Płyty główne

Płyta z overclockerskim chipsetem Z68 ?

z dnia 2011-01-08
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
22 komentarze Dyskutuj z nami

Intel zaprezentował płytę główną dla procesorów Sandy Bridge, która jest prawdopodobnie pierwszą konstrukcją z chipsetem Z68 przeznaczonym dla overclockerów.

Warto przeczytać:
Sapphire przygotowuje płytę z Lucid Hydra
  CES: ASUS Rampage III BE dla graczy i coś jeszcze

Jakiś czas temu pisaliśmy o planach wprowadzenia na rynek chipsetu Z68. Zapowiada się, że Intel po premierze płyt z chipsetami P67 i H67, wprowadzi na rynek również ten układ. Skąd takie podejrzenia? Na targach na Tajwanie dostrzeżono płytę główną formatu mATX, ktora bardzo pasuje na produkt wyposażony w chipset Z68. Co prawda nie wiadomo o niej zbyt wiele, ale można podpatrzeć parę szczegółów.

Konstrukcja ta jest prawdopodobnie testową płytą Intela, co potwierdza logo producenta zasłonięte przez naklejkę firmy MITAC oraz charakterystyczny dla niego sposób oznaczenia numeru seryjnego. Co ważne, na stronie Intela nie widnieje podobna do tej konstrukcja. Biorąc pod uwagę także komponenty umieszczone na laminacie nie wydaje się również możliwe, aby produkt z wysokiej półki mógł być skierowany na rynek OEM.
 


Za zasilanie procesora odpowiada aż 10 faz zasilania chłodzonych radiatorami, co w przypadku zwykłych konstrukcji formatu mATX jest raczej niespotykane. Jak wiadomo pokaźną liczbę faz zasilania stosuje się tylko w produktach skierowanych dla graczy. Podobnie jak w przypadku innych płyt dla procesorów Sandy Bridge na laminacie znalazły się cztery banki pamięci DDR3, obsługujące moduły w trybie dwukanałowym.

Dla kart rozszerzeń udostępniono po dwa porty PCI Express x16 oraz x1. Między dwoma portami PCI-Express x16 można zauważyć cyfrowe przełączniki, pozwalające na pracę w trybie x8 - warto zaznaczyć, że chipset H67 takich funkcji nie oferował. Na dolnej krawędzi płyty zostały umieszczone po cztery gniazda SATA II 3 Gb/s i SATA III 6 Gb/s oraz przydatny overclockerom wyświetlacz diagnostyczny oraz przyciski łatwego włączania i restartowania komputera.
 

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl


Tylny panel wygląda bardzo intrygująco. Przede wszystkim brak tu złącza PS/2, a port HDMI (który ma być wspierany przez chipset Z68) został zainstalowany poprzecznie. Pozostałe porty to: sześć USB 2.0, dwa USB 3.0, dwa porty eSATA, FireWire. Nie zabrakło również złącz dwóch kart sieciowych oraz karty dźwiękowej z optycznym S/PDIF.
 

Źródło: semiaccurate.com
 

Polecamy artykuły:    
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

 

marketplace

Komentarze

22
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KTOŚ WYKRZYWIŁ KONDENSATOR PRZY 24PINOWYM ZŁĄCZU ZASILAJĄCYM. JAK MOŻNA DAĆ 2 ZŁĄCZA SATA INTEL ROBI Z SIEBIE POŚMIEWISKO.
  Zaloguj się
 • avatar
  oldschoolowa zieleń :D
 • avatar
  Ale brzydal... ten zielony laminat przypomina mi płytę z przed ładnych kilku jak nie kilkunastu lat ;/ Na dodatek te okropne radiatory.. Jak bym nie spojrzał na newsa a zobaczył sam pierwszy obrazek to bym przeszedł obok tego obojętnie nawet się nie przyglądając szczegółom jakimi są Z68 oraz choćby 10 faz zasilania... Widać że to tylko projekt bo płyty dla overclocker'ów zazwyczaj są dużo ładniejsze od modeli dla zwykłych zjadaczy chleba a w dzisiejszych czasach już nawet te tanie modele są bardzo ładne
  Zaloguj się
 • avatar
  LOL, jaki laminat:D Jak z przed 10lat:D
  Najbrzydsza plyta ostatnich lat imo.
  Zaloguj się
 • avatar
  W końcu płyta bez IDE, FDD, PCI i złącz PS/2 :D
 • avatar
  "Między dwoma portami PCI-Express x16 można zauważyć cyfrowe przełączniki, pozwalające na pracę w trybie x8 - warto zaznaczyć, że chipset H67 takich funkcji nie oferował."
  Co? :O Przecież takie przełączniki są na Intel DP67BG. Nie znalazłem datasheet'a tych układów scalonych, ale mogę przysiąc, że są podobne do tych, które już wcześniej widziałem na P55A-UD7.

  Ja widzę dodatkowe "coś" chłodzone radiatorem pomiędzy PCIE a socketem o czym nie wspomniano w newsie. Na płytach Gigabyte z P55 w tym miejscu był NF200 umożliwiający pracę x16/x16 (tam właśnie ważne były też te przełączniki). Może tutaj chcą zrobić coś podobnego...
  Zaloguj się
 • avatar
  Proszę poprawić nagłówek. W polskiej typografii nie stawiamy odstępu przed znakiem zapytania.
 • avatar
  Zabawne jest to, że część z Was przeżywa kolor laminatu, tak jak by to on decydował o właściwościach/wydajności płyty - lub w ogóle miał jakiekolwiek znaczenie, poza (wątpliwe ważnym. z punku widzenia większości ludzi), aspektem estetycznym.

  :P
 • avatar
  @Jarus_
  No co Ty... Nie wiesz, że czerwone jest szybsze?
  ;)
  Zaloguj się