Na topie

Dell UltraSharp UP3017Q - monitor marzeń jednak trafił do sprzedaży

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Monitory

Kategoria: Komputery Peryferia Monitory Tematyka: 4K OLED Producenci: Dell

Dell jako jeden z pierwszych producentów zapowiedział monitor OLED 4K - idealny zarówno dla graczy, jak i profesjonalistów.

  • Dell UltraSharp UP3017Q - monitor marzeń jednak trafił do sprzedaży
A A

Pamiętacie monitor Dell UltraSharp UP3017Q? Model ten wzbudził zainteresowanie wielu entuzjastów, ale na początku tego roku producent napotkał na problemy z produkcją i podobno zrezygnował z wprowadzenia go na rynek - podobno, bo urządzenie jednak trafiło do sprzedaży i zainteresowani mogą je nabyć jeszcze taniej niż pierwotnie zapowiadano.

UltraSharp UP3017Q został wyposażony w 30-calową matrycę OLED o rozdzielczości 4K. Producent zdecydował jednak obniżyć częstotliwość odświeżania ze 120 do 60 Hz Do głównych atutów zastosowanego ekranu można zaliczyć szybki czas reakcji (0,1 ms), bardzo wysoki kontrast (1 000 000:1), a także świetne odwzorowanie barw (100% pokrycia palety Adobe RGB i 97,8% palety DCI-P3).

Monitor oferuje wejścia mini-DisplayPort 1.2 i HDMI 2.0, a do jego podłączenia można wykorzystać interfejs USB typu C (PD 100 W). Całość zamknięto w wyjątkowo smukłej obudowie z możliwością regulacji położenia ekranu.

Specyfikacja monitora Dell UltraSharp UP3017Q:

  • przekątna: 30 cali
  • matryca: OLED
  • rozdzielczość: 3840 x 2160 px (60 Hz)
  • czas reakcji: 0,1 ms
  • kontrast: 1000000:1
  • jasnosć: 300 cd/m2
  • kąty widzenia: 178/178 stopni
  • odwzorowanie barw: Adobe RGB: 100%, Rec 709: 100%, DCI-P3: 97.5%, Rec2020: 85.8%
  • złącza: mini-DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, USB typ C
  • wymiary: 686,2 x 456,3 - 556,3 x 191,6 mm
  • waga: 6,43 kg

UltraSharp UP3017Q jest dostępny dla klientów ze Stanów Zjednoczonych, a jego cena wynosi 3500 dolarów (wcześniej zapowiadano 5000 dolarów).

Źródło: Dell, Sweclockers

Odsłon: 7423 Skomentuj newsa
Komentarze

49

Udostępnij

Monitory w marketplace

  1. Arek9182
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-04-14 10:08

    Za te cene mozna przediez nabyc lg oled z 55 calowym ekranem 4k hdr i matryca 120hz.
    Sam mam taki podpiety pod ps4 i naprawde daje to rade.
    Rynek pc jest moim zdaniem zbyt drogi...

    Skomentuj

    1. djgromo
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-04-14 10:17

      Zgadzam się. Ten monitor nie powinien kosztować więcej niż 6 tys zł moim zdaniem i to tylko dlatego, że to nowość. Też mam TV OLED od LG, 55 cali chodzą już po ok 8 tysięcy za 55 cali, za prawie 2x większy rozmiar.

      Skomentuj

    2. darulok
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-04-14 10:23

      Zgoda ale mi sie wydaje ze w tej cenie jak poszukasz to i 65cali sie znajdzie ,a o wielkosci i immersji na takim calarzu juz nawet nie trzeba wspominac.Pzdr

      Skomentuj

      1. Arek9182
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-04-14 10:25

        Ja mialem na mysli wersjr signsture ktora wyglada oblednie. Jest nieco drozsza i oferuje 3d oraz wbudowany w podstawe soundbar.

        Skomentuj

      2. Arek9182
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-04-14 10:26

        Ja mialem na mysli wersje signature ktora wyglada oblednie. Jest nieco drozsza i oferuje 3d oraz wbudowany w podstawe soundbar.

        Skomentuj

    3. Tomasz Słowik
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-04-14 11:28

      Ale input lag nawet w trybie gry masz pewnie w granicach 45 ms (mniej więcej tyle według testów mają OLED-y LG), co w szybkich sieciówkach może przeszkadzać. W monitorze będzie znacznie mniejszy. Inna sprawa, że kupno takiego monitora do pykania w sieciówki mija się trochę z celem.

      Skomentuj

      1. djgromo
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2017-04-14 11:57

        Oledy z zeszłego roku mają input laga na poziomie ok 30 ms w trybie gry i trybie HDR.

        Skomentuj

      2. eninede
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-04-16 13:13

        Kazdy ostatnio "ma problem" z input lagami w monitorach nazekajac na "te" ~50ms (0,05s)... tyle, ze KAZDE lacze internetowe ma opoznienia w granicach ~30 (czyli to 0,03s). Czy na prawde te PIEC SETNYCH SEKUNDY ma wplyw na rozgrywke???? Rozumiem, ze MOZE mialoby to znaczenie w przypadku snajpera strzelajacego do oddalonego o 1,5 km celu poruszajacego sie na SUZUKI HAYABUZA z max predkoscia... ale zaraz-zaraz, przeciez to i w normalnym zyciu jest niemozliwe biorac pod uwage to, ze czas reakcji przecietnego czlowieka to 300ms (0,3s) !!!! Juz samo juz mrugniecie okiem trwa kolejne - 300:500ms (0,3s : 0,5s !!!!!!)... moze to o to powinnismy sie najpierw zatroszczyc ;) :D :)

        Skomentuj

    4. darioz
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2017-04-14 11:36

      Ta 55 cali i piksele wielkości centymetra! Ten monitor jest znacznie lepszy niż telewizor i będzie miał obraz jak żyleta czyli podobnie jak na smartfonach, gdzie jest duże upakowanie pikseli. Chociaż najlepszy rozmiar to byłby 24-27 cali!

      Skomentuj

      1. mrocznysedes
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-04-14 21:57

        A w miarę dokładnie to wielkości trochę ponad 0.3mm. ;-)

        Skomentuj

    5. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-15 00:50

      Zabili sprzedaż tym 60Hz. Jeszcze jakby to było te 75Hz i z niższą ceną, a tak to nie wiem komu wcisną reklamową ciemnotę.

