Na topie

Płyty głowne Gigabyte ze złączami Thunderbolt wyświetlą obraz w rozdzielczości Ultra HD 4K

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
benchmark.pl

Kategoria: Producenci: EIZO Gigabyte

Eksperyment producenta

Gigabyte Thunderbolt płyty główne Ultra HD 4K rozdzielczość

AA

Nie da się ukryć, że rozdzielczość Ultra HD 4K (4096 x 2304 pikseli) dla zwykłego Kowalskiego jest tylko ciekawostką. Niedługo jednak może się to zmienić, a zatem warto już zawczasu zadbać o sprzęt umożliwiający wyświetlanie tak dokładnego obrazu. Teoretycznie nie można do nich zaliczyć zintegrowanych układów graficznych z procesorów Intel Sandy i Ivy Bridge. W praktyce wygląda to trochę inaczej, co potwierdził tajwański koncern Gigabyte.

Jego niektóre płyty główne (GA-Z77MX-D3H TH, GA-Z77X-UP4 TH, GA-Z77X-UP5 TH) zostały wyposażone w dwa złącza Thunderbolt, które kompatybilne są również z wyjściami wideo mini-DisplayPort 1.1. Każde z nich umożliwia wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 2K, a zatem w sumie mogą obsłużyć ekran o rozdzielczości 4K.

Funkcjonalność ta umożliwiła podłączenie monitora EIZO FDH3601 do płyty głównej z procesorem Intel Ivy Bridge i zintegrowanym układem graficznym.


Oficjalne możliwości zintegrowanych układów graficznych Intel kończą się na rozdzielczości 2560x1600 pikseli

Galeria

Na konfigurację testową składały się następujące elementy:

  • płyta główna Gigabyte GA-Z77MX-D3H TH (BIOS F5)
  • monitor EIZO FDH3601
  • procesor Intel Core i7 3770K ze zintegrowanym układem graficznym HD 4000
  • dwa adaptery mini-DisplayPort na DisplayPort
  • system operacyjny Windows 8 z domyślnymi sterownikami

Źródło: Gigabyte, GIGABYTE Tech Daily, Intel

Strefa Windows 8

Odsłon: 13118 Skomentuj newsa
Komentarze

33

Udostępnij
  1. Phurret
    Oceń komentarz:

    20    

    Opublikowano: 2012-11-24 10:19

    Nie znam jeszcze nikogo, kto pracowałby na rodzielczości 2k, a co tu w ogole myśleć o ultra HD...

    Skomentuj

    1. david_89
      Oceń komentarz:

      12    

      Opublikowano: 2012-11-24 10:22

      ba! gro ludzi ktorych znam, majacych do dyspozycji programy w HD nadal ogladaja zwykle bo nie widza roznicy. Podobnie z filmami, majac do wyboru 720p nadal sciagaja rmvb...

      Skomentuj

      1. Error_Demon
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2012-11-24 10:29

        Nie widzą różnicy bo po pierwsze wymaga to odpowiedniego sprzętu, ale i okablowania. Ponadto małe telewizory dają zobaczyć różnice między HD, a zwykłym obrazem w odległości 1-1,5m od wyświetlacza, nie znam nikogo kto siedzi i patrzy z takiej odległości.
        Jednak ważne że da się ludziom wcisnąć kit, nie podając faktycznych problemów związanych z HD.

        Skomentuj

        1. wildthink
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2012-11-24 17:29

          Mówisz chyba o różnicy między 1080 a 720, bo sygnał SD przeskalowany do HD niestety (zazwyczaj) nie wygląda tak dobrze i widać to z daleka. Pytanie - co dla ciebie znaczy "małe telewizory"?

          Skomentuj

      2. Michur
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-11-24 10:30

        W takim razie ja nie wiem jakie to jest 720p, może kamera w kinie nagrywała z taką rozdzielczością:)

        Skomentuj

      3. RPRT07
        Oceń komentarz:

        8    

        Opublikowano: 2012-11-24 17:48

        To żeś ******... No chyba, że się ogląda kanały typu polsat HD czy TVN HD, gdzie większość filmów nadawana jest w rozdz. SD z doklejanym znaczkiem HD...

        Różnica między SD, a HD 720 jest kolosalna...

        Skomentuj

    2. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-11-24 10:56

      No tak, to nie są monitory do domowych zastosowań. W profesjonalnych pokroju kontroli ruchu lotniczego lub przygotowania serwisów geofizycznych sprawdzą się o wiele lepiej.

      Skomentuj

      1. jacob000
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-11-26 17:09

        tylko nikt w takich miejscach nie korzysta z integry intela tylko z profesjonalnych kart AMD FirePro lub NVidia Quadro :) Ale fakt ekrany o takiej rozdzieliście są wykorzystywane.

