Na topie

Oto co „widzi” auto, które samo się kieruje

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Jak samokierujący się samochód widzi świat dookoła? Film opublikowany przez Waymo daje konkretną odpowiedź, przedstawiając charakterystykę działania lidaru, radarów i kamer. Wszystko to w 360 stopniach.

 • Oto co „widzi” auto, które samo się kieruje
A A

Ludzie boją się samokierujących się samochodów (i jest to całkowicie naturalne). Aby spopularyzować takie pojazdy konieczne będzie nie tylko obniżenie ich cen czy zwiększenie zasięgu, ale też przekonanie społeczeństwa o tym, że warto im zaufać.

Waymo, czyli zespół, który rozpoczynał prace nad autonomicznymi samochodami pod skrzydłami Google, postanowił przybliżyć tę technologię ludziom w bardzo interesujący sposób. Opublikował mianowicie film, który pozwala zobaczyć, co widzi takie auto – tak jak ono, a więc w 360 stopniach.

Podczas filmu można przyjrzeć się temu, jak samochód widzi świat, na co zwraca uwagę i (oczywiście bardzo ogólnie) jak to wszystko – lidary, radary, czujniki i kamery – działa. A działa coraz lepiej, dlatego też należąca teraz do Alphabetu firma chce ruszyć z „autonomicznymi usługami” jeszcze w tym roku.

Od początku testów autonomiczne samochody Waymo przejechały już około 6,5 miliona kilometrów. A oto, co widziały:

Źródło: Engadegt, Waymo

Odsłon: 5874 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. .Alx.
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2018-03-01 12:45

  Nie ma wątpliwości, że autonomiczne samochody są przyszłością motoryzacji, jak i to, że będą jeździć lepiej niż najlepszy kierowca (może nie szybciej, ale na pewno bezpieczniej).
  Oczywistością jest też, że ich ilość będzie wzrastać i będą się wzajemnie komunikowały (dla zwiększenia bezpieczeństwa).

  To doprowadzi w najbliższych latach, do wymuszenia żeby każdy nowy samochód miał wbudowany autonomiczny moduł, a potem... do zakazu kierowania przez człowieka !
  Miłośnicy samodzielnej jazdy będą mieli wyznaczone miejsca do jazdy, ale nie będą nimi drogi.
  Wszystko to dla naszego dobra i bezpieczeństwa, poparte kampanią reklamową, jak to kierowca stanowi śmiertelne zagrożenia dla naszych dzieci (podobnie jak współczesne kampanie o pijanych kierowcach).

  Możecie nie wierzyć, kłócił się nie będę. Ale za kilka/kilkanaście lat zobaczymy.

  Skomentuj

  1. Silver
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-03-01 13:35

   W jednym miejscu autonomiczne wcale nie będą takie bezpieczne - wystarczy, że ktoś zhakuje taką siatkę pojazdów i zamiast wypadku z udziałem kilku pojazdów jest karambol z kilkuset. Wszystko to kwestia czasu. Nie należy odbierać kontroli kierowcy, bo główne przyczyny wypadków to nieuwaga i niezachowanie bezpieczeństwa.

   Skomentuj Historia edycji

   1. Gładziu
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-03-01 14:05

    Watch dogs :)

    Skomentuj

   2. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-03-07 03:48

    wystarczy że przyjedzie na "remont" polska ekipa drogowców, zfrezują trochę asfaltu, położą nowy i nie domalują białych pasów. auto zgłupieje. czy ktokolwiek z was widział film z samochodem autonomicznym przy braku białych pasków na asfalcie?

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!