      Skomentuj

  2. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-04-14 11:19

    No i w końcu się doczekaliśmy monitora OLED :). Do ideału mu jeszcze daleko, zwłaszcza jeśli chodzi o graczy. Brak matrycy minimum 120Hz oraz technologi G-Sync i FreeSync.
    Ciekawe jak wypadnie w testach :).
    Cena tak jak piszą przedmówcy. Z kosmosu to najlepsze określenie! Duuużo taniej można kupić TV od LG z lepszą matrycą i o wielkości 55". Monitor więc niby jest, ale tak jak by go nie było na rynku, bo nie warto go kupować.

    Skomentuj

    1. Ricarrdos
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-04-15 00:44

      Telewizory są do konsumpcji treści a monitory do tworzenia treści. Widzisz różnicę?
      Teraz jest podstawowe pytanie. Czy będzie go można skalibrować sprzętowo. Jeśli tak to cena jest całkiem atrakcyjna.

      Skomentuj

      1. AndreoKomp
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-04-15 15:45

        Do tworzenie treści są monitory do zastosowań profesjonalnych. Zwykły monitor, a taki mnie interesuje również jak TV służy do konsumpcji treści. Jak kupię monitor OLED to nic na nim tworzyć nie będę.

        Skomentuj

        1. Ricarrdos
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-04-16 00:40

          Do konsumpcji treści to masz mnóstwo tańszych monitorów LCD lub wspomniany przez Ciebie LG OLED ;)

          Skomentuj

  3. Maxdamage
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-04-14 11:28

    OLED jako monitor? Gratuluje pomysłu, jest powód dla którego nikt nie robił monitorów plazmowych.

    Znajomy ma tv na OLED od LG i interfejsy niektórych gierek ma już w nim wypalone na stałe. Trzeba przyznać że takie "wypalenie" na oledzie to może 10% tego co działo się u innego znajomego na plazmie, ale mimo wszystko troche to widać.

    Nie wyobrażam sobie siedzieć przy monitorze za 15k i oglądać wypalony pasek przeglądarki.

    Skomentuj

    1. roman106
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-04-14 13:00

      A ludzie tego nie chcą przyjąć do wiadomości, tylko minusują, jak ktoś napisze, że OLEDy do monitorów się nie nadają. Lepiej założyć klapki na oczy i uważać, że monitory z oledami są super i bez wad.

      Skomentuj

      1. AndreoKomp
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-04-14 17:43

        Trudno przyjąć coś do wiadomości, jak ma się zupełnie inne dowody na dany temat. Jeśli ktoś od lat ma ekran AMOLED w telefonie i nie ma na nim żadnych wypaleń, ani żadnych oznak zużycia, to trudno żeby taka osoba nie chciała również monitora z takim ekranem. Czemu ekran w telefonie ma zwalać z nóg, a w monitorze już nie. Gdyby człowiek rezygnował z zakupu czegoś tylko dlatego, że ktoś napiszę, że coś mu się złego dzieje z tą rzeczą, to nic by nie mógł kupić.

        W tym roku na pewno będę kupował Samsunga Galaxy S7, więc zanim sprzedam S2 na której nie mam żadnych wypaleń, to zrobię jej ekstremalny test, który nikt na plazmie nie odważyłby się wykonać. Włączę na niej statyczny ekran biało-czarny na powiedzmy 7 dni i zobaczę czy coś się stanie z ekranem. Jeśli tak, to na kolejne kilka dni włączę biały ekran i zobaczę czy wszystko zniknie czy doszło do trwałych wypaleń. Przy okazji na pewno tą informacją się z Tobą podzielę i albo pozostanę przy swoim zdaniu, że ekrany OLED się nie wypalają albo zmienię zdanie na ten temat.

        Skomentuj Historia edycji

        1. roman106
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2017-04-14 21:42

          Myślisz, że producenci złośliwie nie produkują monitorów na matrycach OLED? A nie zastanawiałeś się dlaczego Dell wycofał się w zeszłym roku ze sprzedaży już wyprodukowanych monitorów? Dell dał informację prasową, że już właśnie oficjalnie rozpoczyna sprzedaż (lipiec 2016) i... nastała cisza. Bo czym się chwalić... że monitory miały poważne wady?

          Wyświetlacz w telefonie i monitor pracują w innych warunkach. Nie można twierdzić, że skoro w telefonach są oledy, w telewizorach są oledy, to w monitorach też mogą być. Jakoś producenci do tej pory jak ognia unikali oledów w monitorach. Ciekawe dlaczego ;)

          Skomentuj

          1. Ricarrdos
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-15 01:02

            Ciekawe dlaczego studia filmowe używają monitorów OLED, które dostarcza im Sony?

            Skomentuj

          2. roman106
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-15 11:36

            @Ricarrdos, pewnie dlatego, że są tanie, jedynie kilkadziesiąt tys. zł. ;)

            Zadaj sobie pytanie: dlaczego zwykły Kowalsk (nawet lepiej sytuowany)i nie używa monitorów OLED. Dlaczego tych monitorów nie ma na rynek konsumencki.

            Skomentuj

          3. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-04-15 15:27

            Odpowiedź jest bardzo prosta. Po co inwestować w nową technologię jak wystarczy wydać kolejnego LCD-ka z nowymi hasłami reklamowymi i sprzedaż idzie jak świeżych bułek.
            Na razie tylko LG stara się zaoferować klientom coś faktycznie lepszego i rozwija swoje TV OLED. Inni odcinają tylko kupony od przestarzałej technologi LCD. Największe zastrzeżenia mam do firmy Samsung, która posiada gigantyczny kapitał, produkuje ekrany AMOLED do smartfonów i tabletów, ale z monitorów OLED i TV OLED całkowicie zrezygnowała.

            Skomentuj Historia edycji

          4. roman106
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-15 19:19

            Zadziwia mnie Twoja logika rozumowania nie po raz pierwszy:

            - twierdziłeś, że serwisowi bardziej się opłaca wymienić ekran zgłoszony do reklamacji na wypalenie, niż włączyć go na kilka godzin w celu zlikwidowania powidoków (Twoja autorska metoda). No tak, ekrany są darmowe, a włączenie ekranu na kilka godzin spowodowałoby zawyżone rachunki za prąd w serwisie (telefon musiałby być podłączony do ładowarki).

            - w nowe technologie firmom nie opłaca się inwestować, należy tylko zmienić hasła reklamowe. No tak, użytkownik końcowy jest tak głupi, że na hasło "nasz produkt jest lepszy od zeszłorocznego", bez zastanowienia zakupi nowy.

            Nikt nie inwestuje w nowe technologie, dlatego technika stoi w miejscu. Procesory są ciągle te same, zmienia się tylko oznaczenie, w kartach grafiki to samo - tylko hasła się zmieniają... Sorry, ale ja żyję w trochę innym świecie, niż Ty ;)

            A co do telewizorów - przeczytaj o kropkach kwantowych samsunga. Inne firmy też idą tą drogą.

