Na topie

Hyperloop: transport przyszłości dotrze też do Polski?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Hyperloop polska myśl techniczna

Polacy awansowali do drugiego etapu konkursu zorganizowanego przez Elona Muska. Teraz potrzebują pieniędzy.

Hyper Poland

AA

Hyperloop ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się następcą kolei. Jeżeli czytacie o tej technologii po raz pierwszy, to spieszymy poinformować, że jest to projekt futurystycznej tuby transportowej, w której panuje niskie ciśnienie – pojazd porusza się wykorzystując łożyska powietrzne i magnetyczną lewitację. Dzięki niej ludzie mają mieć możliwość przemieszczania się z prędkością przekraczającą 1200 km/h (więcej w newsie: Hyperloop, czyli transport nowej generacji). Pomysł jest świetny, a my mamy dla was jeszcze lepszą wiadomość. Okazuje się, że istnieje prawdopodobieństwo, że taka tuba stanie też w Polsce. 

Pomysłodawcą technologii Hyperloop jest Elon Musk, który w ubiegłym roku ogłosił konkurs na konkretny projekt takiego pojazdu. Do zawodów zgłosiło się też kilka polskich drużyn, w tym Hyper Poland, w który zaangażowani są profesorowie, absolwenci i studenci Politechnik Warszawskiej i Wrocławskiej oraz inżynierowie z firm projektowych. Ekipa dostała się do drugiego etapu i prowadzi zbiórkę na platformie OdpalProjekt – pieniądze potrzebne są przede wszystkim na wykonanie modelu i przeprowadzenie testów oraz pokrycie kosztów wyjazdu na zawody do USA. 

Hyper Poland szkice

Jeśli Polakom uda się zrealizować swoje cele i faktycznie wygraliby oni zawody organizowane przez Elona Muska, otworzyłoby to przed nimi możliwość urzeczywistnienia projektu Hyperloop. To zaś pozwoliłoby na utworzenie takiej tuby w naszym kraju. Co to oznacza? Jak zapowiada sam zespół działająca „kolej przyszłości” umożliwiłaby podróż z Krakowa do Gdańska w… 35 minut. Zanim to wszystko stanie się jednak możliwe…

„Chcemy pójść o krok dalej - zbudujmy prototyp Hyperloopa! Dołączmy do grona liderów innowacji i pokażmy światu potęgę polskiej myśli technicznej. Jesteśmy świadomi ogromu tego przedsięwzięcia ale chcemy zrobić pierwszy krok – zbudować demonstracyjny prototyp do dalszych badan i rozwoju. W tym celu potrzebujemy waszego wsparcia”. Na obecnym etapie ekipa potrzebuje 40 tysięcy złotych. Jeśli chcesz wesprzeć polską technologię, wejdź na stronę OdpalProjekt/Hyper Poland.

Źródło: OdpalProjekt, GeekWeek

Odsłon: 8021 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij
 1. abukiewicz
  Oceń komentarz:

  -20    

  Opublikowano: 2016-01-17 20:48

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  projekt ma tylko sporą wadę... jadąc z prędkością dźwięku powstaje fala uderzeniowa o niszczycielskiej sile....

  Skomentuj

  1. mgkiler
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2016-01-17 20:59

   W tunelu będzie powietrze pod bardzo małym ciśnieniem.

   Więc fala uderzeniowa również niewielka.

   Skomentuj

   1. kokosnh
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2016-01-17 21:30

    prędkość dźwięku w normalnych warunkach to 1225 km/h, tam będzie niskie ciśnienie, więc prędkość będzie jeszcze większa, czyli Hyperloop NIE osiągnie prędkości dźwięku ( czyli nie będzie żadnej "fali uderzeniowej" )

    Argumenty panowie, używajcie ich w dyskusji.

    Skomentuj

  2. Orlyyyy
   Oceń komentarz:

   27    

   Opublikowano: 2016-01-17 21:01

   Na pewno o tym zapomnieli. Napisz do nich i im powiedz, że cały projekt na marne bo gościu z benchmarka rozwalił system.

   Skomentuj

  3. Balrogos
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-01-17 21:02

   take w normalnych warunkach tutaj role odgrywa podcisnienie czyi taka kolejka bedzie wsysana/wciagana jak dokurzaczem a zatrzymywana bedzie w sposob plynny jak zwiekszasz cisnienie do 1 atmosfery wic nie ma mowy o fali uderzeniowej.

   Skomentuj

   1. grudzin7
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-01-17 21:35

    Brednie... Żadne podciśnienie ani "wsysanie/wciąganie jak odkurzaczem", napęd będzie zwykłym elektrycznym silnikiem liniowym, dokładnie takim samym jak w chińskim MagLev'ie. Cała różnica polega na tej tubce która poprzez zmniejszenie ciśnienie do około 1/3 atmosferycznego ma znacznie zmniejszyć opory ruchu i całkowicie wyeliminować turbulencje związane z podmuchami wiatru i mijaniem się pociągów. Najpierw chcieli aby w tubie była niemal próżnia ale to zbyt drogie, a w razie rozszczelnienia groziło implozją, więc wsadzili na przód sporą turbinę, która zarazem tłoczy powietrze pod pociąg, co zmniejsza opory ruchu i za razem zmniejsza energię elektromagnesów potrzebną do utrzymania pociągu w powietrzu.
    Właściwie dokładny opis całego Hyperloopa można spokojnie przeczytać na kilku amerykańskich stronach internetowych. Polecam, bo bardzo piszą o bardzo ciekawych technologiach.

    Skomentuj

    1. maroo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2016-01-18 13:12

     Japońskim MagLevie :)

     Skomentuj

    2. Balrogos
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2016-01-18 15:19

     podccisnienie czyli cisnienie mniejsze niz zwykle...

     Skomentuj

   2. grudzin7
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-01-17 21:35

    Benchmarku, posty mi się wklejają dwa razy i nie mogę kopii usunąć! :P
    Dobrze że chociaż wreszcie edycja jest...

    Skomentuj Historia edycji

 2. DeathSpike
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-01-18 09:02

  to ciekawe :-)
  prototypu jeszcze nie ma, z mojej wiedzy na konkurs jedzie około 30 drużyn, każda ma własną koncepcje tego projektu,
  a ludzie z benchmarka już znają szczegóły... :-)

  Skomentuj

 3. shamoth
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-01-18 10:00

  Ciekawe kto i kiedy odpali bombę "plagiat"...
  Projekt tuby z obniżonym ciśnieniem powstał bodajże na papierze w latach 60, jak się pojawią $ to i rodzina projektanta pewnie się odnajdzie ;)

  Skomentuj

 4. Gładziu
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-01-18 14:51

  Przecież to plagiat kolejki gumisiów.

  Skomentuj

 5. thoorin
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2016-01-18 15:06

  Elon Musk to człowiek z wizją, kilka razu już udowodnił, że niemożliwe nie istnieje. Fajnie, że Polacy weszli do drugiego etapu tak innowacyjnego projektu, aż im wpłacę parę groszy. Może kiedyś jak już dojdzie do tej rewolucji transportu, będę mógł powiedzieć, że chodź minimalnie się do tego przyczyniłem :)

  Skomentuj

 6. BluePandoraBox
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-01-18 18:57

  dla wpłacających mogliby choć bilety sprzedawać, nie ważne że wnuczek dopiero pojedzie, ale przynajmniej w inauguracyjnym kursie :)
  (semafor)
  Hyperloop "Krakowiak" relacji Warszawa - Kraków ma opóźnienie 98 lat, PKP uprzejmie przeprasza za zaistniałe opóźnienie :P

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!