Na topie

RODO już obowiązuje - są pierwsze oskarżenia, wpadki i wyłączenia

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Na Topie RODO

Unijne Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych zaczęło obowiązywać 25 maja bieżącego roku. Nie trzeba było długo czekać na pierwsze efekty wprowadzenia tych nowych przepisów.

  • RODO już obowiązuje - są pierwsze oskarżenia, wpadki i wyłączenia
A A

Pierwszy weekend z RODO za nami. Okazuje się, że tyle wystarczyło, by doczekać się pierwszych efektów – niestety nie zawsze pozytywnych. 

Tylko RODO weszło w życie i już pojawiły się pierwsze oskarżenia. Konkretnie Max Schrems – walczący o prywatność Austriak – złożył pozwy przeciwko firmom Google i Facebook (wraz z należącymi do niej usługami Instagram i WhatsApp). 

Schrems twierdzi, że owszem, zmieniły one swoje regulaminy, ale zrobiły to w sposób niezgodny z unijnym rozporządzeniem, to znaczy ograniczając dostęp do funkcji użytkownikom chcącym dbać o swoją prywatność w sieci. 

Na łamach Financial Times można przeczytać wypowiedź Schremsa, który uważa, że wprowadzając regulaminy na zasadzie „wszystko albo nic” firmy Facebook i Google nawet nie starają się ukryć, że naruszają przepisy. Dlatego też żąda dla nich kar finansowych w wysokości odpowiednio 3,9 i 3,7 mld euro. 

Facebook i Google poinformowały o nowych regulaminach, wysyłając do użytkowników wiadomości e-mail – tak samo jak praktycznie każde przedsiębiorstwo przetwarzające dane. Okazuje się, że ten proces, choć akurat nie w przypadku wymienionych firm, nie zawsze odbywał się tak jak powinien. 

Wpadkę zaliczył między innymi właściciel wtyczki Ghostery do ochrony prywatności, który w mailu informującym o dostosowaniu się do RODO ...złamał te właśnie przepisy. Mianowicie zamiast „ukrytej kopii” zastosował zwykłą, przez co odbiorcy mogli sprawdzić adresy e-mail innych użytkowników tego narzędzia. 

Na blogu Ghostery odnajdujemy oficjalne przeprosiny. Na inne przeprosiny – tym razem za niedostępność w Europie – można natknąć się, próbując wejść na niektóre amerykańskie serwisy informacyjne. Zamiast podjąć trud dostosowania się do przepisów postanowiły one wyłączyć swoje usługi na Starym Kontynencie.

Niedostępne w Europie są między innymi serwisy Los Angeles Times, New York Daily News, Chicago Tribune czy Arizona Daily Sun. Inni idą nawet o krok dalej i – tak jak na razie USA Today – tworzą specjalne, europejskie wersje stron bez reklam czy jakichkolwiek „szpiegów”. 

Działalność w naszej części świata zawiesiły również niektóre firmy z branży gier oraz dostawcy usług, w tym Instapaper. Czas pokaże w jakim kierunku się to rozwinie, ale najpewniej tragedii nie będzie. RODO weszło w życie i do żadnej katastrofy nie doszło. 

Źródło: The Verge, Financial Times, Ghostery Blog, Gizmodo, BBC. Ilustracja: TheDigitalArtist/Pixabay (CC0)

Odsłon: 10592 Skomentuj newsa
Komentarze

26

Udostępnij
  1. .Alx.
    Oceń komentarz:

    -8    

    Opublikowano: 2018-05-28 10:53

    Niewolnictwo...

    Kiedyś, żeby niewolnik był posłuszny stosowało się kajdany i bicz. W "cywilizowanym" XXI wieku kajdany zastąpiono kredytem, a bicz przepisami.
    No i kiedyś niewolnik wiedział, że jest niewolnikiem, dlatego myślał o wyzwoleniu. Obecna socjotechnika nieustannie mówi o wolności, w co niestety, zbyt wielu wierzy.

    RODO. to tylko kolejny wyrafinowany system kontroli, który pod płaszczykiem naszego "dobra i bezpieczeństwa", ogranicza wolność jednostki. Skutki będą rozciągnięte na lata i nieodwracalne.

    Wiedział to prawie trzy wieki temu Benjamin Franklin, stąd jego słynny cytat "Ktoś, kto poświęca wolność dla bezpieczeństwa, nie będzie miał ani jednego ani drugiego".