            Skomentuj

          5. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-04-15 23:08

            Wyjaśnię kwestię tylko z likwidacją powidoków i cieni w ekranach OLED, bo jeśli zachwycasz się kropkami kwantowymi lub wzrost wydajności kolejnych generacji procesorów Intela (który nie ma konkurencji) na poziomie 5-10% jest dla Ciebie przełomem technologicznym… to nawet nie ma co dyskutować. Dwa zupełnie inne światy prezentujemy. Brak wspólnej części sprawia, że nie ma co poruszać tych tematów.

            Po pierwsze żadnej autorskiej metody na likwidowanie powidoków/cieni nie wymyśliłem. To luźny pomysł zaczerpnięty z plazm. Tam włączanie odpowiedniej zawartości było skuteczne na likwidowanie nietrwałych powidoków/cieni. Może w ekranach OLED wyświetlanie białego ekranu by coś pomogło na likwidacje szkód spowodowanych złym użytkowaniem wyświetlacza OLED. Czy to zadziała nie wiem, ale na pewno warto byłoby spróbować. Mój ekran AMOLED jest idealny, więc nie mam możliwości tego sprawdzenia. Ty za to byś mógł to sprawdzić, ale Ci się nie chce. Jak metoda by działała, to nie jest powiedziane, że taki ekran nie musiałby pracować przez wiele dni, żeby się wyczyścić. Nie ma opcji, żeby efekt złego korzystania przez wiele miesięcy usunąć w kilka godzin. To raczej jest pewne. Serwis Samsunga raczej szklaną kulą nie dysponuje. Nie wie z jakim ekranem ma do czynienia, więc próby likwidacji takich rzeczy byłyby bez sensu nawet jak by działały.
            Po drugie, trzeba pamiętać, że ekrany OLED produkowane kilka lat temu nie mają takiej trwałości jak ekrany LCD z podświetleniem LED. To nie są ekrany, które będą nam służyć codziennie po 12h przez 10 lat i będą wyświetlać obraz jak w dniu zakupu. Zużywają się o wiele szybciej i nie można korzystać z nich tak, że połowę pikseli przez wiele miesięcy świeci na maksa, a połowa nie świeci w ogóle. W tym momencie ich największa zaleta jaką jest niezależne świecenie każdego pojedynczego piksela, staje się największą wadą, ponieważ połowa pikseli jest zużyta, połowa jak nowa. Kiedyś miałem obawy o żywotność ekranów OLED, ale postępy jakie w tym temacie robi LG są imponujące. W 2013 roku żywotność ekranów OLED od LG wynosiła 35 tys. godzin. W 2016 roku żywotność już wynosiła 100 tys. godzin. To prawie 30 lat używania przez 10h dziennie. Dla porównania podświetlenie LED w ekranach LCD ma żywotność nawet mniejszą, ok. 60-70 tysięcy godzin. Gdyby więc jakiś producent stworzył ekran LCD z podświetleniem LED pod każdym pikselem, to by się zużył ten ekran szybciej niż obecny OLED od LG.

            Skomentuj

          6. Ricarrdos
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-16 00:42

            @roman106
            Zdecyduj się. OLED się nie nadaje, czy może cena Ci nie odpowiada? Widzę, że zaczynasz tracić się w zeznaniach :D

            Skomentuj

          7. Ricarrdos
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-16 01:14

            @roman106
            Dodam, że LCD też były na początku drogie. Różnica taka, że OLED daje wspaniały obrazek. To co dawały pierwsze LCD można określić tylko jednym słowem: KOSZMAR!! Przez długi czas używałem CRT, gdyż dawały nieporównywalnie lepszy obraz od LCD.
            Zresztą teraz porządne LCD też są drogie. Łap linka: http://www.ceneo.pl/38602750?se=9jCyx9WaaYl8ZjeQhrICbR7H0C1TBDZh&gclid=CJOwovTIp9MCFQqLsgod59QGog i chwytaj się za głowę ;) Na tym pracują profesjonaliści ;)

            Skomentuj Historia edycji

          8. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-16 17:05

            Nie od razu Rzym zbudowano, ale niektórzy nie potrafią zrozumieć, że każdą technologię trzeba dopracować, a na to potrzeba czasu i pieniędzy. Chcieliby od razu ekran, który w ogóle się nie zużywa i jest wstanie przez 10 lat, po 12h dziennie wyświetlać obraz w 100% taki sam jak w dniu zakupu. Jak dany ekran taki nie jest, to od razu piszą, że taka technologia jest bez sensu i się nie nadaje do użytku. Dla niektórych nie jest oczywiste, że jak ekran ma mieć każdy piksel świecący swoim własnym światłem, to w przypadku kiedy będziemy piksele zużywać nierównomiernie to na jednolitych planszach zawsze będzie widać różnice.
            Ja kiedyś miałem możliwość przetestowania monitora EIZO na matrycy IPS u znajomego i test trwał zaledwie kilka minut. Zgasiłem światło, włączyłem na całym ekranie czarny obraz i nastała cisza, bo nikt nie mógł uwierzyć w to co widzi. Następnie przeprowadziliśmy test smużenie i po ujrzeniu efektów w zasadzie dalszy test nie miał żadnego sensu, bo monitor dedykowany do profesjonalnych zastosowań kompletnie nie nadawał się do użytku domowego. Mega blackbleding i duże smużenie sprawiały, że monitor za ok. 5000zł nie kupił bym nawet za 600zł. Znajomy ucieszył się, że nie jest właścicielem tego monitora, a tylko go pożyczył. Nie ma porządnych monitorów LCD, są tylko mniej lub bardziej dedykowane do konkretnych zastosowań.

            Skomentuj

          9. roman106
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-16 22:15

            Przełom technologiczny, to choćby zejście na niższy proces. Najlepiej to widać w procesorach mobilnych, gdzie jest konkurencja i przyrost wydajności wiidać co roku. Pewnie nie zauważyłeś powstawania coraz nowszych i bardziej zaawansowanych urządzeń i gadżetów. Jeśli to dla Ciebie nie jest postęp technologiczny, "to nawet nie ma co dyskutować".

            Co do sposobu na likwidowanie powidoków, powinieneś opatentować to i sprzedać samsungowi, bo on idzie w koszta i wymienia wyświetlacze, a mógłby stosować Twoją metodę. Ja stosować tego nie będę, bo mi się nie chce i nieznaczne wypalenie na określonym tle w ogóle mi nie przeszkadza. Na monitorze jednak takiego zjawiska bym nie chciał. Co do wypalenia, nie polega ono na całkowitym zgaśnięciu piksela (subpiksela), tylko na zmniejszonej jasności świecenia. Grupie pikseli (belka, ikonki) nie zwiększysz jasności świecenia magicznymi sztuczkami. Samsung o tym wie i dlatego wymienia ekrany.