        Skomentuj

    3. carbo888
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2012-11-24 11:56

      już znasz :)

      Skomentuj

  2. tanakov
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-24 10:29

    a ja chętnie przyjąłbym na warsztat dwa monitory w rozdzielczości 4k. ciężko powiedzieć jak wyglądała by praca ale na pewno dałoby się wykorzystać tą przestrzeń ;)

    Skomentuj

    1. gzika
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-11-27 13:09

      No nie wiem ta płytka Z77MX-D3H TH kosztuje już 600zł więc nie jest tak już mega drogo, gorzej o urządzenia na thundera.

      Skomentuj

  3. extremme
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-24 12:14

    łał 4K no ale nowe tv superoledy mają wprowadzić 4K , canon D tez ma 4K w najdrozszych lustrzankach

    Skomentuj

  4. cyberant
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-24 12:53

    Producenci dysków twardych zacierają ręce. Będzie czym je zapychać. Materiały 4k to czysty marketing. Wpychany na siłę "nowy standard" żeby nakręcać sprzedaż i zyski, a nie zaspokajać prawdziwe potrzeby użytkownika...

    Marketing XXI wieku - Nie potrzebujesz? To tak zrobimy żebyś zaczął potrzebować!

    Skomentuj

      1. moorell
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2012-11-24 20:13

        Trochę malkontenctwo przebija przez Wasze wypowiedzi.

        Popatrzcie na historię Blueray-a i rodzielczości HD/FHD. Zanim całość się upowszechniła minęło parę lat. Do tego czasu odpowiedni sprzęt zdążył już stanieć do normalnego poziomu - byle proc dzisiaj jest w stanie zdekodować materiał w 1080p60, i to bez zadyszki.

        Zanim 4k się rozpowszechni będzie tak samo, a sam format jest super. Różnica pomiędzy DVD a Blueray-em (SD vs FHD) jest miażdżąca, myślę, że podobnie będzie z FHD vs 4k.

        Osobiście cieszę się z tych zmian, chociaż artykuł i sama sprawa tu opisana jest bez sensu - tak jak domino241 napisał - wszystko się zmieni zanim 4k na dobre zagości w naszych domach.

        Skomentuj

    1. Nutaharion
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-11-24 20:00

      Idąc Twoim tokiem rozumowania postęp powinien zatrzymać się wraz z wynalezieniem pierwszego monitora i jakością VGA.

      Skomentuj

  5. wildthink
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-11-24 17:33

    Ta rozdzielczość będzie potrzebna dla dużych telewizorów - raczej powyżej 60", bo 1080 z bliska na takim dużym ekranie nie wygląda już najlepiej - a na 4K obraz będzie doskonały zarówno z 1m i z 5m. Inna sprawa kto ogląda programy z 1 metra na tak dużym ekranie?

    Skomentuj

    1. RPRT07
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-11-24 17:58

      Zazwyczaj właściciele telewizorów 60" są również właścicielami salonów o powierzchni co najmniej 25m2, gdzie odległość widza od ekranu oscyluje się w granicach 4m. Teoretycznie to i tak za daleko by dojrzeć pełnie szczegółów materiału FULL HD... To 4K jak dla mnie nadawało by się idealnie do projektorów, gdzie taka ilość szczegółów jesteśmy w stanie zarejestrować. Inna sprawa to materiały 4K, póki co dopiero większość popularnych kanałów emitowana jest w 720p24/25, a FULL HD jedynie na bluray... Przewiduje, że np. TVP1 nadawłą by w 4k dopiero z jakieś 10 lat... płatne kanały może za 6/7 lat...

      Skomentuj

  6. x-power
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2012-11-24 20:15

    Kurcze 2 razy 2K nie równa się 4K!!! 2K to przyjmijmy full HD (dokładniej to kinowy 2048×1152). A 4K to 4096×2304, gdzie full HD to ok. 2MPix a 4K to ok. 8MPix a więc potrzeba 4 porty aby otrzymać 4K. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem ale w wikipedii sprawdziłem i dobrze myślałem.

    Skomentuj

    1. mesjan
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-11-25 14:08

      Dokładnie 2K+2K nie równa się 4K. Piszący newsa chyba nie ma o tym pojęcia.

      Skomentuj

  7. shenker67
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-11-24 23:19

    Wszystko fajnie, ale do komfortowego grania to nawet 4 GTX'y 690 nie wystarczą.