    Skomentuj

    1. Foxy the Pirate
      Oceń komentarz:

      -9    

      Opublikowano: 2018-05-28 11:34

      Keep crying baby!

      Skomentuj

    2. taki_jeden
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-05-28 12:09

      "Kiedyś, żeby niewolnik był posłuszny stosowało się kajdany i bicz. W "cywilizowanym" XXI wieku kajdany zastąpiono kredytem, a bicz przepisami."

      Jak Twoim jedynym pomysłem na życie jest kredyt, to bardzo smutne. Kiedyś niewolnikiem stawałeś się siłą, a kredytu nikt Ci brać nie każe. Jak nie umiesz korzystać z takich instrumentów bankowych jak kredyt to nie miej żalu do "systemu", sam jesteś sobie winny.

      "Obecna socjotechnika nieustannie mówi o wolności, w co niestety, zbyt wielu wierzy."

      Żyjąc w Polsce, czego Ci brakuje? Gdzie jest ta ułuda wolności? Bo ja robię co chcę i realizuję swoje pomysły na życie i jakiegoś szczególnego kagańca nie czuję.

      "RODO. to tylko kolejny wyrafinowany system kontroli, który pod płaszczykiem naszego "dobra i bezpieczeństwa", ogranicza wolność jednostki. Skutki będą rozciągnięte na lata i nieodwracalne."

      Tego to już w ogóle nie rozumiem, jaki system kontroli? Jak niby to ogranicza wolność jednostki?

      "Wiedział to prawie trzy wieki temu Benjamin Franklin, stąd jego słynny cytat "Ktoś, kto poświęca wolność dla bezpieczeństwa, nie będzie miał ani jednego ani drugiego"."

      I do czego konkretnie ten cytat odnosisz? Do RODO?

      Rzucasz frazesami i w sumie nic z tego nie wynika. Oczywiście dostaniesz mnóstwo plusów tu na portalu za ten komentarz, ale prawda jest taka, że nic sensownego nie napisałeś. Ale rozumiem, że pokrzykiwanie o wolności (nawet takimi ogólnikami) zawsze w modzie.

      Zapraszam do bardziej rzeczowej dyskusji.

      Skomentuj Historia edycji

      1. kabanosek
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2018-05-28 14:24

        @taki_jeden
        Najprostszym według mnie przykładem że nic co posiadasz nie jest twoje.
        Posiadaj dom na działce. Możesz go zbudować, możesz kupić jeden bies. Wartość niech będzie razem z działką 500tyś zł. Nie masz kredytu, wszystko opłacone, żadne zobowiązania. Odizoluj się murem i bądź samowystarczalny- świnki kurki i bardziej wege jakaś szklarnia.
        Przestań płacić podatek od nieruchomości.
        Po 40 latach przychodzi egzekucja bo okazuje się że dom który posiadasz nie jest twój tylko państwa bo nie płaciłeś daniny na swojego pana.

        Skomentuj

        1. taki_jeden
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-05-29 01:51

          Widzę, że niektóry tu zupełnie inaczej pojmują wolność. Dla mnie wolnością jest to, że mogę żyć tak jak to opisałeś i nikt mi nie zabrania pod pewnymi warunkami oczywiście jak np płacenie należytych podatków (w prawo podatkowe nie będę się zagłębiał, bo go nie znam na tyle dobrze). Aczkolwiek brakiem wolności byłoby, gdyby ktoś przyszedł do mojego domu i kazał wyjść, bo teraz to jego dom. I tu nie mówię o sytuacji, że państwo coś mi zabiera za jakieś niezgodności, tylko o sytuacji, że jakakolwiek obca mi osoba. To prawo stoi po twojej stronie, nikt nie może przyjść i zabrać Ci siłą tego. I to jest ta wolność. Mogę mieszkać gdzie chcę, mogę pracować gdzie chcę, mogę prowadzić swój interes, mogę wyjeżdżać z kraju kiedy i gdzie chcę, mogę mieć dzieci ile chcę lub wcale, mogę wychodzić z domu w dowolnej chwili, mogę kupić co chcę w różnych sklepach, ubierać się jak chcę, a nawet mówić i pisać co chcę. Mógłbym tak wymieniać i wymieniać ile wolności mam i widzę, że większość młodych ludzi nawet nie potrafi sobie wyobrazić jak w niektórych miejscach świata wygląda "wolność", czy też jak bywało kiedyś choćby w Polsce. Powiem tylko, korzystaj z tego co masz póki jest, bo jak będzie trzeba walczyć o wolność, to będziesz pierwszym czekającym na pociąg za granicę.

