Na topie

Gamingowy SSD z radiatorem - ADATA prezentuje XPG Gammix S5

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD Tematyka: M.2 Producenci: ADATA

Seria Gammix S5 może nie imponuje pod względem wydajności, ale na pewno nie można mu odmówić efektownej stylistyki. Gracze i entuzjaści powinni być zadowoleni.

  • Gamingowy SSD z radiatorem - ADATA prezentuje XPG Gammix S5
A A

Niedawno pisaliśmy o dysku ADATA XPG SX8200 Pro. Nie jest to jednak jedyny nowy nośnik w ofercie producenta, bo ostatnio pojawił się również Gammix S5 – ekonomiczny model pod PCIe 3.0 x4/NVMe 1.3 adresowane głównie do graczy i entuzjastów.

Nowa seria obejmuje nośniki M.2 2280 o pojemności 256 GB, 512 GB i 1 TB (oficjalnie nic nie wiadomo o wersji 2 TB). Producent deklaruje transfery sięgające 2100 MB/s przy odczycie i 1500 MB/s przy zapisie danych – możemy zatem liczyć nawet na 4-krotnie lepsze osiągi względem dysków pod SATA.

Na pokładzie znalazł się kontroler Realtek oraz kości pamięci 3D TLC NAND, dodatkowo wspomagane buforem HMB (Host Memory Buffer). Gammix S5 został również wyposażony w efektowny radiator, który wspomaga odprowadzanie ciepła (producent chwali się, że dzięki jego zastosowaniu temperatury układów mają być nawet o 10 stopni niższe).

ADATA XPG Gammix S5
Model Gammix S5 był już prezentowany na targach IFA 2018 (foto: NotebookCheck)

Gammix S5 ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu. Co prawda ceny poszczególnych wersji jeszcze nie zostały ujawnione, ale po tej specyfikacji raczej spodziewamy się niedrogiej propozycji.

Źródło: ADATA, NotebookCheck

Odsłon: 2808 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
  1. axelbest
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-10-24 08:14

    Czekam na gamingowe kable zasilające z ledami i logiem smoka/cyborga/militarnego znaku :) No i oby tylko cenowo zmieściły się w przedziale 1000~2000zł.

    Skomentuj

    1. cochinek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-10-24 08:29

      No przeciez sa juz takie. Widzialem przedluzke 24 pin do plyty glownej, poswietlana, ale ceny nie znam :)

      Skomentuj

    2. Carius
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-10-24 08:53

      Klient wymaga, klient ma :)
      https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=1W7-007E-00001&cm_re=rgb_extension_cable-_-1W7-007E-00001-_-Product

      Skomentuj

    3. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-10-24 09:43

      mnie bardziej interesuje co to jest to całe wspomaganie HMB ? o użyciu TLC w trybie SLC jako bufora zapisu, słyszałem, ale HMB nie wiem co to za gadzina.

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-25 10:20

        ok, już wiem co to jest to całe HMB, nigdzie nie znalazłem opisu wprost. Tutaj chodzi o dyski SSD bez własnego bufora RAM, HMB to jest użycie głównej pamięci RAM komputera jako własnego bufora, tyle że ...... to jest bardzo podobna technologia do transferu typu DMA znanego już z najstarszych pecetów z i8086 oraz i8088 :) nie wiem dlaczego dopiero nowe PCIe to wspiera :)
        w tym zastosowaniu, HMB wspiera protokół NVMe, bo rolą NVMe jest zmniejszenie opóźnień, zaś HMB zajmuje się bezpośrednim transferem do bufora w RAM, z pominięciem procesora.

        Tyle że ... czegoś zbliżonego do HMB używają też karty graficzne, które upychają tekstury w RAM, które się nie mieszczą w VRAM. Dlatego mnie zmyliło cóż to za nowość to całe HMB ?

        Skomentuj

        1. kokosnh
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-10-27 23:06

          nie to że teraz wspiera, tylko koszt 0.5GB DRAM to 10zł a wydajność rośnie znacznie i nie zabiera RAM-u... Dlatego nikt zbytnio się nie kwapił do tego, aż nie zaczęli robić super budżetowych SSD NVMe na TLC i kontrolerach NVMe co nawet bufora DRAM nie maja na FTL-a.
          Bo w końcu liczy się niska cena i max prędkości w specyfikacji ...

          Skomentuj

  2. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-24 09:05

    Przy deklarowanej wydajności na poziomie 1.5-2 GBps mogą sobie włożyć w buty napis Gaming, bo nawet najgłupsze dziecko się na to nie nabierze.
    Abstrahuję od wydajności, która i tak okaże się niższa, jak to już niejednokrotnie w przypadku Adaty bywało.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-10-24 09:19

      ale czy gejmingu oznacza ze wydajność ma byc 5x wyzsza? to tylko słowo marketingowe.

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-10-24 09:45

        dokładnie. za napisy typu Gaming, for Games i tak dalej należy się dodatkowa opłata :D

        Skomentuj

  3. wasptak
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-10-24 10:51

    "Gejmingowy" na TLC ? Aha...

    Skomentuj

    1. kokosnh
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-10-24 17:08

      Kostki kostkami, oni tam dali jakiegoś realtek-a bez pamięci podręcznej dram, co się wspiera pamięcią RAM.
      Jak bardzo budżetowy może być kontroler NVMe aby nie miał nawet pamięci podręcznej aby FTL w niej trzymać?