Na topie

Co to jest sztuczna inteligencja? - „Robot”, odpowiada co drugi z nas

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Badanie VMware wykazało, że kiepsko jest ze znajomością terminu „sztuczna inteligencja”. Prawie połowa z nas rozumie go źle.

 • Co to jest sztuczna inteligencja? - „Robot”, odpowiada co drugi z nas
A A

Co to jest sztuczna inteligencja? – Takie pytanie usłyszało ponad 5000 respondentów podczas badania przeprowadzonego przez firmę VMware. Celem było sprawdzenie, czy wiemy czym w ogóle jest coś, co może mieć największy wpływ na nasze życie, biznes i świat w ogóle. Okazuje się, że niekoniecznie.

Czym jest, a czym nie jest sztuczna inteligencja?

Aż 45 proc. badanych odpowiedziało bowiem, że sztuczna inteligencja to „rzecz”, na przykład robot. Można przypuszczać, że winne temu są głównie zbyt uproszczone przekazy medialne oraz papka marketingowa, według której właściwie wszystko jest „inteligentne”.

I choć odpowiedź na pytanie o to, czym jest sztuczna inteligencja, nie jest wcale jednoznaczna ani prosta, w żadnym wypadku nie jest to rzecz, lecz zbiór zaawansowanych algorytmów, które mogą usprawniać działanie systemów IT. 

Aktualnie sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przede wszystkim właśnie do optymalizacji firmowych systemów informatycznych oraz w badaniach naukowych. Trzeba mieć też świadomość, że daleko jej jeszcze do „prawdziwej SI”, która byłaby w stanie nie tylko analizować dane i udzielać podpowiedzi, ale też samodzielnie określać kryteria działania, tworząc tym nieszablonowe rozwiązania. 

Joe Baguley, dyrektor ds. technologii w VMware komentuje:

„To jak ludzie postrzegają sztuczną inteligencję to tak naprawdę projekcja naszych lęków związanych ze wszelkimi innowacjami, które w najbliższych latach zmienią nasze codzienne życie. W efekcie, zamiast skupiać się na konkretach, błądzimy w fantazjach, które budzą poważne kontrowersje natury moralnej. 

Tworzymy skrajne wizje – od tysięcy autonomicznych samochodów na naszych drogach, przez masowe bezrobocie spowodowane automatyzacją każdego zawodu, po wojny robotów, prowadzone przez superinteligentne maszyny rodem z filmów o Terminatorze

Optymalizacja biznesu nie brzmi tak ekscytująco jak superinteligentny robot. Rzecz w tym, że to właśnie w tym usprawnianiu leży prawda o rewolucji jaka czeka przedsiębiorstwa. Wykorzystują one w coraz większym stopniu chmury obliczeniowe, analitykę big data i nowoczesną infrastrukturę IT. A tym wszystkim trzeba zarządzać. 

Choć człowiek najlepiej sprawdza się w tej roli, ma swoje ograniczenia – szczególnie gdy firmowe systemy stają się coraz bardziej skomplikowane i rozbudowane, a jednocześnie firma chce działać szybko i efektywnie. Wówczas z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja i machine learning.

Ludzie nadal mają wpływ na to jak dane systemy mają być zaprojektowane i jak powinny działać. Tworzą procedury, wymagania i kryteria, których maszyna, w oparciu o machine learning, uczy się i wdraża, gdy zajdzie taka potrzeba. To już się dzieje np. samonaprawiające się bazy danych to właśnie taki efekt wykorzystania sztucznej inteligencji w branży IT. 

Technologie te mają już też wpływ na zwykłych konsumentów. Google wykorzystuje uczenie maszynowe do walki ze spamem, a Bank of America w swojej codziennej pracy z klientami wykorzystuje wirtualnych doradców. 

Tak jak w przypadku każdej innej innowacji – czy to jest chmura obliczeniowa, blockchain czy wirtualizacja serwerów – biznes musi wiedzieć, czy i do czego dana technologia jest mu potrzebna i jak może mu pomóc. Bez zrozumienia tego, SI to tylko kolejna modna technologia, która prędzej czy później może więcej stracić na swoim hype, niż zyskać”.

Źródło: VMware. Ilustracja: GDJ/Pixabay (CC0)

Odsłon: 2149 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
 1. albi37
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-12-13 12:10

  Chyba pierwszy rzeczowy artykuł na tej stronie na temat AI. Zdumiało mnie, że tylko połowa respondentów odpowiedziała źle - sądząc po artykułach jakie się na ten temat pojawiają.

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-12-13 13:26

   Czy rzeczowy, to bym nie powiedział, gdyż obecnie tzw. "machine learning" nie ma nic wspólnego z inteligencją sensu stricte i jest prostym procesem wydobycia pewnych wzorców na podstawie z góry zaprogramowanych założeń. Jeśli założenia będą inne, to znajdzie inne wzorce, więc do inteligencji jest bardzo daleko.
   O prawdziwej AI będzie można mówić, gdy z pewnym wsparciem (tak jak nauka szkolna człowieka) będzie mogła się nauczyć z wielu źródeł np. klasyfikacji botaniki i je stosować.

