Na topie

Komisja Europejska zleciła badanie nt. skutków piractwa, ale go nie opublikowała

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Na Topie piractwo Prawo autorskie

Komisja Europejska chciała zbadać, czy piractwo wpływa negatywnie na wyniki legalnej dystrybucji. Okazało się, że nie, a raport trafił do szuflady.

Komisja Europejska zleciła badanie nt. skutków piractwa, ale go nie opublikowała

A A

Czy piractwo ma negatywny wpływ na wyniki legalnej dystrybucji? Odpowiedź na to pytanie jest obiektem sporów ciągnących się od wielu już lat. Odnaleźć je chciała Komisja Europejska, która na początku 2014 roku – jak informuje niemiecka polityk Julia Reda – zleciła zbadanie tematu holenderskiej firmie Ecorys. Niespełna półtora roku później ponad 300-stronicowy raport trafił na biurka komisarzy. Światło dzienne (i to niezbyt oficjalnie) ujrzał jednak dopiero teraz.

Badanie zlecono, by raz na zawsze rozstrzygnąć tę sprawę. Przeanalizowano więc dzieła muzyczne i wideo oraz książki i gry, a także przeprowadzono badanie wśród Niemców, Brytyjczyków, Hiszpanów, Francuzów, Polaków i Szwedów. Wniosek z raportu jest natomiast następujący: nie ma żadnych dowodów na poparcie tezy, że piractwo wpływa negatywnie na wyniki sprzedaży. Dlaczego przez lata dokument ten (dostępny już na stronie netzpolitik) był utrzymywany w ukryciu?

Julia Reda, która jest związana z Partią Piratów, zdaje się sugerować, że wyniki badania były po prostu niezbyt satysfakcjonujące dla Komisji Europejskiej. Ta opiera bowiem swoje działania, mające na celu ochronę praw autorskich, właśnie na stwierdzeniu, że piractwo bezpośrednio przekłada się na mniejsze przychody autorów i wydawców. 

Pozostaje jednak pytanie czy ukrywanie wniosków na pewno „opłaca się” Unii Europejskiej? Co miałaby na tym zyskać? Na to odpowiedzi nie ma. Pojawiają się także opinie, że niepublikowanie raportu mogło mieć na celu „budowanie zdrowego podejścia”. Chodzi mianowicie o to, że motywacja do kupna (zamiast pobrania) może się zmniejszyć, jeśli pojawi się świadomość, że pobierając nie zaszkodzi się wydawcy. Rzecz w tym, że gdy taką postawę przyjmie więcej osób, powtórzone badania mogłyby dać już zupełnie inny wynik.

Dodajmy, że choć dokument nigdy nie został oficjalnie opublikowany, Komisja Europejska – jak podaje ghacks – wspomniała o nim w raporcie „Movie Piracy and Displaced Sales in Europe: Evidence from Six Countries” z września 2016 roku. Wycięła jednak tylko fragment o 5-procentowym spadku sprzedaży najpopularniejszych filmów (pomijając równoważące tę statystykę liczby). Dodała też, że brak jest solidnych dowodów na korelację skali piractwa z wynikami sprzedaży.

Wspomnijmy jeszcze o innych wnioskach z raportu. Naukowcy ujawnili bowiem na przykład, że 51 proc. dorosłych obywateli UE i 72 proc. niepełnoletnich przyznało się do pobierania lub udostępniania nielegalnych treści, a Hiszpanie i Polacy zawyżają średnią. Badanie wykazało również, że głównym powodem piractwa są zbyt wysokie ceny tych produktów.

Źródło: JuliaReda, ghacks. Foto: InspiredImages/Pixabay (CC0)

Odsłon: 4824 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
 1. KENJI512
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-09-22 13:19

  UE... jak zwykle hipokryzja...

  Jakoś wielu twórcom nie przeszkadza rozwój społeczeństwa, socjo-ekonomiczny i przyjmowanie nowych modeli darmowych lub darmowych dla części podstawowych materiałów (nie tylko w grach - ostatnio także w filmach).

