Ciekawostki

Już 30 000 robotów w halach Amazonu

z dnia 2015-10-23
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Amerykańska firma jest ponoć bardzo zadowolona ze współpracy człowiek-robot.

Amazon Kiva

W grudniu minionego roku pisaliśmy, że Amazon dysponuje 15 tysiącami robotów Kiva. Okazuje się, że od tego czasu liczba ta się podwoiła.

Być może szefostwo Amazonu słyszało jak pracownicy żalą się, że żeby wypełnić wszystkie swoje zadania trzeba by chyba być robotem. Na ich niezadowolenie odpowiedzią giganta jest bowiem „zatrudnianie” robotów właśnie. Według najnowszych informacji w magazynach Amazonu pracuje już 30 000 urządzeń Kiva, co stawia amerykańskie przedsiębiorstwo w czołówce firm dążących do maksymalnej automatyzacji w miejscu pracy.

Od strony czysto technicznej roboty są znacznie lepsze od ludzi – nie narzekają, mają bazy produktów w „małym palcu” oraz są szybsze i silniejsze. Mogą też harować znacznie więcej niż człowiek – kilkanaście godzin to dla nich żaden problem. No i najważniejsze – nie chcą za to wszystko ani grosza. To oczywiście pół żartem, pół serio. Sam Amazon twierdzi bowiem, że wdraża roboty Kiva nie po to, by zastąpiły człowieka, lecz by pomogły mu w jego obowiązkach. 

„To inwestycja, która ma wpływ na wiele elementów naszej struktury kosztów i jesteśmy bardzo zadowoleni z Kiva. Uważamy, że współpraca naszych pracowników z robotami Kiva, wykonującymi robotę w magazynach, jest doskonała. To dla nas wielka innowacja, która sprawia, że praca w magazynie jest dużo bardziej efektywna” – skomentował Phil Hardin, dyrektor firmy Amazon ds. relacji inwestorskich. Zwiększona efektywność i oszczędności – plan doskonały?

Źródło: VentureBeat. Foto: James Martin/CNET

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

marketplace

Komentarze

16
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Widziałem te robociki w akcji - to prawda że są znacznie wydajniejsze niz ludzie. Zamiast zatrudniac 30 pracowników ktorzy w różnym tempie wykonują swoje obowiązki, lepiej zatrudnic 2 ludzi i dac im 20 robotów pod opiekę.
  Nie narzekaja, nie chodza na zwolnienia, nie tworzą związków zawodowych, nie wychodzą na fajkę podczas pracy i na pogaduchy.
  Ciężko się tu nie zgodzić.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ten cały Amazon może wracać do stanów. Dla mnie po ich halach mogą biegać T-800, wcale mnie to nie interesuje. W tym sklepie nigdy nic nie kupie :P
  Zaloguj się
 • avatar
  Szkoda tylko że roboty pozbawiają ludzi pracy zamiast im w niej pomagać. No cóż, to jest postęp i jego ciemna strona.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja powiem tak, robot jest silniejszy i szybszy od człowieka bo rozchodzi się o pikowanie najpewniej. Ale to tyle tylko

  Robot działa na podstawie algorytmów i trzeba mu przygotować zlecenie (te szafki to właśnie zlecenie) tego nie zrobi robot.
  Kolejna sprawa to inteligencja. Robot jest głupi jak mu nie wbijemy programu. Człowiek umie myśleć logicznie, nie weźmie uszkodzonego towaru lub wie że to jest set a drugi produkt nie. Ma zdolność uczenia się a robot nie.

  Kolejna sprawą że w Amazonie nie pikuje się tylko dostaw do klientów a kilka tez innych rzeczy.  Zaloguj się