   Skomentuj

   1. albi37
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-12-13 14:51

    To zupełnie tak nie działa ;-). Bazę wiedzy już możemy zmieniać praktycznie dowolnie, ale to niewiele daje. Nawet jakby stworzyć maszynę co ma całą wiedzę (już takie próby były i przegrywało to z prostymi algorytmami AI, które opierają się na statystyce) to nic nowego nigy nie wymyśli i nie zrobi nic ponad to co napisał programista.

    Myślące komputery można umiejscowić gdzieś pomiędzy smokami i krasnalami.

    Skomentuj

 2. sebmania
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-12-13 14:49

  Ogólnie wszystkie "inteligencje" czy sztuczne czy blond opierają się na szybkim przeszukiwaniu zbioru danych, przetworzenie ich i wykonanie odpowiedniego procesu
  w skrócie wielki "IF"

  problem pojawia się gdy zbiór rośnie i trzeba samodzielnie ocenić które dane są istotniejsze i którą metodę użyć do przetworzenia i wykonania procesu i właśnie to samodzielnie ocenianie można nazwać inteligencją.

  Skomentuj

  1. albi37
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2018-12-13 15:01

   nie można i tu odsyłam do twierdzenia Gödla, bo zawsze możemy sformułować prawdziwe zdanie, którego nie da się wywnioskować ze zgromadzonej wiedzy.
   Dlatego żadna sztuczna inteligencja nigdy nie rozwiąże pewnych problemów, których nie rozwiąże człowiek. Komputer nigdy nie będzie w stanie myśleć abstrakcyjnie.

   Skomentuj

   1. baca130
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-12-13 23:08

    "Nigdy nie mów nigdy". Sam ludzki mózg jest komputerem, więc niby dlaczego nie dałoby się go w przyszłości odtworzyć?

    Jeśli za inteligencją nie stoi żadna siła wyższa to nie widzę żadnych przeszkód na jej odtworzenie.

    Teraz może i jest to abstrakcją ale nie znamy przyszłości.

    Skomentuj

    1. albi37
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-12-14 09:39

     Już odesłałem Cię do praw, które przeczą dziwnym wizją. Jest nauka i jest fantasy - nauka opiera się o logikę, prawa, dowody, a fantasy ogranicza tylko wyobraźnia.
     Jedni wierzą, że sztuczna inteligencja dorówna prawdziwej, a inni wierzą w płaską Ziemię, czy Reptilian ;)

     Dlatego ten artykuł uważam za dobry, bo sprowadza ludzi na Ziemię, ludzi, którzy coś, gdzieś usłyszeli i w oderwaniu od nauki snują swoje tak niesamowite jak i nierealne wizje.

     Skomentuj

     1. marcinDJ
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-12-14 10:49

      "nauka opiera się o logikę, prawa, dowody, a fantasy ogranicza tylko wyobraźnia. " Chyba żartujesz. Nauka to również mechanika kwantowa, a tam logiki brak. Przynajmniej w naszym, ludzkim rozumieniu.

      Skomentuj

     2. albi37
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-14 12:30

      Za wiele fizyką kwantową się nigdy nie interesowałem, jednak mam kolegę co się tym zajmuje i nie wygląda na nielogicznego.
      Oczywiście jak już zaznaczyłem - nie znam się na fizyce kwantowej (na zwykłej się też nie znam, ale mając model to można wszystko policzyć). Może zrobisz mi wykład i pokażesz brak logiki w fizyce kwantowej.
      Uprzedzając - przykład z kotem Schrodingera jest z czapy, bo nieustalony stan to nie to samo co 2 jednocześnie.
      Poza tym problemy w fizyce kwantowej rozwiązujemy tą samą matematyką jak w zwykłej - tylko model jest inny.

      Skomentuj

     3. marcinDJ
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-14 15:31

      Po prostu zgłęb temat i poczytaj o zachowaniu się fotona przepuszczanego przez lustra. Takie tylko słowa klucze. Obserwowane, naukowo obserwowane zachowanie fotona z naszego punktu widzenia jest nielogiczne, niemożliwe, a jednak obserwowalne.

      Skomentuj

 3. ryhard
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-12-13 16:54

  Ci którzy podobno nad nią pracują i zajmują się nią "profesjonalnie" sami nie rozumieją nad czym pracują ha ha ha ;-)

  Skomentuj

 4. Warmonger
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-12-13 17:48

  Żeby wiedzieć, czym jest sztuczna inteligencja, wypadałoby najpierw zaznajomić się z prawdziwą inteligencją ;)

  Skomentuj

 5. marcinDJ
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-12-14 10:46

  Tekst o tym jak poznać sztuczną inteligencję, i źle opisany i zinterpretowany... Gdzie ja żyję...
  Za wiki, bo tak prościej...
  "dziedzina wiedzy obejmująca logikę rozmytą, obliczenia ewolucyjne, sieci neuronowe, sztuczne życie i robotykę."
  Zatem "zbiór zaawansowanych algorytmów, które mogą usprawniać działanie systemów IT" to tylko małą część tworu jakim jest sztuczna inteligencja. Bez choć większości z pozostałych elementów, to nie jest AI. Tylko nauczanie maszynowe.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!