Na topie

Intel prezentuje interfejs Thunderbolt 3 - konkurencja dla USB 3.1

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Peryferia

Kategoria: Komputery Peryferia Podzespoły Płyty główne Tematyka: Na Topie Thunderbolt Producenci: Gigabyte intel

Nowa wersja interfejsu oferuje większą przepustowość, lepszą funkcjonalność i korzysta z nowego złącza.

Intel Thunderbolt 3

AA

Intel zaprezentował trzecią wersję interfejsu Thunderbolt, który oferuje większą przepustowość, obsługę nowych protokołów, a także korzysta z nowego złącza. Wszystkie te cechy mają pozwolić mu konkurować z popularniejszym interfejsem USB 3.1.

Thunderbolt 3 „Alpine Ridge” oferuje 2-krotnie większą przepustowość – ta wynosi już 40 Gb/s, co pozwala przesyłać np. dwa obrazy w jakości 4K (4096 x 2160 60 Hz) lub jeden w jakości 5K (5120 x 2880 60 Hz). Dla porównania, interfejs USB 3.1 oferuje przepustowość tylko 10 Gb/s, co nie jest wystarczające nawet dla jednego obrazu 4K.

Intel Thunderbolt 3

Zmieniło się też samo złącze - dwie pierwsze wersje Thunderbolta wykorzystywały mini-DisplayPort, natomiast w trzeciej postawiono już na nowe USB typu C. Dlaczego akurat USB typu C? Można podejrzewać, że chodzi o mniejsze wymiary, co ma znaczenie w przypadku najcieńszych urządzeń (złącze to znalazło się np. w najnowszym MacBooku).

Intel Thunderbolt 3 - dostępne przewody

Dodatkowym atutem jest kompatybilność z przewodami USB, choć producent przewidział tutaj kilka możliwości – na rynku pojawią się tańsze wersje ograniczające przepustowość do 20 Gb, droższe zapewniające pełną przepustowość 40 Gb/s, a w przyszłym roku planowane jest jeszcze wprowadzenie przewodów optycznych – te będą mogły mieć nawet 60 metrów długości (w przypadku standardowych przewodów maksymalnie mogą być to 2 metry).

Intel Thunderbolt 3

To jednak nie koniec rewelacji, bo Thunderbolt 3 jest kompatybilny z interfejsami Thunderbolt, DisplayPort, PCI-Express i USB, a przy tym pozwala na szeregowe podłączenie nawet do sześciu urządzeń (podobnie jak w przypadku poprzednich wersji). Na rynku pojawią się też funkcjonalne stacje dokujące, do których będzie można podłączyć kilka urządzeń peryferyjnych.

Intel Thunderbolt 3 - stacja dokująca

Ciekawą wizją jest również podłączenie stacji z zewnętrzną kartą graficzną, która pozwoli zwiększyć wydajność laptopów. Wprawdzie już wcześniej mogliśmy się spotkać z takimi urządzeniami (np. VillageTronic ViDock), ale w tym przypadku możliwe będzie osiągniecie jeszcze wyższej przepustowości, co z kolei powinno przełożyć się na mniejsze ograniczenie potencjału akceleratora (Thunderbolt 3 oferuje podobną przepustowość do magistrali PCI-Express 2.0 x8).

Intel Thunderbolt 3 - stacja z zewnętrzną kartą graficzną

Przewidziano też możliwość korzystania z urządzeń o większym zapotrzebowaniu na energię elektryczną – z hosta do peryferiów może zostać doprowadzone 15 W mocy, a sam przewód może służyć do ładowania urządzeń przy obciążeniu do 100 W (wg specyfikacji USB Power Delivery).

Intel Thunderbolt 3 - dostępne przewody

O ile dwie pierwsze wersje Thunderbolta nie odniosły spektakularnego sukcesu, trzecia ma realną szansę to zmienić – oferuje jeszcze lepsze możliwości i korzysta z nowego złącza. Kluczową kwestią jest jednak dostępność urządzeń wykorzystujących nowy interfejs. Wiadomo jednak, że kontroler Thunderbolt 3 znajdzie się na niektórych płytach głównych pod procesory Intel Skylake (pierwsze takie modele zapowiedziała już firma Gigabyte).

Źródło: AnandTech, ExtremeTech, Thunderbolt, Gigabyte

Odsłon: 16314 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
 1. snilmerg
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2015-06-09 12:26

  I to się nazywa robota i postęp, a nie +5% wydajności co serie procesorów.

  Skomentuj

 2. scooby
  Oceń komentarz:

  23    

  Opublikowano: 2015-06-09 12:36

  Wszystko super... teraz drogi intelu prosze to wydac jako otwaty standard bez licencji a intel na to srodkowy palec wystawi.

