Technologie i Firma

SUSE sprzedany za 2,5 miliarda dolarów - „rozwój może przyspieszyć”

z dnia 2018-07-03
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Jeden z najstarszych biznesów linuksowych i open source’owych znalazł nowego właściciela. Jest już praktycznie przesądzone, że SUSE trafi w ręce szwedzkiej grupy EQT Partners, która da mu pełną niezalezność.

SUSE to firma odpowiedzialna za rozwój jednych z najstarszych i najbardziej cenionych komercyjnych dystrybucji linuksowych dla klientów biznesowych. Właśnie zmienia właściciela – z rąk brytyjskiego Micro Focus przejdzie do szwedzkiego EQT Partners.

Szwedzka grupa była gotowa zapłacić aż 2,5 miliarda dolarów za legendarny linuksowy biznes. To dwa razy więcej niż Micro Focus wydał w 2014 roku na ówczesnego właściciela SUSE Linux, Attachmate, który to z kolei przejął prawa od firmy Novell, która czuwała nad projektem od 2003 roku.

Niemiecki SUSE Linux, którego historia sięga końcówki XX wieku, to baza dla kilku różnych dystrybucji. Przede wszystkim są to kierowane do użytkowników biznesowych SUSE Linux Enterprise w wariantach Server i Desktop, ale istnieje również bardziej „przystępny”, a przy tym mniej zaawansowany openSUSE.

Z dystrybucji SUSE Linux korzystają banki, uniwersytety, rządy i wiele różnych przedsiębiorstw na całym świecie. Z wszystkich stron jesteśmy zapewniani, że mogą oni spać spokojnie, ponieważ zmiana właściciela nie będzie miała negatywnego wpływu na funkcjonowanie firmy.

„Dzięki partnerstwu z EQT stajemy się całkowicie niezależną firmą – rozwój nie ustanie, a może nawet przyspieszyć”, powiedział Nils Brauckman, dyrektor generalny (zatrudniającego ponad 1400 osób) SUSE. 
Finalizacja przejęcia jest zaplanowana na początek 2019 roku. 

Źródło: Beta News, ZDNet, SUSE, It’s FOSS

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

marketplace

Komentarze

11
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jak jakiś tam linux kosztuje 2,5 miliarda to strach pomyśleć ile by windows kosztował
  Zaloguj się
 • avatar
  "...że SUSE trafi w ręce szwedzkiej grupy EQT Partners, która da mu pełną niezalezność.".
  "„Dzięki partnerstwu z EQT stajemy się całkowicie niezależną firmą".
  Od kiedy to w biznesie wykupuje się cokolwiek za grube miliardy żeby to potem uniezależnić?
  Zaloguj się
 • avatar
  Niedługo przyjdzie pora na Ubuntu i jego gwałtowny rozwój. Dni windowsa są już policzone. Ludzie mają świadomość tego, że Windowsy to wylęgarnia wirusów, paskudztw i problemów, Linuksy mega bezpieczne i zdrowe. Poza tym ludzie pragną zmiany na lepsze. To idealny czas dla Linuksa.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  :)