            "Złe użytkowanie wyświetlacza" - bo użytkownik ośmiela się korzystać z telefonu i włączać ekran. Ekran nieużywany się nie wypala.

            Oczywiście, że LG robi postępy w trwałości ekranów. LG nie ukrywa tego, że ich pierwsze modele miały krótką żywotność. Zadaj sobie pytanie: czemu pomimo takiego postępu LG nie montuje oledów do monitorów? Piszą 100 tys godzin... hmm... zastanów się teraz myśląc logicznie, kiedy zdążyli to przetestować w praktyce? Pewnie 20 lat temu włączyli ekran obecnej generacji i w zeszłym miesiącu się wypalił ;) Skoro są tacy pewni, niech dają 10 lat gwarancji na panel. W ten sposób rynek TV i monitorów byłby ich. Ale są skromni i nie chcą ;)

            No i wreszcie napisałeś na koniec coś, z czym się zgadzam: "nie od razu Rzym zbudowano". W obecnej fazie budowy Rzym nie jest dla turystów, czyli oledy nie są dla monitorów. Tak uważają producenci monitorów, a oni chyba lepiej się znają, niż my tutaj? Zobaczymy, jak Dell sobie da radę.

            @Ricarrdos, przecież pisałem. Skoro OLED się nadaje, to czemu inni producenci jak ognia unikają zamontowania oleda do monitorów? Linków nie musisz mi podsyłać, bo wiem ile kosztują profesjonalne monitory. Oled dla profesjonalistów się nie nadaje: problemy z przejściami tonalnymi przy ciemnych scenach i biel w odcieniu żółci. Tak jak tu pisaliśmy, Sony robi "taniutkie" monitory, ale tylko do podglądu przy produkcji w terenie.

            Skomentuj

          10. Ricarrdos
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-04-17 02:10

            HAHAH "Biel w odcieniu żółci" HAHAH :D
            Owszem mogła powstawać na panelach OLED kilkanaście lat temu gdy faktycznie degradacja niebieskich subpikseli przebiegała dosyć szybko.
            Ale jak już załączyłeś wehikuł czasu to jedźmy dalej ;)
            "panele LCD są monochromatyczne i mają fatalną jakość obrazu"
            "640 kB RAM wystarczy każdemu"
            "Filmy są bez dźwięku"
            "człowiek nigdy nie będzie mógł podróżować z prędkością 100km\h gdyż jego mózg przy tej prędkości ulegnie destrukcji"
            "o podtrzymanie ognia trzeba dbać, gdyż może go stworzyć tylko piorun"
            Tym miłym akcentem zakończę ;) Dalsza dyskusja z Tobą nie ma najmniejszego sensu, więc z mojej strony EOT.
            p.s. zejście na niższy wymiar to nie jest przełom technologiczny.

            Skomentuj Historia edycji

          11. roman106
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-17 12:20

            @Ricarrdos, biel w żółtym czy zielonym odcieniu była kilkanaście lat temu? A to dziwne, bo profesjonaliści testując zeszłoroczny model (tegoroczne jeszcze nie do kupienia) piszą o tym. To akurat mniejszy problem, niż gubienie przejść tonalnych w ciemnych scenach. Kilkanaście lat temu nie było TV oled. Wehikuł czasu coś szwankuje...

            Pewnie wierzysz bezgranicznie w zapewnienia LG, że panel wytrzymuje 10 lat (tylko kiedy w praktyce to przetestowali?).

            Podsumowując: monitory OLED są super, bardzo dobrze sprawdzają się w swojej roli. Teraz myśl nad tym jak przedstawić swoje badania czołowym producentom. Bo ich inżynierowie mają inne zdanie.

            Ps.
            Zgadza się, źle użyłem słowa. Powinno być: "postęp".

            Skomentuj

          12. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-17 13:43

            Serio? Znowu zamiast pisać na temat ekranów OLED wyskakujesz z procesorami? :D
            Po za tym nie wiem z kim mnie pomyliłeś, ale ja w poprzednim komentarzu nic nie pisałem na temat procesorów mobilnych. Tym bardziej nie twierdziłem, że nie ma w nich postępu technologicznego. Tak jak pisał wcześniej @Ricarrdos, „Widzę, że zaczynasz tracić się w zeznaniach”.

            Po wczorajszych testach swojego wyświetlacza przy użyciu menu serwisowego Samsunga już wiem na 100%, że żadne powidoki/cienie na ekranach OLED się nie tworzą. Zjawisko wypalania znane z plazm w ogóle w tych ekranach nie występuje nawet jak przez kilka dni będzie wyświetlane to samo. Wcześniej jeszcze myślałem, że może faktycznie zjawisko to występuje tylko na jego powstanie potrzeba więcej czasu niż w plazmach. Jednak NIE, to są tylko głupoty wypisywane przez między innymi takie osoby jak Ty. Według Twojej teorii mój telefon ma „wypaloną belkę górną”, bo widać ją na jednolitym tle. Ja z kolei powiem górna belka na moim ekranie jest najmniej zużyta lub może nawet wcale, więc świeci najjaśniej, za to na całej pozostałem powierzchni widać delikatne zużycie niebieskich subpikseli. Samsung na gwarancji nie wymienia więc wypalonych ekranów, bo takie nie istnieją. Wymienia tylko nierównomiernie zużyte ekrany. Mógłby to spokojnie olać, ale jak widać zależy mu na dobrej reputacji co zresztą nie dziwi.
            Trzeba wiedzieć co się kupuje i jak należy to użytkować. Kupujesz ekran w którym każdy piksel świeci swoim własnym światłem, więc chyba to jest jak najbardziej normalne, że musisz o taki ekran dbać, żeby zużywał się równomiernie. Chcesz ekran o który nie będziesz musiał dbać to masz LCD-ki, których podświetlenie zużywa się równomiernie, bo świeci cały czas, a w gratisie dostajesz niezużywające się filtry ciekłokrystaliczne, które mają długi czas przełączania, zmniejszają kąty widzenia, nie potrafią całkowicie blokować światła i nie potrafią tworzyć idealnych kolorów. Jest jednak wiele osób świadomych, które bardzo chętnie kupiłyby monitory OLED nawet z żywotnością jaką prezentowały ekrany AMOLED z przed 6 lat. Jest wiele osób, które do dzisiaj korzystają z plazm i mają na nich świetny obraz. Ty ze swoim tokiem rozumowania „kupiłem i mogę z nim robić co chce” załatwiłbyś taką plazmę w miesiąc na amen.