          Skomentuj

      2. .Alx.
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-05-28 15:45

        @taki_jeden : "Zapraszam do bardziej rzeczowej dyskusji."
        Proszę bardzo :

        Kredyty :
        Osobiście NIGDY nie brałem, unikam jak ognia i przestrzegam innych.
        Pytanie : Skąd u Ciebie informacja, że "Twoim jedynym pomysłem na życie jest kredyt" ?! Uprawiasz wróżbiarstwo, a nie rzeczową dyskusję.
        Stwierdzenie "kredytu nikt Ci brać nie każe", jest BŁĘDNE, państwo lansuje taką drogę, jako łatwą pewną i słuszną, potem nie chroni tych, którzy mają kłopoty (choroba, wypadki itp.) i odbiera wszystko, "bo takie jest prawo".

        Wolność :
        Odebrano ludziom prawo decydowania o własnym życiu. Na wszystko co robisz musisz mieć zgodę.
        Odebrano nam wszystko co posiadamy. Kupując ziemię, mieszkanie NIE jesteś jej właścicielem.
        Odebrano rodzicom dzieci, którzy je tylko rodzą, wychowują i ponoszą za to odpowiedzialność.
        Odebrano ludziom prawo do broni. Od zawsze prawo do obrony było niezbywalnym przywilejem wolnego człowieka. Pozbawiało się broni tylko niewolników.
        Odebrano prawo do prywatności. Wszelka komunikacja (słowna i pisemna) jest kontrolowana. Jeszcze przed stanem wojennym, było to nielegalne.

        RODO :
        To tylko jedno z narzędzi majce zapewnić lepszą kontrolę nad średnimi i małymi podmiotami gospodarczymi. Skutki będą widoczne za kilka lat.

        Cytaty :
        Są mądrością narodów, warto znać, bo nie musisz sam dochodzić do istotnych rozwiązań, ktoś to wcześniej odkrył, a historia lubi się powtarzać.

        Wyzwanie :
        Rzuciłeś je, więc odpowiedziałem. Jak chcesz dalej rozmawiać, to ostrzegam : PRZEMYŚL co napiszesz, bo argumenty typu "jakby wszyscy mieli broń, to by się pozabijali", ZIGNORUJĘ.
        Przeczytaj i przemyśl, co sam napisałeś, bo Twoja uwaga : "ale prawda jest taka, że nic sensownego nie napisałeś", tyczy się nie mnie, a Ciebie.

        Skomentuj

        1. anarchist
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-05-28 17:34

          Popieram. Dobrze napisane.

          Nawet jak się teraz tu logowałem to musiałem zaznaczyć dodatkowe dwie kratki. Tydz temu tego nie było.

          A smutne jest to że ludzie, którzy żyją z moich podatków usilnie starają się mi kłaść kłody pod nogi. Jak na złość. Skoro są dla ludzi to niech robią żeby życie było lepsze, mniej skomplikowane, łatwiejsze. Ale państwo nie jest dla obywatela. Jest na odwrót. Stąd i u mnie szacunek do tego tworu w obecnej postaci jest nikły.

          Skomentuj

        2. KrzychuG
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-05-28 21:45

          "RODO - To tylko jedno z narzędzi majce zapewnić lepszą kontrolę nad średnimi i małymi podmiotami gospodarczymi. Skutki będą widoczne za kilka lat." - w jaki sposob ta regulacja ma zapewnic kontrole? Regulacja wprowadza sterte ograniczem i wymagan, ale formy kontroli tu nie widze. Zdecydowanie RODO bedzie problemem dla malych firm ktore sie nie dostosuja bo nie bedzie ich stac, nie beda widzialy potrzeby i natkna sie na dociekliwego klienta.

          Generalnie, starszny zamet wprowadzily te przepisy i zdecydowanie sa zbyt ogolne i zbyt upierdliwe. Po prostu od 25 maja panuje wielki burdel i kazdy interprestuje i traktuje je po swojemu. Jedni wysylaja maila z informacje o nowym regulaminie i sposobie przechowywania i uzytkowania danych, inni wymagaja podpisania papierkow i odeslania poczta, jeszcze inni podpisania oswiadczenia przy wizycie w salonie fryzjerskim. Troche za daleko to poszlo.