  Skomentuj

  1. Franz
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2015-06-09 14:07

   Pełna racja - bez tego urządzenia z tym złączem będą niszowe i ten interfejs nie zafunkcjonuje masowo mimo swoich atutów - po prostu producenci urządzeń nie chcą płacić Intelowi za licencję i tyle.

   Skomentuj

  2. znik70
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2015-06-11 02:34

   dokładnie. w tym thunderbolcie nawet przewody są chipowane.

   Skomentuj

 3. seba_nurek
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2015-06-09 12:53

  W teorii wszystko brzmi świetnie, ale kto z tego korzysta? Mimo przewagi technologicznej wydaje mi się że USB nie pokona. No chyba że intel nie planuje się wzbogacić i przekaże tą technologię całemu światu za free :-)

  Skomentuj

  1. lazar47
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-06-09 14:53

   Nawet gdyby miałoby to mieć darmową licencję to standaryzacja powszechnych urządzeń, które korzystają aktualnie z USB zajęła by co najmniej 5 lat IMO.

   Skomentuj

   1. Badas
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-06-09 18:34

    Kiedy USB się pojawiło, też trochę zajęło przejście na jeden standard, ale dało się to zrobić. Tu można zrobić podobnie, najpierw komputery miałyby i porty USB i Thunderbolt, a po kilku latach jak wszystkie peryferia byłyby już produkowane tylko w nowym standardzie, porty USB by zniknęły.

    Skomentuj

 4. Ruter19
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2015-06-09 13:56

  Moja dziewczyna ma 2 Thunderbolty w MacPpro LoL

  Skomentuj

  1. Ruter19
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2015-06-10 01:58

   Hahah boli was że jedziecie na USB 2.0 xD

   Skomentuj

  2. Komorniczek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-06-17 20:31

   Ona ma Thunderbolt'a, a ty masz w spodniach wtyczkę USB 1.0 i cały czas próbujesz się pod nią podpiąć, niestety twój kabel nie jest kompatybilny z jej "dziurą" :P

   Skomentuj

 5. AlexPL
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2015-06-09 14:38

  Zakładam, że free nie wchodzi w rachubę ale jakby rozsądnie (tzn mając na uwadze rozpowszechnienie USB) wycenili licencję a wręcz dla niektórych peryferiów ją znieśli to temat mógłby ruszyć. Największą zaletą USB jest wielość urządzeń i kompatybilność wstecz.

  Skomentuj

 6. XaRaDaS
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-06-09 14:59

  Hmm, a czy jakiś adapter thunderbolt - usb i wtedy można by podłączać wszystkie urządzenia usb do tego portu, oczywiście transfer by nam spadł do tego jakie urządzenie posiada.

  Skomentuj

 7. Marucins
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-06-09 15:14

  "O ile dwie pierwsze wersje Thunderbolta nie odniosły spektakularnego sukcesu, trzecia ma realną szansę to zmienić [...] Kluczową kwestią jest jednak dostępność urządzeń wykorzystujących nowy interfejs."

  Ehh a niby czemu TB1 i TB2 nie odniósł sukcesu? Dlaczego było mało urządzeń?
  Trzeba o tym mówić otwarcie - Intel zażyczył sobie sporej sumki za ich magiczny interfejs. producenci woleli skupić się na USB.
  Nowy TB3 może mieć pierdylion bajerów i co z tego jak dalej będzie astronomicznie drogi i nieopłacalny.

  Apple to zrozumiało temu przeszło na USB 3.1 Typu-C.
  Co jak co ale Apple nie można zarzucić braku rozumu jak najniższym kosztem wyprodukować a później sprzedać rzeczy z ostra przebitką.

  Skomentuj

 8. maslascher
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-06-09 18:04

  No dobrze, dobrze. Ładne slajdy(prawie jak u AMD-bez obrazy), fajna wydajność, wszystko czysto i schludnie opisane ale interfejs sam w sobie się po prostu nie przyjmie.
  USB 3.1 pomimo że zrywa z wsteczną kompatybilnością to raczej sentyment wygra i wszyscy pójdą właśnie w tym kierunku, wydajność jest w końcu wystarczająca dla zwykłego kowalskiego a nawet jeśli po paru latach okaże się że jest inaczej to zostanie wprowadzona ulepszona wersja.

  Lepiej weź się za procki Intel, "skok" wydajnościowy ~5% względem ostatniej architektury to jakaś fatalna pomyłka.

  Skomentuj

  1. tls01
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-06-09 21:55

   Jeżeli chodzi o CPU, to nie mają oni zbyt dużej konkurencji, więc te 5% "wystarczy".
   Gdyby TB3 wyparło USB i byłoby również powszechne, to jak myślisz, czy kolejna wersja, TB4, była jakąś rewolucją? Zwiększyliby tylko transfer o kilka Gbps i tyle. Tak, jak w przypadku USB 2 i USB 3. Bo po co robić więcej?

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!