Gry komputerowe

Denuvo pada i wstaje - jest nowa wersja

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2018-01-24

Crackerzy znaleźli sposób na obejście zabezpieczeń Denuvo 4.8. Autorzy tych ostatnich już przygotowali jednak nową wersję, oznaczoną numerem 5.0. Walka zatem trwa i trudno w tej chwili powiedzieć, jaki będzie jej finał.

Denuvo to jedno z najbardziej znienawidzonych rozwiązań wśród graczy. To zabezpieczenie, które ma utrudniać życie crackerom i piratom, ale historia pokazała, że wywiązuje się z tego zadania raczej średnio. Ostatnio znów pojawiła się iskierka nadziei, gdy wersja 4.8 pozostawała skuteczna przez kilka miesięcy, ale ostatecznie ją też udało się obejść. Co dalej?

Z Denuvo 4.8 korzysta wiele gier – to między innymi Assassin’s Creed: Origins, Injustice 2, Star Wars: Battlefront 2, Need for Speed: Payback, Football Manager 2018 i Sonic Forces. To właśnie ta ostatnia produkcja (pozbawiona dodatkowych zabezpieczeń) trafiła już na pirackie serwery. Twórcy mogliby więc uznać wyższość crackerów, ale w żadnym wypadku nie zamierzają tego robić.

Zapowiedziano bowiem Denuvo 5.0 – nową wersję, która w dodatku działa już w pierwszej grze. Jest to mianowicie Marvel vs Capcom: Infinite. Nie zdradzono, co zostało zmienione, ale nie brakuje naturalnie zapewnień, że trudniej będzie złamać nowe zabezpieczenia. Pomijając to, czy to prawda, trzeba przyznać, że może to być skuteczna metoda: wypuszczanie nowej wersji w chwili, w której ze starą sobie poradzono.

Warto przy okazji wspomnieć, że Denuvo ma nowego właściciela – to potężne Irdeto z Republiki Południowej Afryki. Należy jednak zaznaczyć, że nie będzie to miało żadnego wpływu na dalszy rozwój technologii, w której mimo wszystko należy wypatrywać dużego sukcesu – wszak przynajmniej przez kilka tygodni nowe gry są niedostępne dla piratów.

Źródło: Dark Side of Gaming

marketplace

Komentarze

33
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  A może zamiast Denuvo, producenci by dali uczciwe demo? I nie utrudniali odsprzedaży gry?
  Zaloguj się
  26
 • avatar
  I co, jeszcze szybciej będzie mielić dyski SSD?
  Zaloguj się
 • avatar
  Kierwa, te zabezpieczenia sa bezsensowne. Najlepsze zabezpieczenie jakie widzialem w zyciu to jak w Simsach nie mozna bylo domkow budowac.
  Zaloguj się
 • avatar
  Troche dziwne bo Marvel vs Capcom: Infinite już dawno złamane.
 • avatar
  Podobno AC:Origins też złamali tylko zapisać postępu nie można. W sieci można znaleść filmiki jak typki kopiują zmodyfikowane pliki cpy i gra działa bez steama/uplay. Ponadto cpy zapowiedział że złamią każdą wersje denuvo. Tak jak my nie wiemy co nowego wprowadza nowa wersja zabezpieczenia tak nikt nie wie jaką lukę wykorzystuje cpy.
  Zaloguj się
 • avatar
  "Crackerzy znaleźli sposób na obejście zabezpieczeń Denuvo 4.8." Dobrze napisane Wojtek. Chociaż ty jeden umiesz podejść do tematu jak należy.

  Odnośnie zabezpieczeń. Ta zabawa w kotkę i myszkę nigdy się nie skończy. Piraci, którzy myślą, że omijanie Denuvo zniechęci devów i czasy 0-day ripów wrócą, mogą o tym zapomnieć.

  A problemów z oddziaływaniem tego typu zabezpieczeń na gierki nie zaobserwowałem żadnych. Przestańcie grać na tosterach, kupcie mocne maszyny i będziecie się śmiać z Denuvo.

  Zaloguj się
  -22