Na topie

Robot, który odtwarza ruchy operatora - Toyota T-HR3

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: roboty i cyborgi Producenci: Toyota

„Tworzenie przyjaznych i pomocnych robotów, które koegzystują z ludźmi i pomagają im w codziennym życiu” - oto właśnie cel firmy Toyota.

 • Robot, który odtwarza ruchy operatora - Toyota T-HR3
A A

Ma wysokość 1,54 m, waży 75 kg i jest humanoidem. Firma Toyota zaprezentowała T-HR3 – robota, który naśladuje ruchy operatora. Jeszcze ciekawszy jest Master Maneuvering System, który służy właśnie do sterowania mechanicznym kamratem. 

Master Maneuvering System to sprzęt, który monitoruje ruchy dłoni i rąk operatora, a następnie przekazuje informacje robotowi, który wykonuje te same ruchy. Aby ułatwić zadanie temu pierwszemu, w goglach VR wyświetlany jest obraz widziany „oczami” T-HR3.

Celem takich projektów jest „stworzenie przyjaznych i pomocnych robotów, które koegzystują z ludźmi i pomagają im w codziennym życiu” – powiedział Akifumi Tamaoki, stojący na czele zespołu Partner Robot działającego pod skrzydłami firmy Toyota.

Pełna prezentacja nowego robota i systemu sterowania odbędzie się już za kilka dni. Wtedy też powinniśmy poznać szczegóły. Film, który możecie obejrzeć poniżej, pozwala żywić nadzieję, że jest to coś, na co zdecydowanie warto czekać. Zobaczcie:

A tutaj trochę dodatkowego materiału:

Źródło: Toyota, Engadget. Foto: Toyota

Odsłon: 3368 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
 1. Ghola
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-22 16:52

  Coraz bliżej do Pancerzy z Aplleseeda, tak trzymać :D

  Skomentuj

  1. baca130
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-11-22 17:18

   Takie roboty będą miały duże zastosowanie zwłaszcza tam gdzie potrzebna jest duża sprawność manualna a dla człowieka jest zbyt niebezpiecznie.

   Skomentuj

 2. harukapl
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-11-22 17:40

  Projekt ciekawy i to bardzo, jednak sporo jeszcze pracy przed twórcami. Ciekawi mnie jak robot sprawuje się przy szybszych ruchach, na filmiku pokazane są na chwile obecną tylko wolne płynne ruchy, tak by robot wypadł dobrze, jednak gdy operator wykonuje trochę szybsze ruchy już zaczyna pojawiać się parkinson u robota :(

  Skomentuj

  1. Himoto
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-11-22 19:30

   Może to jeszcze kwestia dopracowania :), ale szansa dla takich maszyn to chociażby pojedyncze sztuki dla saperów gdzie już teraz używa się podobnych [choć bardziej kołowych] robocików do przejmowania ładunku i transportu w inne, bezpieczniejsze miejsce.
   Znajdą także zastosowanie w fabrykach, magazynach itd. problemem będzie tylko cena i dostosowanie ich do wymagań zamawiającego.

   W literaturze Sci-Fi mamy cała paletę możliwości zastosowania tego typu rozwiązań, od transportu, po maszyny ratunkowe, na prowadzenie działań wojennych kończąc.

   najszybciej do głowy przychodzą własnie sceny z Gundamów, FMP! i obcego :).
   Przyszłością tego typu rozwiązań w wojsku będzie coś w stylu maszyn znanych z serii Macross - Mobile suit który może szybko zmieniać się w myśliwiec, sterowany niczym dron - zdalnie, lub z wnętrza maszyny, gdyby doszło do momentu powszechnego zagłuszania wszelkiej komunikacji na polach bitew.

   Skomentuj

 3. owatanka
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-22 18:00

  Na poczatek roboty transportowe jak w obcym a potem maszyny wojenne jak w gundamie :>

  Skomentuj

 4. stach122
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-22 18:46

  Mechy bojowe z Avatara :P

  Skomentuj

 5. eltra
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-22 20:37

  Tak to mam nadzieję będą wspaniałe czasy i ich dożyję:) ale główne zastosowanie widzę w wojsku będą budować ogromne wojenne maszyny niczym z mang i anime kiedy będzie już istniała odpowiednia baza powstaną większe i z uzbrojeniem to więcej niż pewne i czy to będzie dla ludzi lepsze ? Ja liczę że tak. Ale jest jeszcze jeden problem z którym muszą się uporać jak już będzie manualnie taki jak człowiek zasilanie to będzie poważny problem może nie tyle o ile w dużych co w małych maszynach podobnych do człowieka:) ale czasy będą zaiste interesujące :D

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!