Na topie

Wysoki popyt na karty GeForce GTX 970 i 980 - w sklepach braki

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne Tematyka: GeForce GTX Nvidia GeForce Producenci: Nvidia

Karty GeForce GTX 970 i GTX 980 okazały się tak dobre, że producenci nie potrafią zaspokoić na nie popytu.

Nvidia GeForce GTX 980 karta graficzna

AA

Karty graficzne Nvidia GeForce GTX 970 i GTX 980 zostały wyjątkowo dobrze przyjęte - zarówno przez recenzentów, jak i samych użytkowników. Pomimo tego, że karty są dostępne już od kilku tygodni, a producenci zaprezentowali po kilka wersji danego modelu, to na rynku zaczyna brakować nowych konstrukcji Nvidii.

Problem wynika z wysokiego popytu, którego producenci obecnie nie są w stanie zaspokoić. Sytuacja ta prowadzi do kłopotów ze zdobyciem akceleratorów i/lub podniesienia cen dostępnych modeli - podczas, gdy sugerowana cena karty GeForce GTX 970 wynosi 329 dolarów, a wydajniejszego GeForce GTX 980 549 dolarów, duże sklepy oferują dostępne modele już za 100 dolarów więcej (odpowiednio 429 i 649 dolarów).

Za jakiś czas sytuacja powinna się uspokoić, bowiem producenci wypuszczą na rynek kolejne partie kart, a konsumenci powoli będą zaspokajać swoją potrzebę kupienia najnowszego "gieteiksa”. Podobną sytuację mogliśmy zaobserwować krótko po premierze kart AMD Radeon R9 290 i 290X, lecz w tym przypadku była ona głównie spowodowana wysokim zainteresowaniem "kopania" kryptowalut typu BitCoin i LiteCoin.

Źródło: WCCFTech, NewEgg, Amazon

Odsłon: 15074 Skomentuj newsa
Komentarze

28

Udostępnij
    1. Clover
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2014-10-07 19:31

      Całe szczęście, że w poniedziałek kupiłem asusa gtx 970 na allegro.

      Skomentuj

        1. roorku
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-10-07 22:48

          przewidujesz, że jakiej ceny można się spodziewać po 'ustabilizowaniu'?

          Skomentuj

  1. KanapkaG
    Oceń komentarz:

    -8    

    Opublikowano: 2014-10-07 16:04

    no to fajnie
    ciekawe ile bede musial czekac
    do listopada do max bo wtedy gry wychodza, wiec dluzej czekac nie bede
    pozdrawiam

    Skomentuj

  2. KtosCos
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2014-10-07 16:13

    A tam, ja zaryzykuje i poczekam na AMD, może wypuszczą coś w miarę zjadliwego i ceny GTX'ów spadną :P

    Skomentuj

    1. Dark Devill
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2014-10-07 16:18

      Na pewno wypuszczą coś co najmniej bardzo dobrego. Tylko pytanie: jak długo przyjdzie nam na to czekać? Wg mnie co najmniej 3 miechy.

      Skomentuj

  3. komputerowynoob
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2014-10-07 16:14

    zobaczycie że jak wyjdzie gtx 960 bedzie jeszcze wiekszy popyt na ta karte :P

    Skomentuj

    1. Dark Devill
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-07 16:20

      Ciekawe jak będzie z wydajnością i ceną w porównaniu np. do R9 290.

      Skomentuj

  4. Blashix
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-10-07 16:28

    Ja czekam na GTX 960 ew. 950 Ti :)

    Skomentuj

  5. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-07 16:41

    Ciekawe jakie nastroje w koncernie AMD :P:D

    Skomentuj

    1. SoulRak3r
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-10-07 19:17

      restrukturyzacja

      Skomentuj

  6. Gion3run
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2014-10-07 16:48

    Ja miałem zamówionego Asusa Strix w Komputroniku z odbiorem w salonie. Najpierw powiedziano mi że będą dostępne 30 września. Później gość powiedział że dopiero od 10 października jednak. A w ten poniedziałek (6 październik) dzwoni mi że zostały wycofane z produkcji i proponuje kartę od MSI. Ściema poziom hard. Zdenerwowany długim czekaniem już wcześniej zamówiłem 970 od Gigabyte na Agito. Doszła bez żadnych problemów po dwóch dniach roboczych...

    Skomentuj

    1. k3m0t
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-07 17:16

      i jak ci sie spawuje gigabyte g1 ? Bo bardzo duzo pozytywów słyszałem że niskie temperatury,

      Skomentuj

      1. amon777
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2014-10-07 17:45

        Ja mam G1 od prawie 10 dni i jest mistrzowski. Po podniesieniu zegarow GPU o 150 i pamieci o skromne 50 Mhz niszczy konkurencje ;D a temperatura w stresie w mordorze to maxymalnie 59 stopni gdize wentylatory kreca sie na okolo 65%

        Skomentuj

        1. prime27pl
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-10-07 18:20

          Super ja na swoim MSi podniosłem 0 170 i 50 .Włączona synchronizacja i karta pracuje na 58-62 zazwyczaj 59 i wcale wentyle nie pracują.