            Skomentuj

          13. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-17 13:44

            „czemu pomimo takiego postępu LG nie montuje oledów do monitorów?”
            Serio o to mnie pytasz? Nie przyszło Ci do głowy, że stawia w pierwszej kolejności na TV. Nie bez powodu zrezygnowali z ekranów o rozdzielczości Full HD w TV oraz ograniczają się tylko do dwóch rozmiarów 55” i 65”. Nie produkują innych wymiarów TV, bo tylko w takich rozmiarach OLED się spisuje? Myślenie nie boli, włącz je czasami.
            Ty naprawdę myślisz, że wytrzymałość przeróżnych rzeczy można szacować tylko na podstawie rzeczywistych testów? :D Producent gotowy produkt włącza i testuje aż do momentu kiedy padnie? :D Ja rozumiem, że są święta wielkanocne, ale bez takich jaj proszę haha :D. Chociaż należą Ci się podziękowania za niezły ubaw jaki miałem z tego co napisałeś :).

            Temat podsumuje tak. Czas pokaże czy technologia OLED nadaje się do monitorów czy nie. Twoim zdaniem NIE, moim zdaniem TAK. Czas zweryfikuje te rozbieżne zdania. :)

            Skomentuj

          14. roman106
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-17 15:31

            Nie widzisz postępu technologicznego, to dałem przykład procesorów mobilnych, gdzie postęp jest widoczny co roku w wydajności. Ale to tylko mały przykład. Nie moja wina, że nie zrozumiałeś. Ale dalej sobie tkwij w przekonaniu, że tylko hasła reklamowe się zmieniają.

            Byłeś taki pewien, że masz idealny ekran, aż tu w czasie tej dyskusji odkryłeś, że jednak masz ślady po belce i cienie cyferek. Stworzyłeś więc prywatną definicję, że to nie jest wypalenie, tylko nierównomierne zużycie. Czyli zaplątałeś się w zeznaniach. Najpierw masz idealny ekran, potem jakieś cyfry zauważyłeś i wyróżniający się ślad belki, więc musisz jakąś definicję tego stworzyć. Ale oczywiście moje wyjaśnienia, że wypalenie to zmniejszenie jasności świecenia pomijasz milczeniem, jako niewygodne fakty. Świetnie, że tworzysz prywatne definicje otaczającego świata.

            "O ekran trzeba dbać" - znowu jakieś swoje własne teorie użytkowania ekranu amoled stworzyłeś, ale to są tajne metody i ich nie ujawniłeś. Samsung nie daje instrukcji w jaki specjalny sposób należy dbać o oledy. Zaszedłeś dalej od samsunga i je opracowałeś. Na razie są tajne... gratuluję. Cieszę się, że prawdopodobnie swoją autorską metodę "naprawy" ekranu pewnie już anulowałeś po moich wyjaśnieniach.

            Stworzyłeś teś prywatną teorię czemu LG nie montuje oledów do monitorów... A Samsung pewnie nie montuje, bo skupia się na telefonach. Firmy nie są zainteresowane zdobywaniem innych rynków, bo zbyt dużo by zarabiały :)

            Jesteś idealnym konsumentem dla producentów, bo wierzysz bezgranicznie w to, co powiedzą. Wierzysz nawet w to, co sama firma nie wierzy i woli się za to nie brać (oledy w monitorach).

            "Czas pokaże czy technologia OLED nadaje się do monitorów" - ale ja piszę w dyskusji o teraźniejszości: na dzień dzisiejszy NIE. Udowadniają to producenci nie biorąc się za niepewny interes. Jesteś zachwycony pierwszym odważnym Dellem - ja poczekam na praktyczne testy. Nigdy nie twierdziłem, że oledy nie będą w monitorach, ale przy obecnej technologii się nie sprawdzą. Duże firmy uważają tak samo jak ja. Możesz się teraz turlać ze śmiechu i stworzyć jakąś nową prywatną teorię. No cóż, niektórzy na niewygodną dla nich prawdę reagują turlaniem się.

            Skomentuj

          15. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-18 13:48

            Niestety to Ty źle zrozumiałeś mnie i ciągniesz to już któryś komentarz. Napisałem, że od lat nie widzę znaczącego postępu w ekranach oraz że nie zachwycam się wzrostem wydajności procesorów Intela, a Ty to odebrałeś jak bym napisał „W żadnej dzisiaj dziedzinie nie ma postępu”. Nie ważne co ktoś piszę, Ty w swojej głowie masz swoje znaczenie. Jak z Tobą dyskutować, jak ja napiszę „No i w końcu się doczekaliśmy monitora OLED :)”, to Ty już myślisz, że jestem monitorem zachwycony na maksa, gdzie prawda jest taka, że nawet za 2000zł bym go nie kupił, bo monitor OLED jak kupię to do gier i filmów, więc bez 120Hz lub technologii G-Sync i FreeSync monitora nie chce. Tym Dell-em jestem więc rozczarowany. Jak z Tobą pisać, jak ja napiszę, że LG deklaruje trwałość swoich paneli OLED na 100 tys. godzin i jest to 3 razy więcej niż 3 lata temu oraz więcej niż diod LED, to to Ty już twierdzisz, że wierzę bezgranicznie we wszystko co tylko każdy producent napisze. Takich przykładów jest bardzo wiele. Dorabiasz sobie w głowie to o czym ktoś w ogóle nie pisał i prawie zawsze mijasz się z prawdą.

            Zgadza się, byłem pewny, że ekran jest w 100% idealny pod każdym względem, ponieważ wszystkie wgrane plansze do telefonu nie pokazywały żadnego zużycia. Pech chciał, że wgrane odcienie koloru niebieskiego były takie, że nigdy nie świeciły tylko same niebieskie subpiksele, więc przy tak niewielkim zużyciu subpikseli niebieskich, nie było więc niczego widać. Poznałem nowe fakty, więc od razu się z Wami tym podzieliłem. Nie zmienia to faktu, że mimo, że o ekran kompletnie nie dbałem, subpiksele RED i GREEN są idealne. Jeśli Samsung przez 6 lat poprawił żywotność niebieskich subpikseli do poziomu RED i GREEN, kupując obecnego flagowca, po 6 następnych latach takiego samego użytkowania, nie będę miał na ekranie nic, nawet w czysto teoretycznym teście jednolitych powierzchni.

