Na topie

SUSE sprzedany za 2,5 miliarda dolarów - „rozwój może przyspieszyć”

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Jeden z najstarszych biznesów linuksowych i open source’owych znalazł nowego właściciela. Jest już praktycznie przesądzone, że SUSE trafi w ręce szwedzkiej grupy EQT Partners, która da mu pełną niezalezność.

 • SUSE sprzedany za 2,5 miliarda dolarów - „rozwój może przyspieszyć”
A A

SUSE to firma odpowiedzialna za rozwój jednych z najstarszych i najbardziej cenionych komercyjnych dystrybucji linuksowych dla klientów biznesowych. Właśnie zmienia właściciela – z rąk brytyjskiego Micro Focus przejdzie do szwedzkiego EQT Partners.

Szwedzka grupa była gotowa zapłacić aż 2,5 miliarda dolarów za legendarny linuksowy biznes. To dwa razy więcej niż Micro Focus wydał w 2014 roku na ówczesnego właściciela SUSE Linux, Attachmate, który to z kolei przejął prawa od firmy Novell, która czuwała nad projektem od 2003 roku.

Niemiecki SUSE Linux, którego historia sięga końcówki XX wieku, to baza dla kilku różnych dystrybucji. Przede wszystkim są to kierowane do użytkowników biznesowych SUSE Linux Enterprise w wariantach Server i Desktop, ale istnieje również bardziej „przystępny”, a przy tym mniej zaawansowany openSUSE.

Z dystrybucji SUSE Linux korzystają banki, uniwersytety, rządy i wiele różnych przedsiębiorstw na całym świecie. Z wszystkich stron jesteśmy zapewniani, że mogą oni spać spokojnie, ponieważ zmiana właściciela nie będzie miała negatywnego wpływu na funkcjonowanie firmy.

„Dzięki partnerstwu z EQT stajemy się całkowicie niezależną firmą – rozwój nie ustanie, a może nawet przyspieszyć”, powiedział Nils Brauckman, dyrektor generalny (zatrudniającego ponad 1400 osób) SUSE. 
Finalizacja przejęcia jest zaplanowana na początek 2019 roku. 

Źródło: Beta News, ZDNet, SUSE, It’s FOSS

Odsłon: 5544 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. Guczi04
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-07-03 09:38

  Niedługo przyjdzie pora na Ubuntu i jego gwałtowny rozwój. Dni windowsa są już policzone. Ludzie mają świadomość tego, że Windowsy to wylęgarnia wirusów, paskudztw i problemów, Linuksy mega bezpieczne i zdrowe. Poza tym ludzie pragną zmiany na lepsze. To idealny czas dla Linuksa.

  Skomentuj

 2. Guczi04
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-07-03 10:50

  :)

  Skomentuj

 3. HardCorak
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-07-03 10:55

  jak jakiś tam linux kosztuje 2,5 miliarda to strach pomyśleć ile by windows kosztował

  Skomentuj

  1. baca130
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2018-07-03 14:43

   To już można mówić o dziesiątkach miliardów.

   Skomentuj

   1. kombajn
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-07-03 14:53

    " można mówić o dziesiątkach miliardów"
    hehe pudło kolego od 94r Bill Gates wydał tylko na fundację charytatywną 35 miliardów dolarów. Obecnie Microsoft ściga się z Apple która firma jako pierwsza do końca dekady dobije z wartością firmy do biliona dolarów czyli tysiąca miliardów (jakby ktoś miał problem z dużymi cyframi), a Windows to ich główny produkt obok Offica.

    Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-06 16:04

   windows kosztuje coraz mniej. nawet MS przestaje czuć wagę windowsa, skoro już wypuścili MS SQL na Linux :)

   po prostu MS błądzi jak owca we mgle. MS zabrał użytkownikom to, co użytkownicy uwielbiają. Czyli stabilność, i wsparcie na wiele lat. Win10 niestety grzebie windows, i tak naprawdę jadą siłą rozpędu. W przeszłości na tym przejechał się Novell ze swoim NetWare. Na rynku serwerów, windows jest w zasadzie używany tylko tam, gdzie musi być używany. Nadal głównym powodem jest domena windows (można to łatwo zastąpić sambą na Linux), oraz MS SQL. A jak ktoś nie zapewnił sobie multi platformowości, to jeszcze ugrzązł w .NET i IIS, oraz Windows API.

   Skomentuj

 4. loctor
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-07-03 11:12

  "...że SUSE trafi w ręce szwedzkiej grupy EQT Partners, która da mu pełną niezalezność.".
  "„Dzięki partnerstwu z EQT stajemy się całkowicie niezależną firmą".
  Od kiedy to w biznesie wykupuje się cokolwiek za grube miliardy żeby to potem uniezależnić?

  Skomentuj

   1. kombajn
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-07-03 14:55

    Dokładnie, jak ktoś się zna na swojej robocie i od dwóch dekad przynosi zyski to lepiej się mu nie wtrącać do roboty. Nie naprawia się rzeczy które nie są zepsute.

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!