          Skomentuj

          1. Gion3run
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2014-10-07 19:44

            Mogę z czystym sumieniem Gigabyte polecić. W poprzednich generacjach było chyba trochę problemów z cewkami ale u siebie do tej pory nic nie słyszałem. Karta nawet pod obciążeniem nie jest dla mnie słyszalna i ma spory zapas mocy według testów chyba największy z konkurencji. Sam jeszcze nie sprawdzałem bo nie ma zbytnio po co :D

            Skomentuj

          2. prime27pl
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2014-10-07 19:57

            Mi zależało na ciszy.Ogólnie gtx 970 to bardzo dobre karty.

            Skomentuj

    2. Clover
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-07 19:32

      Ja zamówiłem Strixa na allegro i dziś już przyszedł, jutro montuję.

      Skomentuj

  7. Czaszka
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-07 17:05

    Jakiś czas temu na overclockers można było kupić 970 JetStream od palita za 265 GBP + kod na darmową wysyłkę. Teraz o zgrozo wołają sobie 290 :E.

    Skomentuj

  8. sadys
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-10-07 17:07

    kupilbym gtx970 bo wydajnosc/cena jest kozak.
    Dodatkowo karta dosc chlodzna i cicha wiec nadaje sie do ewentualnego SLI.
    ALe gry w ktore obecnie pykam spokojnie smigaja na gtx770.
    Takze z zakupem wstrzymam sie do premiery wieska 3 z wiadomych wzgledow :).

    Skomentuj

    1. prime27pl
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-07 18:09

      Ale nie w 60 fps.

      Skomentuj

  9. prime27pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-07 18:10

    Po premierze były już problemy a co dopiero teraz.

    Skomentuj

  10. Drift3R
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-07 18:28

    Jutro w niektórych sklepach będzie nowa partia GTX 970 od MSI. Czajcie się :-)

    Skomentuj

  11. quadroxxl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-07 19:42

    Ktoś napisał,że gtx 970 wydajność/cena kozak,heheh 780 mozna kupic juz za 1200zł a 970 za 1500 jak jest okazja i nie sądze żeby 970 była kozacka bo za miesiąc LISTOPAD i 970 wzniesie się na wyżyny :D Heheh ten mądry kto kupił za raz po premierze,głupi ten kto sądzi,że do konca roku karty będą dostepne w każdym sklepie i ceny spadną

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-10-08 10:29

      nowe w sklepach obie karty są w zasadzie w tych samych cenach i nie ma aż takiego problemu z dostępnością 970.

      Skomentuj

  12. wizard2233
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-07 19:49

    też miałem kupować tą karte bo miałem zamiar składać kompa ale jak wyszły haswell-e rozmyśliłem sie i czekam na niższe ceny...

    Skomentuj

  13. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-10-07 20:40

    Szykują się sute święta dla nVidii, a dość skromne dla konkurencji. Szkoda, bo to dobrze nie wróży na przyszłość. No, ale tylko gratulować obecnym zwycięzcom :).

    Skomentuj

  14. Kisiel442
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-10-08 07:59

    Biedne AMD, wyląduje pod mostem jak Maxwelle wrócą na sklepowe półki ;(

    Skomentuj

  15. est_ars
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-10-13 16:33

    Im więcej przeglądam testów porównawczych tym mniej rozumiem skąd ta popularność nowych kart. W zeszłym roku zapowiadano skok wielki skok wydajności a jedyne co otrzymaliśmy to spadek poboru mocy. W wielu testach gtx 980 tylko nieznacznie wyprzedza gtx 780 ti. Więc o co w tym wszystkim chodzi? O doskonały marketing?

    Pozbyłem się na allegro swojej karty MSI GTX 680 Lightning za 800 zł. i zaczynam żałować. Zamówiłem GTXa 970 z firmy Asus i czekam, czekam, czekam... i końca czekania nie widać. A im dłużej czekam tym więcej informacji pojawia się w sieci.

    W tekstach czy na filmikach uśmiechnięci recenzenci chwalą nowe karty i wypowiadają się o nich z takim entuzjazmem jakby o 50% pobiły wydajnością poprzednią generację. Owszem to dobry produkt i knock out cenowy AMD:

    Battlefield 4 - 1440p Ultra
    MSI R9 290X Lightning - 55,48 AVG FPS
    ASUS GTX 970 Strix - 56,59 AVG FPS

    Ale czy aby na pewno właśnie na to czekaliśmy? Na ciche karty o niskim poborze mocy? Czy ktokolwiek kto aktualnie posiada GTXa 780 Ti zdecyduje się na zakup GTXa 980?

    Uspokójcie się. Obejrzyjcie dokładnie testy:
    Battlefield 4 - 1440p Ultra
    Nvidia GTX 980 - 64,37 AVG FPS
    MSI GTX 780 Ti Twin Frozr - 63,35 AVR FPS

    Porażka roku? Może niekoniecznie. Na pewno nie ma się czym zachwycać.
    (wyniki można obejrzeć np. tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Lx9OH_6yfUM)