            Skomentuj

          16. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-18 13:49

            „wypalenie” i „nierównomierne zużycie powierzchni ekranu”
            Ja nie bez powodu w naszej rozmowie „wypalaniem” nazywałem zjawisko znane z plazm i nie stosowałem tego słowa do określenia zużycia ekranu. Chciałem wyraźnie rozgraniczać te dwie rzeczy, ale dla Ciebie to wymyślanie prywatnych definicji. Lepiej faktycznie wszystko określać słowem „wypalanie”, życie będzie prostsze, bo mniej słów będzie trzeba używać. Rozumiem, że na przepaloną żarówkę w domu również mówisz „o żarówka się wypaliła”. Jak podświetlenie LED w LCD-ku Ci padnie pewnie też powiesz „podświetlenie się wypaliło”. Życie trzeba sobie ułatwiać, może jest to jakiś sposób, nie neguje tego.

            Mówisz, że moja „prywatna teoria” czemu LG nie produkuje monitorów OLED jest całkowicie błędna, więc chętnie poznam Twoje zdanie. Dlaczego LG nie produkuje TV o mniejszej przekątnej? Nie chce zdobywać innych rynków? Nie chce za dużo zarabiać? Elon Musk po stworzeniu firmy Tesla również bał się żeby za dużo nie zarabiać i tylko skupił się na jednym samochodzie jakim był Tesla Model S? Dziwne, że taki wizjoner jak Elon Musk zastosował moją „prywatna teorie” w swojej firmie. Pochlebia mi to :).

            Do plazm producent zamieszczał specjalną szczegółową instrukcję użytkowania czy to w interesie użytkownika było, żeby zadbać o swój TV? Obecnie w firmach istnieją specjalne działy zajmujące się sztucznym postarzaniem sprzętu, żeby konsument jak najszybciej po skończonej gwarancji przyszedł po nowy egzemplarz, a Ty byś chciał od producenta instrukcji korzystania z danego sprzętu, żeby Ci służył jak najdłużej. Dobre :D

            „Jesteś idealnym konsumentem dla producentów, bo wierzysz bezgranicznie w to, co powiedzą.”
            Dziwne w takim razie dlaczego nie zachwycam się kropkami kwantowymi Samsunga. Nie jestem zainteresowany technologią HDR i zmianą TV na taki z rozdzielczością Ultra HD. Przecież to takie super technologie w opinii producentów. W moich oczach Ty jesteś idealnym konsumentem dla producentów. Nie dbasz o swój sprzęt, łapiesz się na hasła reklamowe i wszędzie widzisz postęp, a jak jest postęp to warto swój sprzęt wymieniać. Czego jeszcze oczekiwać więcej.

            Skomentuj

          17. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-18 13:50

            Widzę, że zdałeś sobie sprawę, że monitory OLED prędzej czy później powstaną na masową skalę, to zmieniasz zdanie, że Tobie tylko chodzi o dzień dzisiejszy. Że teraz się nie nadają, ale za jakiś czas nagle się zaczną nadawać mimo, że zastosowana w nich technologia może być czasami dokładnie taka sama jak w obecnie produkowanych TV OLED od LG. Duże firmy uważają tak samo? Tak turlam się teraz ze śmiechu :D Piszemy w temacie pierwszego monitora OLED od DELL-a. Samsung w tym roku wprowadził do sprzedaży Galaxy Book 12”, czyli pierwszy tablet/laptop z Windows 10 i procesorem Intel Core i5 i oczywiście ekranem AMOLED 12”. Napisz do Samsunga, że robi poważny błąd. Monitora można używać do grania, oglądania filmów gdzie będzie zużywał się równomiernie, ale laptop to głównie statyczne obrazy. To będzie strzał w kolano dla Samsunga. Ostrzeż go! Napisz również do LG. Również robią poważny błąd sprzedając TV OLED z możliwością podłączenia go do PC. Przecież dzisiaj ludzie w domu decydując się na komputer stacjonarny, częściej podłączają go pod TV, niż pod monitory. Czyżby LG tego nie przewidziało?.

            Po za wyjaśnianiem kwestii o których pisałeś, mam jeszcze do Ciebie dwa pytania:
            1. Podaj proszę producentów którzy postanowili pójść w rozwój matryc OLED i dzisiaj tworzą ekrany do TV, ale do monitorów już nie, bo tam OLED się nie spiszę? Zawsze piszesz „firmom”, „producentom”, ale nie wymieniasz ich z nazwy. Pewnie jest ich sporo, a ja wiem tylko o firmie LG, która produkuje matryce do TV OLED, a jeszcze monitorów nie ma w swojej ofercie.
            2. Powiedz mi jak kupię TV OLED od LG (oczywiście model na rok 2017) to jaką wytrzymałość mają poszczególne subpiksele RGB? Ile godzin musi dany subpiksel świecić, żeby jego jasność uległa zmniejszeniu, którą da się zauważyć na jednolitym tle?. Skoro wiesz, że na dzień dzisiejszy OLED do monitorów się nie nadaje, to na pewno znasz odpowiedź na to pytanie.

            Skomentuj

          18. roman106
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-18 22:13

            Pisałeś o firmach: "po co inwestować w nową technologię", to ja odpowiadam: firmy inwestują w nowe technologie, ale nie musisz tego zauważać. Może rzeczywiście wcześniej za bardzo to uogólniłem i wszedłem na procesory, bo Tobie chodziło o ekrany LCD. Teraz już lepiej?

            Jesteś zachwycony pierwszym monitorem OLED? Pierwszy napisałeś, że jestem zachwycony kropkami kwantowymi, gdzie tylko o nich wspomniałem.

            Cieszę się, że zauważyłeś wady swojego ekranu. Ktoś inny, nawet jak by zauważył, to na złość dalej by twierdził, że jest idealny. Oczywiście te wypalenia są takie, że trzeba "z lupą oglądać" i w codziennym użytkowaniu nie są widoczne, ale u niektórych mogą być wyraźne. I to te osoby oddają właśnie telefon na gwarancji do wymiany ekranu. Telefon ma mały ekran, TV duży. Na dużym ekranie łatwiej zauważyć nieprawidłowości i tam to już może przeszkadzać.

            Uważasz, że inne kolory na fonie świecą bez zarzutu. Pewnie różnice w jasności świecenia zauważyłbyś mając drugi taki sam telefon, ale nowy.

            Co do TV LG, nie martw się. LG nie stosuje niebieskich subpikseli (tych najmniej trwałych). Pamiętaj tylko, że te deklaracje trwałości są teoretyczne. Po 100 tys godzinach piksele niby powinny świecić 50% jasnością. W praktyce, jak to zwykle bywa, piksele zużywają się też od częstego zapalania i gaszenia (w TV to nieuniknione). Daltego te 100 tys. godzin, to tylko w idealnych warunkach :) Toteż bierz deklaracje producenta z dużym zapasem.