          Skomentuj

        3. taki_jeden
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-05-29 02:10

          @.Alx.

          Również posłużę się takimi samymi etykietami.

          Kredyty:

          Piszesz, że państwo lansuje taką drogę. No jakoś nie wiedzę, żeby to państwo lansowało. Banki może tak, ale to w większości podmioty prywatne.

          Druga sprawa, to ochrona kredytobiorcy. Może faktycznie nie brałeś kredytu, bo nie wiesz, że aby dostać kredyt to bank musi wcześniej Cię sprawdzić i zabezpieczyć się i Cię na wypadek gdybyś nie był w stanie tego kredytu spłacić. I co tu do tego państwo ma to nie wiem. Pożyczając pieniądze za pomocą dowolnego instrumentu finansowego, trzeba się liczyć z tym, co gdybym nie był w stanie spłacić pożyczki. Nawet pożyczając od kumpla kasę mam plan B, jak go spłacić w razie gdyby coś nieoczekiwanego się stało. Wymaga to po prostu dojrzałości i poczucia odpowiedzialności za swoje czyny. Nikt nie będzie zawsze zdrowy i w pełni sił zawodowych. Po to są ubezpieczenia, oszczędności itd. I to Twoja brocha, żeby o to zadbać a nie państwa.

          Wolność:

          "Odebrano ludziom prawo decydowania o własnym życiu. Na wszystko co robisz musisz mieć zgodę."
          Nie do końca rozumiem, co masz konkretnie na myśli. Jakoś nie musiałem do tej pory załatwiać jakiejkolwiek zgody odnośnie mojego życia. Zgody na pewne czynności typu budowa domu, czy zgoda na pracę w obcym kraju. Zapewne masz na myśli aborcję albo eutanazję. Albo jeszcze lepiej legalizacja narkotyków...

          "Odebrano rodzicom dzieci, którzy je tylko rodzą, wychowują i ponoszą za to odpowiedzialność."
          Tutaj to już w ogóle nie mam pojęcia o co ci konkretnie chodzi. Sam dzieci jeszcze nie mam, nie wiem czy w ogóle będę miał, ale brat ma dwie córki i jakoś państwo nie wiele od niego chce w tej sprawie. Obowiązek szkoły, a poza tym?

          Prawo do broni... tematem jęczenia o broń jestem już zmęczony. Z tego co się orientuję, prawo do posiadania broni może nabyć każdy normalny i jest do tego dość prosta droga do uzyskania. Kto faktycznie chce to zrobi. Może mogłoby to wszystko być ciut prostsze, aczkolwiek nie uważam, aby broń można było kupić w biedrze bez większej kontroli. Tak jak jest aktualnie źle nie jest. Broń to nie zabawka i lepiej jak zezwolenie dostanie ten co faktycznie ma na tyle silną potrzebę, że wymagane kroki wykona. A nie typu zachcianka na 18. urodziny bo będzie cool zrobić sobie parę fotek z deaglem na insta, a przy okazji postrzelić kolegę w nogę, bo nie umiem się posługiwać.

          Skomentuj Historia edycji

          1. taki_jeden
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-05-29 02:22

            @.Alx.

            Dalej Wolność:
            "Odebrano nam wszystko co posiadamy. Kupując ziemię, mieszkanie NIE jesteś jej właścicielem."

            Teoretycznie wg przepisów... ale z drugiej strony nie przyjdzie do Ciebie jakiś Seba i nie powie wypie...prowadzaj się, teraz to mój dom. Poniekąd to Twój dom i nikt nie ma prawa Cię wygonić i zawłaszczyć sobie bezprawnie Twojego mienia.

            "Odebrano prawo do prywatności. Wszelka komunikacja (słowna i pisemna) jest kontrolowana. Jeszcze przed stanem wojennym, było to nielegalne."

            No tu się nie zgadzam kompletnie. Szczególnie w kontekście RODO, które właśnie ma pomóc w utrzymaniu prywatności. Co masz na myśli kontroli komunikacji to nie wiem. Jakoś od lat piszę w necie i mówię co chcę i nikt mnie w żaden sposób nie skontrolował ani nie upomniał. Rozszerz proszę jak ta kontrola się odbywa wg Ciebie.

