Przeglądarki WWW

Internet Explorer to wciąż zdecydowanie najpopularniejsza przeglądarka

z dnia 2015-04-04
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
26 komentarzy Dyskutuj z nami

Do Internet Explorer przylgnęła łatka przeglądarki, z której mało kto korzysta. Czy ma to jednak coś wspólnego z rzeczywistością?

Internet Explorer

Do Internet Explorer przylgnęła łatka przeglądarki, z której mało kto korzysta. Czy ma to jednak coś wspólnego z rzeczywistością?

Okazuje się, że nie za bardzo. Firma Net Applications przedstawiła ostatnio rynkowe udziały poszczególnych wersji systemu Windows i niejako z rozpędu zabrała się również za przeglądarki internetowe. Zebrane dane sugerują jednoznacznie, że Internet Explorer ma się zdecydowanie lepiej niż niektórzy mogliby sądzić.

Jakby tego było mało to dodać trzeba, że wciąż jest to zdecydowanie najpopularniejsza przeglądarka. Przypada jej bowiem aż 56,54% rynkowych udziałów.

Na drugim miejscu znalazło się Google Chrome, a na trzecim Mozilla Firefox z wynikami odpowiednio 24,99% i 11,89%. Safari dobiło natomiast do 5%, a stawkę zamyka Opera, której przypada nieco ponad 1% udziałów na rynku, a więc już naprawdę niewiele.

Na poniższym wykresie zobaczyć możecie, jak kształtują się statystyki z uwzględnieniem poszczególnych wersji najpopularniejszych przeglądarek. Warto też dodać, że każda z nich była w ostatnim miesiącu uruchamiana przez użytkownika przynajmniej raz, co było warunkiem tego, aby ująć ją w zestawieniu.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Internet Explorer popularność statystyka

Jeszcze ciekawiej zapowiada się w tym kontekście premiera Windows 10, który to przynieść ma nam nową przeglądarkę - Spartan. Początkowo obok niej Internet Explorer będzie wprawdzie dostępny, ale docelowo planowane jest jego całkowite uśmiercenie.

Źródło: softpedia, vrworld

marketplace

Komentarze

26
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  IE 11, jak i 12 to naprawdę dobre przeglądarki. Gdyby tylko nie było problemów z niektórymi forami (operacje nad zmianami czcionki itp. przy dodawaniu tematów/postów) to wciąż bym jej używał. Niestety tak to pozostaje Opera, która działa nieco wolniej, a i niektóre strony tak jak np. benchmark nie chcą mi się wczytać na niej.
 • avatar
  Ja tam czekam na Spartana jednak.
 • avatar
  Używam Firefoxa, bo to chyba jedyna przeglądarka, która standardowo płynnie przesuwa strony przy pomocy scrolla. Skokowe przesuwanie jest dla mnie bardzo niepraktyczne. Kiedyś chciałem się przerzucić na Chrome, ale niestety nie udało mi się znaleźć powyższej opcji do włączenia :/. Dodatków już nie chciało mi się instalować, które emulują tą funkcje. Jeśli ktoś by wiedział jak to włączyć to bardzo prosiłbym o info :) Chętnie bym po testował Chrome. Ciekawe jak to będzie wyglądać w nowej przeglądarce od Microsoftu czyli Spartan.
  Zaloguj się
 • avatar
  Fajne zestawienie. Tak jak jeden z przedmówców również bardzo ciekawi mnie Spartan.
 • avatar
  Wow Opera, wow... Od jakiegoś czasu strasznie irytuje mnie o dziwo dławiąca się przeglądarka od Mozilli (nie wiem czemu- komp pod nadzorem antywirusa jak i Malwarebytes) : jak wyczyszczą ją z ciasteczek, pamięci podręcznej itp. to pochodzi chwilę żwawo, po czym się dławi. To samo po nawet najmniejszym updacie- chodzi, chodzi, a za chwilę się ociąga...

  Do Chrome'a jakoś mnie nie ciągnie, do IE też... Cholera, aż sprawdzę jak się miewa ta ostatnia w rankingu Opera... Do Safari jakoś też mnie nie ciągnie.
  Zaloguj się
 • avatar
  "uruchomić przynajmniej raz w miesiącu". To znaczy, że i ja się do tego dołożyłem. Jakies dziesięć razy w tym miesiącu przypadkiem wlaczylem.
 • avatar
  Opera ma opcje "przedstawiania się" jako IE jak pamiętam...

  ;P

 • avatar
  Tak bardzo śmieszny ten ranking, że zapomniałem jak się pisze prawidłowo po polsku... IE najpopularniejszą przeglądarką? Jeśli wliczyć ludzi, którzy muszą skorzystać z tej przeglądarki aby pobrać inną, to tak - IE jest najpopularniejszą przeglądarką do pobierania przeglądarek :)

  Do hejterów: Nie uważam, że IE 11 i wyżej to zła przeglądarka, po prostu nie widzę sensu takiego rankingu.. Na windowsie nie mamy wget'a do pobrania innej przeglądarki, także ekhem :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Może i jest najpopularniejsza ze względu, że jest standardowo na systemie windows i większość osób użyła jej minimum raz żeby pobrać inną przeglądarkę, ale zawsze coś :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Coś sponsorowany ten artyku raczej: http://www.ranking.pl/pl/rankings/web-browsers-groups.html
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  No tak jesli brac pod uwage ze IE to w sumie eksplorator windows bez przyciskow to tak najpopularniejsza bo wiekszosc ludzi ma windowsy i otwiera foldery... nawet kompletnie nie ogarnieci ludzie nie uzywaja IE
  Zaloguj się
 • avatar
  Mój ojciec ma sprzęt z roboty państwowej. Nie wspominając, że działa jak gówno i nie może tam nic zainstalować, to ma dostęp tylko do IE i nic innego nie może zainstalować.
  Zaloguj się
 • avatar
  Oczywiście, że jest najbardziej popularny IE skoro w 90% firm jest to podstawowe narzędzie i jedyne poprawnie działające z company policies.


  Panowie i Panie, jedyna słuszna przeglądarka na dziś dzień to Lunascape.

  IE - do prywatnego użytku bez sensownych pluginów -nie do zaakceptowania.

  Niestety wszystkie przeglądarki poza Lunascape zbierają zbyt wiele informacji i ogólnie nie są bezpieczne :(

  Polecam tandem Lunascape plus wyszukiwarka duckduckgo.
 • avatar
  IE działa lepiej niz kiedyś. I jak wcześniej napisano wiele stanowisk pracy nie może korzystać z innych przeglądarek. Ale 56% ? No nieźle.

  Mimo to.... Firefox rulez!
  Ale Chrome tez używam......
 • avatar
  Nie wiem, jak to możliwe. Nie znam ani jednej osoby (znajomi, rodzina), która używa IE.