Avatar użytkownika Maciej

Maciej

data dołączenia:

Moje komentarze (1)

  • Avatar użytkownika DJBOSS
   DJBOSS
   Cytuje:
   "Szybki internet 5G na dużych osiedlach ma sens
   Większość testów przeprowadziłem na gęsto zamieszkanych osiedlach, które z jednej strony stanowią tak zwane "sypialnie miasta", a z drugiej strony skupiają też sporo małych firm.
   W takich lokalizacjach internet 5G może być używany nie tylko na smartfonach, ale również w roli internetu stacjonarnego, w domu lub biurze.

   Bzdury i tyle: Już czytałem artykuł swego czasu w którym jakiś dziennikarzyna opisywał jak to zamienił światłowód na "Internet domowy do 60Mb" i nie czół żadnej różnicy. Otóż posiadam takowy internet (bo nie mam żadnej innej alternatywy) i wiem jak pracuje i jakie są jego ograniczenia. Dokonałem właśnie pomiaru z linku z waszego artykułu i wypluło mi iście kosmiczny wynik 0,89Mb/s DL i 8 Mb/s UL. Czasami w porywach uzyskuje 15Mb/s DL ale nie stabilnie (anteny zewnętrzne, kierunkowe, przerobione już trzy routery)

   Na osiedlach każdy normalny użytkownik jeśli tylko ma możliwość posiada łącze w domu "kablowe" światło itp. W domu używa smartfona przez WiFi i ma w dup... jakieś limity i ograniczenia, dzielenie transferu na sektorze z innymi użytkownikami i mordowanie się z limitami w abonamencie. Jedyny + 5G w mieście to większy transfer na zewnątrz i więcej userów na jednej "szczelinie" (+ dla operatora) czasy dostępu itp. Takie prędkości, są zbyteczne na sprzęcie mobilnym i zapomniał Pan dodać że jak wykonywał testy to ilu na tą chwilę było użytkowników podpiętych pod 5G? Taki internet w domu to może starczyć co najwyżej użytkownikom których interesuje tylko przeglądanie www, facebook itp. Każdego innego zabiją limity!!! transferu zanim poczuje co to jest 5G.

   Nie ma się co rozpisywać bo tak naprawdę wszystko zostało napisane przez kolegów poniżej.

   Sens 5G ma jak najbardziej, ale ta technologia nie ma służyć do podpinania domostw (co w Polsce lobbuje się nachalnie) tylko umożliwić sprawne podłączenie urządzeń mobilnych, rozrzuconych na dużych powierzchniach itp. Zamiast dotować tego typu łącza i dostawców (lobbujących jak to oni cyfryzują kraj, jaki to oni dostęp umożliwiają) trzeba podpinać światłowody do domostw żeby odciążać infrastrukturę "bezprzewodową". Np - Litwa. U nas większość operatorów doprowadza światłowody ale tam gdzie i tak już są szybkie łącza i biją się o klienta. A tam gdzie naprawdę jest potrzeba i (z pomocą dotacji) można by doprowadzać sieć i rozwijać nikogo nie ma, czasami nawet w miastach.