  Ale komisja wie lepiej, pieniądze na uchodźców z podatków muszą być :)

  Skomentuj

 2. DeXtrous
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-09-22 13:47

  Twórcy RimWorld wolą, żeby ktoś spiracił ich grę niż kupił ją na platformie G2A lub podobnej, nawet ostatnio było głośno o tym, że autorzy Darkwood sami wrzucili swój tytuł na TPB.

  Skomentuj

  1. stach122
   Oceń komentarz:

   -7    

   Opublikowano: 2017-09-22 18:01

   Ale to też jest hipokryzja, jak gra jest spiracona to twórca nie ma żadnych zysków a kupując na g2a pośrednio się ich wspiera bo sprzedawca musiał kupić skądś klucze (od razu odrzucamy argument kradzionych kart itp).

   Skomentuj Historia edycji

   1. chotnik2
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-09-23 15:12

    Wlasnie problemem jest to, ze jezeli karta jest kradziona itp, to nie dosc, ze tworcy nic nie zarobili, to jeszcze musza oddac za ten klucz. Ty zaplaciles za gre, tworcy nie dostali nic bo oddali, a zarobil na tym tylko sprzedawca klucza.

    Skomentuj Historia edycji

 3. leon-san
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-09-22 14:19

  Jestem ciekaw jak zdefiniowano "piractwo".
  Jako dostęp do treści i oprogramowania poza legalnymi kanałami, czy jako zarabianie na nielegalnie uzyskanych treściach i oprogramowaniu.
  Jak dla mnie "piractwo" może podpadać tylko pod tą drugą definicje.

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-09-22 15:04

   Gdyby tak zdefiniowano jak proponujesz, to można by uznać, że takie "piractwo" prawie nie istnieje, a to się w głowach polityków i prezesów korporacji nie mieści.

   Skomentuj

   1. leon-san
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-09-22 19:58

    Jednak należy te dwa pojęcia rozróżnić. Ponieważ są kompletnie inną kwalifikacją czynu.

    Wytwórnie pewnie by chciały zakwalifikować jako piractwo również oglądanie filmu razem ze znajomymi, bo przecież oni za to nie zapłacili.

    Skomentuj

  1. chotnik2
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-09-23 15:17

   Tak samo jak masowe molestowania zostały incydentami.

   Skomentuj

    1. chotnik2
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2017-09-24 19:16

     Tak.

     Skomentuj

 4. michael85
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-22 17:23

  KE to organizacja tak skompromitowana i niewątpliwie skorumpowana że nic już mnie nie zaskoczy z ich strony.

  Skomentuj

 5. michael85
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-09-22 17:23

  KE to organizacja tak skompromitowana i niewątpliwie skorumpowana że nic już mnie nie zaskoczy z ich strony.

  Skomentuj

 6. piotreeeek
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-09-22 19:38

  To gdzie są ci krzykacze którzy nieraz tu twierdzili, że ściąganie pirackich gier to taki sam kaliber przestępstwa jak kradzież samochodów buahahahahahaha

  Skomentuj

  1. michael85
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-09-23 11:00

   Pobranie gry to kaliber przestępstwa jak kradzież auta a nielegalne wyścigi samochodowe są ciężej karane niż gwałty. Witaj w Euro kołchozie.

   Skomentuj

 7. sebmania
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-09-22 22:27

  Badanie zrobili raport jest i jakoś nikt nie mówi że milionowe straty .

  Piractwo to jest zdrowa konkurencja na e-rynku bez tego ceny by wzrosły do niewyobrażalnego poziomu, a tak im większy wyzysk cen tym proporcjonalnie większy przyrost piractwa.

  Skomentuj

 8. tommo1982
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-09-22 23:39

  Ściganie tzw. piractwa w ostatnich latach skłoniło mnie tylko do ograniczenia kupowania. Do kina przestałem chodzić, muzyki też już nie kupuję. Gry tylko sporadycznie jak mam możliwość przetestowania na Steam lub znam tytuł. Powinni zabrać się za osoby zarabiające bezprawnie na czyjejś własności intelektualnej. Tych co nie było stać, jak mnie, i tak nie kupują i nie będą w ramach protestu.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!