            RODO:
            Jak kolega wyżej napisał "w jaki sposob ta regulacja ma zapewnic kontrole?" Odnoszę wrażenie, że nie wiesz czym jest RODO.

            Cytaty:
            Tak, oczywiście. Tylko sam cytat wyrwany z kontekstu ma znaczenie bardzo ogólne. Można czasem wręcz powiedzieć, że to takie truizmy. Rzeczy z którymi po prostu się zgodzisz. Ale żeby je cytować to trzeba mieć jeszcze do tego odpowiedni kontekst. Cytujesz, że oddając wolność za bezpieczeństwo nie będzie ani jednego ani drugiego. Poniekąd prawda (bo jest to bardzo ogólne stwierdzenie, szczególnie, że nie ma czegoś takiego jak absolutna wolność), ale co to ma wspólnego z RODO ja się pytam?

            Skomentuj Historia edycji

    3. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-01 12:03

      co do współczesnego niewolnictwa, niestety jest to prawda. wystarczy sprawdzić w książkach do zarządzania przedsiębiorstwem czym (nie kim) jest dla firmy człowiek. w każdej jest ......... zasobem.

      taka mała ciekawostka z egispkich piramid. przy ich budowaniu nie pracowali niewolnicy, lecz ...... pracownicy. ludzie przy budowie piramid mieli całkiem znośne warunki. budowniczowie doszli do wniosku, że zamiast wynagradzać masę strażników, lepiej wynagrodzić za pracę bezpośrednio pracowników. Pozwoliło to na zaoszczędzeniu na kosztach wyżywienia, bo pozwaliło to na ograniczenie ilości osób pilnujących pracującego "zasobu".

      jak widać, współczesne finansowe niewilnictwo ma sprawdzone przed wieloma wiekami korzenie.

      Skomentuj

  2. KMBak
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2018-05-28 10:55

    To całe RODO to bandytyzm i metoda na wykańczanie firm w majestacie prawa. :-(

    Skomentuj

  3. tarpan
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-05-28 11:46

    Cała Europa zajmuje się pierdołami zamiast pracować.

    Armie prawników, informatyków itd. piszą tysiące linijek tekstu, którego nikt nie czyta. Miliony ludzi czyszczą skrzynki pocztowe z wiadomości o "obowiązku informacyjnym". Tysiące webmasterów wprowadzają na stronach zmiany, które przeciętnego użytkownika doprowadzają do szału.

    Świat się z nas śmieje. W mojej firmie przyszedł właśnie mail od chińskiego partnera z zapytaniem czy będziemy jeszcze współpracować, bo wszyscy jego europejscy kontrahenci nie mają czasu na handel...

    Skomentuj

    1. taki_jeden
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-05-28 12:17

      "Armie prawników, informatyków itd. piszą tysiące linijek tekstu, którego nikt nie czyta."

      Informatycy nie piszą żadnych tysięcy linijek tekstu. Co najwyżej kodu. Informatyk nie zajmuje się pisaniem polityk prywatności.

      Armie prawników piszą tekst dla innych prawników. Jak uważasz, że to zbędne, to przypadkiem kiedyś nie szukaj w sądzie sprawiedliwości jak Cię ktoś oszuka, okradnie albo zaszkodzi w dowolny inny sposób.

      "Tysiące webmasterów wprowadzają na stronach zmiany, które przeciętnego użytkownika doprowadzają do szału."

      Co takiego Cię niby doprowadziło do szału? Jakiś przykład?

      "Miliony ludzi czyszczą skrzynki pocztowe z wiadomości o "obowiązku informacyjnym""

      Ja tam z tego skorzystałem, bo w tej chwili z każdym mailem weryfikuję co ktoś o mnie wie i czy musi wiedzieć. I w miejscach które nie są mi znane lub nie są mi już potrzebne, żądam zgodnie z RODO usunięcia tych danych. A jak dostanę choćby za rok maila to będzie pozew do sądu, że nie wywiązali się z obowiązku.

      Skomentuj

      1. Kenjiro
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-05-28 12:41

        Ano, na przykład Microsoft zablokował konta milionom ludzi, którzy nie podali wcześniej swojego wieku, a obecnie za odblokowanie żąda albo przelewu na 2 zł, albo skanu dowodu osobistego (sic!) ze wszystkimi danymi osobowymi, czyli anty-RODO.

