Telewizory

Masz telewizor z Android TV? Niech cię nie zdziwią reklamy

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2019-04-05

Firma Google wystartowała z pilotażowym programem, który spotkał się z dużym sprzeciwem ze strony użytkowników. Chodzi o reklamy w Android TV.

Użytkownicy nie chcą reklam, więc rezygnują z klasycznej telewizji i korzystają z systemów Smart TV. Mogą się jednak zdziwić, jeśli w ich salonach znajdują się odbiorniki z Androidem.

Posiadacze telewizorów Sony otrzymali niemiłą niespodziankę wraz z ostatnią aktualizacją systemu Android TV. Na ekranie głównym pojawiła się sekcja „Sponsored”, w której – zgodnie z tytułem – wyświetlane są (czy też: mają być) treści sponsorowane. Co gorsza, użytkownicy nie mają możliwości zlikwidowania tego okienka na stałe.

Android TV reklamy
foto: AtHeartEngineer/Reddit

Po fali (całkowicie zrozumiałej) krytyki do sprawy odniósł się rzecznik firmy Sony. Wyjaśnił on, że japoński producent nie jest odpowiedzialny za tę zmianę – wprowadzeniem tego rozwiązania, jak i dobieraniem treści w całości zajmuje się firma Google.

Rzecznik tej ostatniej również skomentował sprawę, pisząc, że wbrew wcześniejszym doniesieniom to nie jest żaden błąd, bo „Android TV dąży do optymalizacji i personalizacji domowej rozrywki” i „w ramach odkrywania nowych możliwości angażowania użytkowników, uruchomiony został pilotażowy program związany z wyświetlaniem sponsorowanych treści na ekranie domowym”.

Niestety na razie nie wiadomo, co dalej. Jest jednak nadzieja na to, że ze względu na potężną krytykę, firma Google wycofa się z tej zmiany. 

Źródło: Android Headlines, 9to5Google, ArsTechnica

marketplace

Komentarze

21
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wcisną nam reklamy dla naszego dobra i w ramach odkrywania nowych możliwości angażowania użytkowników blablabla.

  Jechane google.
 • avatar
  Niech się Google nie zdziwi jak ludzie już nie tylko na komputerach i telefonach będą mieli adblocki, niedługo będą też instalować na TV
 • avatar
  Sony może pisać co chce, klient kupujący ich urządzenie będzie wymagać od nich, aby nie wyświetlało reklam w systemie, albo posypie się fala zwrotów lub nawet pozwów.
  W ich dobrym interesie jest stuknięcie Google w czapkę, aby takich rzeczy nie odwalało.
 • avatar
  hahaha... Proszę bardzo mam panasonica i mnie to wisi, i powiewa. Tak się ludziska napalali na tv z androidem jeszcze wyjdzie to im bokiem ;)
 • avatar
  Czyli metoda małych kroczków, najpierw opcja. Później bez naszej zgody będzie się pchać na ekran....
 • avatar
  No i macie ten cały Internet darmowy. Kiedyś płaciło się za Windowsa kilkaset PLN i był święty spokój. Potem posypało się wszystko darmowe. Darmowy youtube, darmowy facebook, darmowy Android. Teraz albo roczne subskrypcje albo reklamy. Za parę lat jak google wprowadzi na rynek Waymo, to najpierw po przekręceniu stacyjki obejrzysz sobie 15 minut reklam a potem dopiero będziesz mógł podjechać do sklepu za rogiem po browara lub fajki.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ale o co chodzi? Jak dobrze zrozumiałem artykuł, trzeba kliknąć te sponsorowane treści, żeby zobaczyć reklamę. Czyli wystarczy nie klikać i będzie zero reklam. A może w artykule, jak to czasem bywa, nie opisano całego zagadnienia?
 • avatar
  No i o co tyle krzyku !

  W Polshicie, czy innym TVN-ie, reklamy są przerywane filmami i nikt nie protestuje.
  Zaloguj się
  -4
 • avatar
  HEHE oglądasz sobie spokojnie filmy dla dzieci a tu nagle reklama "Jak powiększyć penisa ..."

 • avatar
  Całe szczęście już dawno zrezygnowałem z telewizora. Ktoś jeszcze tego używa? XD
 • avatar
  Będziemy rootować TV i modować apki, wgrywać adblocki.

  Ja to już na routerze zacznę blokować będzie prościej.
 • avatar
  Ja problemu nie mam. Mam globalne blokowanie reklam w sieci domowej.
  Zaloguj się
 • avatar
  Mam nadzieję w takim razie, że i pojawią się odpowiednie AdBlocki.

  Reklamy wszędzie - fakt, Googlowi udał się ten Android TV, ale miejmy nadzieję, że użytkownicy się zbuntują i ten pomysł po prostu nie przejdzie. Wystarczą reklamy na YouTube.
 • avatar
  Osobiście posiadam Philipa i nie mam żadnych reklam. Mam kilku znajomych, co też mają telewizory tej marki i też nie mają reklam na swoim Android TV :)