    Skomentuj

  8. RPRT07
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2012-11-24 23:56

    GTX680 w wersji 4GB wystarczy

    Skomentuj

  9. deestrzy
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-11-25 10:22

    Kurcze, ja myślałem, że to monitor wyświetla obraz, a tu okazuje się jednak, że płyta główna....
    Czy to znaczy, że muszę zaglądać do wnętrza komputera, żeby go zobaczyć?

    Skomentuj

  10. Pafel
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-11-25 12:05

    z taką rozdzielczością to pole widzenia w grach wynosiło by chyba 359 stopni XD ( wiem przesadziłem )

    Skomentuj

  11. kubarzadzi
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-25 15:50

    No to teraz znaleźć monitor 4k ;P

    Skomentuj

  12. Terrorek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-26 04:00

    Ja tam widze roznice miedzy 720p a 1080p bo jest ona dostrzegalna ino ze jest ona tak mala wrecz przypomina jakis filtr na poprawe kolorow ze nie robi to dlamnie zadnego znaczenia ale mam tylko 23 cale; )

    Skomentuj

  13. dziarsky
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-26 07:13

    Aby dyskutować o różnicach w skalowaniu HD trzeba mieć na myśli nieskompresowany materiał. W sieci mamy masę filmów 720p gdzie ta rozdzielczość ginie przy wysokiej kompresji obrazu. Podobnie z 1080p - wszystkie highendowe smartphony nagrywają w tej rozdzielczości a efekt, no cóż... nie jest powalający.
    Wg mnie każdy trailer z trailers.apple.com w 720p powala jakością nie jeden 12Gb film 1080p z torrentów, właśnie przez jakość a nie ilość.
    A to, że ludzie wciąż pobierają te wizualne szmaty 700mb (łącznie ze mną), cóż... liczy się czas pobierania. Łącza ciągle są jakie są.

    Skomentuj

    1. popo601
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-11-26 08:40

      No właśnie kolego kompresja ja już nie raz widziałem film w 1080p który miał ledwo ponad 2 GB hahahhaa a 90% użytkowników nadal ściąga divixy i na YT materiał w 240p albo 360p bo neta ma tanią radiówkę a druga sprawa nawet jak się ma dość szybkie łącze to YT i tak nie jest w stanie nam na tyle szybko zbuforować materiał żeby się nie zacinał ale to już inna historia dla mnie te całe 4K to bardzo daleka abstrakcja, już widzę konsole nex gen jak cisną gry w 4k hahahahah i jedna gra będzie zajmowała ze 100 GB ;P

      Skomentuj

      1. RPRT07
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2012-11-26 14:26

        Rozdz. nie ma wpływu na wielkość zajmowanego przez grę miejsca na dysku twardym...

        Skomentuj

        1. Ghost0404
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-11-26 17:10

          Nie gadaj farmazonów? Jak rozdzielczość gier nie wpływa na ich wagę? Już to widać na przykładzie konsol i PC. Niektóre gry mają tekstury wysokiej rozdzielczosci i zajmują o wiele więcej miejsc niż gry na tych leciwych konsolach ktore ledwo wyswietlaja dzisiejsze gry w 480p. Haha...

          Skomentuj

        2. jacob000
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-11-26 17:15

          Rozdzielczość nie ale wiadomo, że do takiej rozdziałki trzeba wgrać i większe textury czyli jednak więcej miejsca.

          Skomentuj

  14. zaraz
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-11-26 13:21

    Dzisiaj nawet moja babcia odróżnia TV kanał w HD oglądając klan. Jeśli ktoś zajmuje się grafiką profesjonalnie to ma monitor EIZO lub podobny :) i zwykle ma nie jeden monitor. Dobrze żę przynajmniej jeden porządny producent zajął się takim zagadnieniem.

    Skomentuj

  15. teslae
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-27 13:02

    Ale z was ignoranci. Płaczą, jojczą, że rozdzielczość za wysoka a w telefonach co macie. Wyświetlacze (prawie) retina. I co? Jest ładnie? Jest.
    Tu będzie to samo.
    Nikt nie będzie kupował 40 calowego monitora z 4k do grania/pracowania na biurko tylko będą to najpewniej wyświetlacze retina. I skończy się wreszcie pikseloza.
    W programach, czcionkach, grach.
    Należy przypomnieć tym co jak zwykle nie pomyślą -
    Ustawienia DPI będą jak najbardziej będą miały sens - wyświetlaczem będzie przecież retina a nie marny LCD z niskim dpi

    Skomentuj

  16. czekoczeko
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-11-28 12:21

    Ale dla grafika taki pomysł póki co będzie dobrym wyjściem. Taki komputer podłaczony do monitorka do prezentacji będzie nieźle się prezentować