            Zdefiniowałem już wcześniej, co rozumiem pod pojęciem wypalania: zmiejszenie intensywności świecenia. Bo całkowite zgaszenie piksela ma już swoją nazwę.

            Przecież pisałem kilka razy czemu LG nie bierze się za monitory: uważają, że tam się nie sprawdzą na obecnym etapie technologii wytwarzania oledów. Ja tak samo uważam, ale nie robiłem prywatnych badań. Rozumiem po prostu jakie niedoskonałości ma na dzień dzisiejszy OLED, samsung też to rozumie, ale ludzie tego nie chcą przyjąć do wiadomości i wiedzą lepiej od producentów.

            Dla oledów nie ma szczególnej instrukcji dbania/użytkowania. Nadal nie wiem co rozumiesz pod pojęciem nieprawidłowe użytkowanie (jakaś prywatna teoria? ;)

            Skomentuj Historia edycji

          19. roman106
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-18 22:16

            Że niby zdałem sobie sprawę, że monitory prędzej czy później będą oledowe? Jak Ci się chce, to przeszukaj moje komentarze. Dawno już pisałem w odpowiedzi na pytania ludzi "a kiedy monitory oled?" - jeszcze nie ta technologia. Tak więc sam dopisujesz sobie scenariusz, a mnie to zarzucasz.

            Co do firm pracujących nad telewizorami OLED, bez problemu znajdziesz w internecie informacje. Były to prototypy wystawiane na targi. Chyba nie sądzisz, że taki prototyp powstaje w miesiąc wykonywany przez dwóch ludzi. Tylko LG wprowadził je do masowej produkcji.

            Skomentuj

          20. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-19 11:56

            Jedno jest pewne, albo ja nie potrafię pisać jasno po polsku, albo Ty czytać ze zrozumieniem. Np. w poprzednim komentarzu pytałem Ciebie tylko o trzy rzeczy. Wszystkie przekręciłeś :D

            Pierwsze pytanie to nawet mogę zacytować, bo na pewno nie wymaga zmiany.
            „Dlaczego LG nie produkuje TV OLED o mniejszej przekątnej?”
            Ty piszesz czemu nie produkuje monitorów OLED, na dodatek zielonego pojęcia nie mam skąd Ty wiesz, że LG uważa, że nie sprawdzi się w monitorach. Pisałeś do nich i Ci odpisali? Czy ze szklanej kuli bierzesz tą informacje :D. Moim zdaniem brak monitora o tym nie świadczy, bo uważam, że na tą chwilę nawet nie wyrabiają się z produkcją różnych wymiarów matryc do TV OLED, a co tutaj mówić o rynku monitorów.

            Pytałem o nazwy firm, które aktualnie produkują na masową skalę matryce OLED do TV, ale za masową produkcje matryc OLED do monitorów się nie biorą, bo uważają tak jak Ty, że technologia ta nie spiszę się w monitorach.
            Ty piszesz o firmach, które zaprezentowały egzemplarz pokazowy TV OLED, który nie nadawał się w ogóle do sprzedaży.

            Pytałem o wytrzymałość zmierzoną, realną, praktyczną poszczególnych subpikseli RGB w najnowszym TV OLED od LG na rok 2017, bo skoro przekreślasz aktualną technologię OLED do monitorów, to musisz taką informacje znać, w przeciwnym razie to wróżenie z fusów.
            Ty piszesz o zeszłorocznych teoretycznych deklaracjach producenta (o których sam przecież pisałem) z dodanymi swoim uwagami co do tego czasu. To nie mówi ile godzin muszą poszczególne subpiksele RGB świecić, żeby ich jasność uległa zmniejszeniu na tyle, żeby było to widać na jednolitych powierzchniach.

            No tak wygląda rozmowa z Toba, ale nie ważne. Parę kwestii wyjaśniliśmy, w kilku mamy odmienne zdania. Czas pokaże, kto jest bliższy prawdy. Najważniejsze dla mnie jest to, że dowiedziałem się, że minimalne, ale jednak mam ślady zużycia na niebieskich subpikselach. Nie wiem jak Ty, ale ja na tą chwilę najbardziej będę się przyglądał laptopowi/tabletowi Samsung Galaxy Book 12” z ekranem AMOLED. Zwłaszcza, że takie urządzenie 2 w 1 z rysikiem by mi się przydało. Ciekawe jak w takim urządzeniu spiszę się matryca AMOLED. Tematyczny Dell jest moim zdaniem za drogi, żeby zwykli użytkownicy mogli sobie na niego pozwolić, a co za tym idzie wyrażać o nim opinie. Pozdrawiam :)

            Skomentuj

          21. Ricarrdos
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-17 02:39

            Ty to znów przeginasz w drugą stronę. Owszem nie ma LCD idealnego do wszystkich zastosowań. Jednak mi Eizo CX 241 w zupełności wystarcza do moich zastosowań.
            BTW w AMOLED czerń też nie jest czarna. Wiem bo sprawdzałem na Note2 i czerń też świeci, jednak do świecenia czerni w LCD jest bardzo daleko.

            Skomentuj

        2. Ricarrdos
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-04-15 01:00

          Jak ustawisz jasność na 100% podczas tego testu to gwarantuję, że zostaną wypalenia. Widoczne będą jednak tylko na jednolitym jasnoniebieskim tle. Wiem bo mam wypalony w ten sposób napis "Samsung GT-8500 Wave" :)
          Stało się to po kilkunasto czy kilkudziesięciokrotnym zawieszeniu fona przy samoczynnym restarcie. Gdyby zliczyć długość świecenia to pewnie wyszłoby koło tygodnia. Oczywiście ekran wyświetlał biały napis na czarnym tle świecąc na 100%.
          Wypaleń w monitorze się nie obawiam wcale i z chęcią bym przygarnął tego Dell-a ;)
          Użytkuję również od ponad czterech lat Galaxy Note2 i żadnych wypaleń nie mam a obraz to poezja (jeśli nie liczyć powstałej ostatnio pajęczynki spowodowanej upadkiem). No ale Note2 nie przeszedł tak ekstremalnego testu jak Wave ;)
          Zresztą w Wave obraz to też poezja. Tak jak wspomniałem w normalnym użytkowaniu nie jestem w stanie dostrzec tego wypalonego napisu nawet jak się przyglądam (widać tylko na jednolitym jasnoniebieskim tle lekko przyciemniony napis).
          Zapomniałem dodać jedną informację. Przed zakupem monitora OLED sprawdziłbym jak wyświetla jednolitą, ciemną, szarą planszę przy bardzo niskim poziomie jasności. Z doświadczenia wiem, że AMOLED od Samsunga (przynajmniej ten z Note2) nie jest w stanie jednorodnie jej wyświetlić (widać ciemne plamy od samego początku). W fonie mi to zwiewa, jednak w monitorze do moich zastosowań taka wada by go przekreśliła.

