Na topie

Serce wydrukowane w 3D z komórek pacjenta

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: drukarki 3D medycyna

Zespół naukowców z Tel Aviv University dokonał czegoś niezwykłego: stworzył przy użyciu drukarki 3D unaczynione serce. Co to oznacza w praktyce?

 • Serce wydrukowane w 3D z komórek pacjenta
A A

Niestandardowe narządy zamienne na zamówienie mocno się przybliżyły po tym, jak naukowcy z Tel Awiwu wykorzystali drukarkę 3D do stworzenia unaczynionego serca z materiału biologicznego pacjenta. 

Fragmenty tkanki serca (bez naczyń krwionośnych) były już wcześniej drukowane w 3D, ale czegoś takiego udało się dokonać po raz pierwszy. Zespół, na którego czele stoi prof. Tal Dvir, na początku pobrał próbkę tłuszczu od wolontariusza, następnie rozdzielił ją na materiał komórkowy i niekomórkowy, po czym zaprogramował komórki w taki sposób, że mogły być przekształcane w najróżniejsze tkanki. 

Tak przygotowany materiał pozwolił stworzyć całe „żywe” serce (wraz z naczyniami krwionośnymi, komorami i przedsionkami), które pod względem immunologicznym, komórkowym, anatomicznym i biochemicznym jest zgodne z tkankami pacjenta. Tyle tylko, że jest miniaturowe (mniej więcej wielkości wiśni), ale naukowcy przekonują, że z tej samej metody można skorzystać, by wydrukować serce w skali 1:1.

Najważniejsze jest to, że to „żywe” serce zostało stworzone z materiału biologicznego danego pacjenta. W efekcie redukowane jest ryzyko, że przeszczep się nie przyjmie. 

Co dalej? Oprócz kolejnych prób drukowania narządów, o coraz większych rozmiarach, naukowcy będą „uczyć” je prawidłowego działania. Gdy będą zachowywać się naturalnie, podjęte zostaną próby wszczepiania ich zwierzętom doświadczalnym. Zespół z Tel Awiwu ma nadzieję, że dojdzie do tego w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. 

Za dziesięć lat natomiast technika ta ma zostać doprowadzona do takiego etapu, w którym podobne narządy (choć niekoniecznie od razu serca) będą mogły być drukowane i wszczepiane całkowicie rutynowo. Taki przynajmniej jest plan.

Źródło: New Atlas, Engadget, Foto: Advanced Science/Tel Aviv University

Odsłon: 5968 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. człowiek-taboret
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-16 15:52

  Powinni się skupić przede wszystkim na mózgu... patrząc w komentarze pod wieloma artykułami widzę ogromny deficyt.

  Skomentuj

 2. arturu
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-04-16 16:20

  A co z układem nerwowym w tym sercu wydrukowanym...? To nie będzie działało. Układu nerwowego raczej nie mają opanowanego.

  Skomentuj

  1. chrisplbw
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-04-16 17:31

   A co robi się obecnie np. przy niewydolnościach, kardiomiopatiach, blokach przedsionkowo-komorowych gdy leki lub kardiowersja nie pomaga?

   Skomentuj

 3. sabaru
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2019-04-16 17:53

  Idąc dalej typ tropem to pierwszy etap do stworzenia klona człowieka.

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-04-17 00:52

   pierwszy etap juz dawno temu był.

   Skomentuj

 4. kitamo
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-04-17 00:56

  Druk 3D niedlugo bedzie tak samo popularny jak dzisiaj 2D.

  Juz teraz jak ktos potrzebuje to drukarkę 3D kupi za 500zł nawet i to dobrze drukującą, a jeszcze 5lat temu budżet musiał byc wielokrotnie wiekszy.
  Teraz jak ktoś nie ma 2 lewych rąk to FDMa swietnie drukującego złoży sobie sam bez problemu za 1500zl i wydrukuje super rzeczy. SLA tez juz spadły z cen (szkoda ze materiał drogi) a tu zaczyna się drukowanie organów i innych cudów.

  Pamietam jak po narodzinach syna polecono mi zachować na wszelki wypadek zęby mleczne bo z nich nawet po wielu latach można ekstraktować komórki macierzyste. Za chwile okaże się że będzie z nich można drukować cały organ. Ciekawe kiedy - 10 lat?

  Skomentuj

  1. człowiek-taboret
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-17 09:15

   Wydrukuj mu brata bliźniaka.

   Skomentuj

   1. Kapitan Nocz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-17 14:50

    już widze te sytuacje, gdy lekarzowi przypadkowo sie wcisnelo w drukarce 10x drukuj Brajanka, o pomyłkach typu - druk w kolorze lub czarno biały nie wspomnę haha
    U nas zresztą to się pojawi zaraz po zapowiedzianym milionie samochodow elektrycznych, 100tys mieszkan i podwyzkach dla nauczycieli.

    Skomentuj

    1. człowiek-taboret
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-04-17 15:03

     Zapomniałeś o setkach kilometrów autostrad...

     Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!