        A spamerom RODO w ogóle nie przeszkadza, bo przychodzi do mnie tyle samo spamu co wcześniej, gdzie oczywiście prawie wszystkie firmy nie są z EU. Stopki piękne, np.:
        "Otrzymujesz tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowany jako klient naszej firmy." - a firma krzak...

        Skomentuj

        1. taki_jeden
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-05-29 02:35

          No to tu już Microsoft dał tyłka z interpretacją przepisów, a raczej z metodą zapewnienia zgodności. No, ale to nie są raczej tysiące deweloperów jak napisał przedmówca.

          Spam to spam na to nie ma rozwiązania, a RODO ma służyć użytkownikom, aby te legalne podmioty właściwie zarządzały naszymi danymi osobowymi.

          Skomentuj

  4. Uszaty
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2018-05-28 12:19

    A Polaczki w komentarzach standardowo prezentują syndrom sztokholmski:

    "JAK TO, EŁROKOŁCHOZ ZABRONI MI PUSZCZANIA MOICH DANYCH OSOBOWYCH NA LEWO I PRAWO? N I E W O L N I C T W O ! ! !"

    To jest niesamowite, że gdy giganci internetowi w ciągu dekady przehandlowali waszą prywatność na ciężkie miliardy dolarów i niekwestionowaną pozycję oligarchów, przy których śmieszni baronowie zza wschodu się chowają; że gdy UE próbuje jeszcze ostatkiem sił pokazać, że ma jakąś kontrolę, że jest w stanie bronić swoich obywateli; to wtedy wkraczacie wy - internetowi defensorzy monopolistycznych megakorporacji.

    Skomentuj

    1. Michał 06
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2018-05-28 13:41

      "że gdy UE próbuje jeszcze ostatkiem sił pokazać ,że ma jakąś kontrolę ,że jest w stanie bronić swoich obywateli "

      uszaty to normalnie kwintesencja człowieka sowieckiego :) bo unia próbuje takiego wychować ,jednostkę pozbawioną umiejętności decydowania o swoim życiu uzależnioną od socjalu i państwa

      Skomentuj

      1. Finear
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-05-28 13:59

        a co ty mozesz o tym wiedziec majac 12 lat?

        Skomentuj

        1. Michał 06
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2018-05-28 21:26

          trolluj dalej ,a ode mnie pozdrów mamusię i powiedz że jej współczuję :(

          Skomentuj

  5. sceri
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-05-28 13:07

    RODO weszło w życie 2 lata temu.

    Skomentuj

  6. palmall
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-05-28 13:32

    .

    Skomentuj Historia edycji

  7. Skaza
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-05-28 13:44


    Odnoszę wrażenie, ż RODO objawia pazerność i wyrachowanie internetowych gigantów i gigancików. Otóż kolejni dostawcy usług wolą wyłączyć lub zablokować swoje serwisy, niż dostosować się do wymogów RODO... Bowiem jak tutaj zabezpieczać dane użytkowników, skoro to właśnie one przynoszą największy dochód?

    Skomentuj

    1. taki_jeden
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-29 02:39

      W artykule jest mowa o tym, że jakieś amerykańskie gazety i portale informacyjne zablokowały swój dostęp. A powiedz mi co ich obchodzi jakiś europejczyk skoro tworzą treść dla amerykanów? Po co mają wydzielać budżet na dostosowanie się do jakichś unijnych postanowień skoro pewnie nawet odwiedzin na stronie z europy nie mają.

      Skomentuj

  8. fifek19
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-05-28 20:29

    Powalone są te przepisy... dziś mi w hurtowni nie mogli dać faktury na przelew bo właściciel firmy nie był u nich podpisać oświadczenia związanego z wprowadzeniem RODO... kretynizm

    Skomentuj

  9. JKZorba
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-05-28 21:07

    RODO jako takie nie jest wcale złe, największym problemem w Polsce jest nasz rząd , który pomimo okresu 2 lat nie przygotował się legislacyjnie na wprowadzenie RODO . Każdy kto czytał ustawę RODO na pewno zauważył że jest ona napisana bardzo ogólnikowo. Większość przepisów z RODO już była u nas wprowadzona , a mimo to nasz ustawodawca nie był w stanie wydać stosownych przepisów na czas żeby ułatwić i pokierować wprowadzaniem RODO w Polsce , nie wspominając o uświadomieniu społeczeństwa co to jest RODO i z czym to się je.