek muzycznych (muzyka filmowa wykonywana przez orkiestrę, rock, jazz oraz heavy metal) po raz kolejny utwierdził mnie w przekonaniu, iż karty spod znaku Sound Blaster już od kilku lat nie mają sobie równych w segmencie kart amatorskich. Zarówno w słuchawkach (Sennheiser 595), jak i po podłączeniu do stacjonarnego sprzętu audio, generowany dźwięk jest niezwykle klarowny i selektywny, jednocześnie ostry i ciepły. Daje to specyficzną mieszankę, która po dodatkowym wzbogaceniu poprzez dodanie efektów wzbogaca sygnał wyjściowy, wpływając niezwykle pozytywnie na nasze doznania słuchowe. Słychać to szczególnie w trakcie oglądania filmów oraz grach z dźwiękiem przestrzennym.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login