Na topie

Kasy fiskalne online od października - projekt ustawy przyjęty przez rząd

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Software i prawo Sprzęt do firmy

Centrum Informacyjne Rządu wydało komunikat, z którego wynika, że Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Krótko mówiąc: czas przygotować się na kasy fiskalne online.

Kasy fiskalne online od października - projekt ustawy przyjęty przez rząd

A A

Jaka kasa fiskalna na rok 2018 będzie najlepsza? Odpowiedź jest krótka: online. Rząd przyjął bowiem projekt ustawy, która ostatecznie ma doprowadzić do eliminacji z rynku kas fiskalnych starego typu i zastąpienia ich takimi, które automatycznie będą przesyłać informacje o transakcjach do centralnej bazy.

Przyjęty projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie VAT-u. Zamiast lub oprócz papierowego paragonu pojawi się tzw. e-paragon, czyli potwierdzenie transakcji w formie cyfrowej.

Wszystkie dane zarejestrowane przez kasę fiskalną online trafią automatycznie i w czasie rzeczywistym do Centralnego Repozytorium Kas na czele z szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Podobnie jak ich papierowe odpowiedniki, e-paragony nie będą zawierać informacji pozwalających zidentyfikować nabywcę.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 października 2018 roku. Wówczas zacząć ma się rozłożony w czasie proces wymiany starych kas na nowe. Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, „kasy rejestrujące z [papierowym i elektronicznym] zapisem kopi będą stopniowo wycofywane z rynku, jako rozwiązania, które nie spełniają wymogów nowego systemu kas. Wycofywanie to będzie odbywało się w sposób ewolucyjny i zróżnicowany w zależności od rodzaju kasy”.

Wymaga podkreślenia fakt, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na refundację kosztów związanych z zakupem kas online – maksymalnie 90 proc. ceny zakupu, ale nie więcej niż 700 złotych.

Szczegółowe informacje na temat zmian można znaleźć w komunikacie na stronie CIR oraz w dokumencie stanowiącym uzasadnienie.

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu. Foto: Pexels/Pixabay (CC0)

Odsłon: 5946 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
 1. Bandyto3xx
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2018-04-07 12:23

  W tym roku przedsiębiorcy będą musieli 2 razy wymienić kasy... Nasze ministerstwo robi sobie jaja (refundacja 700zł to też żart - kasa kosztuje 2-3 tysiace, a niektórzy mają ich kilka). Polskie MŚP jest już od dłuższego czasu pod ostrzałem. Rząd gniecie wszystkich jak się da.

  A wystarczyłaby aplikacja na tablet/telefon - kod odczyta, aplikacja im by wysłała te dane do inwigilacji ludzi - byłoby taniej.

  JPK to też żart - już zmieniany 3-krotnie, a ile jest na rynku... I każdy ma kupić nowy soft / a firmy IT nie nadążają za sraczką przepisów.

  Skomentuj

  1. franiux
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2018-04-07 13:10

   W końcu dojna zmiana, im więcej zmian, tym większe prawdopodobieństwo że ktoś się pomyli, nie doczyta tych milionów przepisów i skarbówka będzie miała skąd ściągać kary tzn z małych rodzinnych firm, bo przecież nie z wielkich korpo. bo to już przewyższa ich pojmowanie, a armia papug tylko czeka aby się dobrać do skarbówki za stosowne wynagrodzenie.
   Prosty przykład, Orlen na hot dogi stosuje stawkę 5% VAT, a małe firmy 8% bo US każe stosować 8%, ale nie dotyczy Orlenu, oni mogą wszystko i nikt im nic nie robi.

   Skomentuj

  2. silvver
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-04-07 13:20

   Drugi raz? to już raz byli w tym roku zmuszeni do wymiany? Kiedy?

   "JPK to też żart - już zmieniany 3-krotnie, a ile jest na rynku... "

   Po co nowy soft do JPK? Przecież praktycznie każdy program księgowy został zaaktualizowany aby był w stanie generować plik JPK (to prosty plik xml..) i wystarczy go wysłać apką z MF.
   Nowa wersja JPK to przecież niewielkie zmiany układu lub dodanie nowego pola, to max godzina pracy programisty i potem ew. dzień czy dwa testów. Ze zmianami w deklaracjach podatkowych producenci programów sobie radzą a z takim prostym eksported do xml nie?

   JPK jest używany od od 1 lipca 2016, co dziwnego w tym, że kilka razy się coś tam zmieniło? Deklaracje też mają nowe wersje, np od lipca 18 wchodzi VAT-7 w wersji 18

   Skomentuj

   1. Bandyto3xx
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2018-04-07 13:34

    2 razy ponieważ:
    - Ci którzy nie mają kasy z możliwością wystawienia paragonu z NIP (zdecydowana większość bo wcześniej tego obowiązku nie było) - musza wymienić na nowe.
    - Potem wchodzi nowy przepis - kasy online.

    Czemu nie wymienić odrazu na kasy online? Bo jeszcze ich nie ma - bo wymagania nasz (nie)rząd jeszcze nie ustalił...

    Proszę kitu nie wciskać z JPK - robiłem soft pod to, ten XML to jakiś przepis z kartki. A czasem dodanie 1 pola rodzi problem (w zasadzie nie 1 pola) - bo dawniej go nie było i trzeba uzupełnić dane (a są ludzie mający tysiące produktów - znów strata czasu na czyjeś wymysły).

    Do tego, co rok nowa wersja - niby ile to roboty dla programisty? Mnóstwo - przeczytać te chore ustawy, a potem mieć nadzieje, że się spełni wymogi. Co ciekawe w trakcie pracy wyjdzie aktualizacja, że jednak ma być inaczej - bo kolejna zmiana. Traci się mnóstwo czasu na dostosowanie się do niepewnego (chwiejnego) prawa.

    A kto za to płaci za te wymysły? No właśnie...

    Skomentuj

 2. force
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-04-07 16:05

  JEśli ta banda pajacy z cyrku na wiejskiej jednocześnie nie pozwoli na dostarczanie paragonów do klienta drogą elekroniczną to są skończonymi idiotami.

  Skomentuj

 3. Robsonik
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2018-04-07 20:10

  700 zł to niech sobie wsadzą tam gdzie światło nie dochodzi ... a za rok znowu coś wymyślą banda niedorozwiniętych i niedouczonych darmozjadów....

  Skomentuj Historia edycji

  1. Fiona
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-04-21 13:13

   Nie obrażaj ich - o swoje interesy oni świetnie dbają.....

   ;P

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!