          Skomentuj Historia edycji

          1. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-04-15 15:40

            Planuje ustawić jasność taką z jaką w praktyce bym używał monitora. Myślę, że będzie to między 50-70%. Jak nic na ekranie nie pozostanie to będę zmuszony przeprowadzić test jeszcze raz z jasnością na 100%. W teście najbardziej zależy mi na tym czy jak na ekranie pozostaną jakieś powidoki/cienie spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem, to czy znikną one po włączeniu całego białego ekranu na kilka dni.
            Mógłbyś podać lub zalinkować o jaki dokładnie kolor jasnoniebieski Ci chodzi? Sprawdzę go u siebie.
            Ja w ekranach OLED obawiam się tylko padających subpikseli, dlatego dobrym rozwiązaniem jest posiadanie takie ekranu z rozdzielczością większą czyli Ultra HD. W takim ekranie subpiksele są tak małe, że bardzo ciężko będzie dostrzec jeden nie działający.

            Skomentuj

          2. Ricarrdos
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-04-16 00:52

            @AndreoKomp
            Wpisz na klawiaturze *#0*# wtedy wyświetli się menu serwisowe samsunga. Wystarczy że wybierzesz kafelek z napisem Blue i wtedy na ekranie będą świecić tylko niebieskie subpiksele. Właśnie sprawdziłem na Wave i nie dosyć, że widać napis to jeszcze mam powypalane miejsca na górnej belce. RED i GREEN bez wypaleń.
            Na Note2 nie ma żadnych wypaleń na żadnej składowej RGB pomimo, że ogólnie wyświecił wiele więcej godzin niż Wave. No ale ten AMOLED jest dwie generacje do przodu w stosunku do Wave.

            Skomentuj

          3. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-16 16:33

            Dzięki Ricarrdos. Fajna sprawa z tym menu serwisowym :).
            U mnie na RED i GREEN kompletnie nic nie widać. Na BLUE w pierwszej chwili również, ale po dokładnym przyjrzeniu się z bardzo bliska jestem wstanie znaleźć wszystkie cyfry od kalkulatora i górną belkę. Nie są to jednak żadne wypalenia jak w plazmach tylko po prostu nierównomierne zużycie ekranu po 6 latach użytkowania. Belka która jest w telefonie szara jest zużyta najmniej, dlatego świeci jaśniej od całości ekranu. Z kolei cyfry są ciemniejsze, ponieważ przez 6 lat do pracy włączałem na telefonie podręczny kalkulator, który ma na szarym tle białe cyfry. Warto dodać, że mój ulubiony kolor to niebieski, więc tapetę w telefonie mam niebieską i wszystkie programy w których można ustawić motyw niebieski taki właśnie ustawiony mają. Eksploatowałem więc niebieskie diody na maksa w tym telefonie. Potwierdza to informacje (przynajmniej tą z przed 6 lat), że diody niebieskie w ekranach OLED mają najmniejszą żywotność i to one najszybciej padają.
            Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce? Wystarczy nie patrzeć z 5-10cm na ekran i już tych rzeczy nie widać. Wystarczy zmienić odcień niebieskiego tak, żeby zapaliły się diody bez żadnych oznak zużycie i również nic nie widać. Używając telefon normalnie nie jest się wstanie dostrzec zużycia i prędzej elektronika tego telefonu padnie niż zobaczymy ślady zużycia niebieskich diod ekranu.
            Osobiście jeśli chodzi o żywotność ekranów OLED jestem spokojny po przeczytaniu w tamtym roku informacji, że OLED-y od LG osiągnęły prób wytrzymałości 100 tys. godzin, a w tym roku już czytałem, że są nowe pomysły na jej podniesienie.

            @Ricarrdos u Ciebie jest dokładnie tak samo jak u mnie. Na ekranie widać nierównomierne zużycie niebieskich pikseli. Górna belka zużyła się najmniej, więc się wyróżnia na tle całego ekranu. Napis zużył się najbardziej, bo świecił na maksa przez wiele dni więcej, niż pozostała część. Musiałbyś teraz włączyć na ekranie statyczny obraz z kolorami odwróconymi i wszystko by Ci zniknęło. Jak będzie mi się chciało to u siebie tak zrobię; Wyświetlenie kalkulatora z odwróconymi kolorami to żaden problem. Ciekawe tylko jak długo będzie musiał tak ekran świecić jak tak niewielkie ślady są po 6 latach.

            Skomentuj

          4. roman106
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-16 22:12

            error

            Skomentuj Historia edycji

    2. qLmasakra
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-15 22:55

      Kolega gdyby trochę więcej zmieniał treści nie miałby tego efektu. Wystarczyło zadbać o swoją plazmę bo obraz z nich jest super a wypalenie można łatwo usunąć w początkowych fazach występowania. Moja już 10 letnia plazma nic na stałem nie ma, chociaż nie raz mi się coś zostawiło na noc i rano trzeba było poprawiać. Wystarczy zwykła tv.

      Skomentuj

  4. belineaenter
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-04-14 12:03

    Do tej pory chciałem i czekałem na monitor OLED, teraz się zastanawiam czy lepiej nie zacząć odkładać na SCORPIO i TV Oled cenowo wyjdzie jak dobry komputer z monitorem ale ekran będzie 55" lub 65" poza tym gry skrojone pod SCORPIO nie będą miały słabej optymalizacji!

    Skomentuj

  5. roman106
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-04-14 12:35

    A jeszcze pół roku temu niejaki kitamo w komentarzach uparcie twierdził, że te monitory są od dawna w sprzedaży. Kazałem dać mu linka do sklepu w USA, gdzie można je kupić. Nie podał (bo ich nie było), ale dalej ciągle ślepo upierał się, że można je kupić.

    Tacy są ludzie. Choć nie mają racji, nie przyznają się do błędu, tylko ślepo z klapkami na oczach robią z siebie...

    Link do artykułu z komentarzami:
    http://www.benchmark.pl/aktualnosci/lg-bedzie-drukowalo-oled-y-bedzie-taniej.html#comments

    Skomentuj

  6. SirMichael
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-04-18 11:28

    jedyne czego mi potrzeba to FHD na IPS z ok 100mhz za normalne pieniądze a nie kolejnego wynalazku w cenie małego auta.