Na topie

Tak pięknieje (?) Windows 10

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Ciekawostki Tematyka: Na Topie Project NEON Windows 10 Producenci: Microsoft

Kolejne aplikacje i elementy systemu Windows 10 zyskują odświeżony wygląd zgodny ze stylem Fluent Design. Jak to wygląda? Zobaczcie sami.

  • Tak pięknieje (?) Windows 10
A A

Microsoft ustalił sobie jasny cel: sprawić, by system Windows 10 wypiękniał. I cel ten, krok po kroku, realizuje. Czy jest jednak tak, jak liczyli na to użytkownicy?

Gdy zapowiadane było wprowadzenie nowego stylu graficznego o nazwie Fluent Design (a początkowo jeszcze: Project NEON), Microsoft przekonywał nas, że będzie to prawdziwa bomba. Tymczasem zmiany są dosłownie kosmetyczne: dodano trochę przezroczystości, „spłaszczono” niektóre elementy, wprowadzono płynniejsze animacje i dodano podświetlenie pod wskaźnikiem myszy.

Rewolucji więc nie ma, ale Fluent Design zdaje się być udanym połączeniem stylistyki Metro i Aero (z Windows 7). Poniżej możecie zobaczyć kilka najnowszych przykładów (już wprowadzonych lub takich, które zostaną wkrótce wprowadzone):

Ustawienia w Fluent Design

Fluent ustawienia menu
Screen: Rafael Rivera / Twitter

Fluent ustawienia 
Screen: Rafael Rivera / Twitter

Poczta i kalendarz w Fluent Design

Fluent poczta
Screen: WindowsCentral

Fluent kalendarz
Screen: WindowsCentral

Sklep Microsoft w Fluent Design

Fluent sklep
Screen: aggiornamentilumia

Fluent sklep dl
Screen: aggiornamentilumia

Podoba wam się sposób, w jaki modyfikowana jest estetyka Windows 10?

Źródło: WindowsCentral. Microsoft

Odsłon: 9924 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
  1. Aktyzm
    Oceń komentarz:

    27    

    Opublikowano: 2017-11-03 10:29

    Jeszcze z 20 lat i będzie tak piękny jak Windows 7 :)

    Skomentuj

    1. siwyandrew
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-11-04 12:00

      ostatnio dostałem przed gębe windowsa 10 i proste zadanie: zmniejszyć odstępy między ikonami, no to lecimy ppm -> personalizuj -> kolory (czy jakoś tak) i i skucha nie ma żadnego panelu typu zaawansowane ustawienia wyglądu, okazuje się, że muszę to zmieniać przez rejestr, brawo MS! Nie wyobrażam sobie, bym w moim systemie nie był w stanie zmniejszyć rozmiaru paska tytułu, wielkości czcionki itp. Nie przesiądę się po dobroci z 7 na 10.

      Skomentuj

  2. Eternal1
    Oceń komentarz:

    21    

    Opublikowano: 2017-11-03 10:34

    Lubię minimalizm, bo "prostota jest ostatecznym wyrafinowaniem".
    Lecz GUI Windows10 nie jest minimalistyczny lecz wręcz ascetyczny i IMO wygląda biednie.
    No ale - kwestia gustu.

    Skomentuj

  3. DanyGee
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-11-03 11:34

    Jest tyle fajniejszych pomysłów na UI Windy a Ci rzeźbią w tym g****...

    Chociażby taki:
    https://www.youtube.com/watch?v=nPkLueQDXpM

    Skomentuj

    1. zakius
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-11-03 15:16

      a wyjdź z tym dokiem i nie wracaj
      do tego animacje dla niepełnosprawnych dzieci, pastelowe kolorki i ostatecznie dostajemy maka... fuj
      10CU był najładniejszy, FCU się zepsuł, a do tego wyłączenie przezroczystości w ustawieniach nie wpływa na wszystkie apki, co jest idiotyczne

      Skomentuj

  4. hudy1994
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-11-03 12:16

    mi najbardziej podoba się rozwój sklepu (w końcu)

    Skomentuj

  5. mesjan
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-11-03 13:34

    Z tego co wcześniej czytałem górny pasek okien miał być z nową aktualizacją częściowo półprzezroczystym matowym szkłem a tak nie jest (coś w stylu W7). Czy ja źle przeczytałem czy to jeszcze nie weszło czy może trzeba to gdzieś włączyć?

    Skomentuj

    1. Smuga
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-11-03 13:43

      Nic o tym nie słyszałem, ale brzmi kompletnie bez sensu i ejst zupełnym oderwaniem od obecnego motywu systemu.

      Skomentuj

      1. mesjan
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-11-04 12:32

        Chodzi mi o ten efekt:

        https://i.redd.it/oi1ocuh9y20z.jpg

        https://assets.pcmag.com/media/images/541869-microsoft-windows-10-creators-update-fluent-design-system.jpg?thumb=y&width=810&height=456

        Skomentuj

  6. harukapl
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-11-03 13:48

    Może i się czepiam, ale MS niech się w końcu zdecyduje. Czy obramowanie pola do wpisywania ma mieć szerokość 2px (panel sterowania pole wyszukaj) czy 1px jak w aplikacji Mail... osobiście wolałbym to drugie...

    Skomentuj

  7. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-11-03 13:56

    A ile będzie w końcu menu kontekstowych w systemie?
    Naliczyłem się:
    - menu kontekstowe paska zadań - ciemno szare
    - menu kontekstowe pulpitu - białe
    - menu kontekstowe w aplikacjach (np. w Ustawieniach) - jasno szare

    W Windows 7 było jedno menu o kolorystyce możliwej do ustawienia w opcjach, ale się w W8 jakiś cieć dorwał i popsuł, i tak to trwa już wiele lat...

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-11-03 15:43

      Żeby być szczerym tak się właśnie objawiają zaburzenia psychiczne, co jest dość dziwne biorąc pod uwagę tak wielką i znaną korporację.

      Skomentuj Historia edycji

  8. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-11-03 15:42

    Żeby być obiektywnym - powiem, że jakiś progres w stosunku do pierwszych wersji jest, aczkolwiek, nie każdemu może się to podobać. Mnie jednak Windows 10 nie imponuje z innych względów.

    Skomentuj

  9. jarekzon
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-11-03 19:38

    A co tu ładnego ? Dwa kolory i kilka kresek, tak było 30 lat temu, tylko rozdzielczości były niższe :)))

    Skomentuj

  10. Fenio
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-11-05 14:35

    W10 był brzydki i nadal jest. Od kiedy MS wprowadził Metro całkowicie popsuł styl interfejsu. Im bardziej "okienkowy" tym gorzej to wygląda, nawet XP w mojej ocenie wygląda lepiej.

    Skomentuj

  11. piotr.potulski
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-11-05 17:48

    Dla mnie vistowe aero jest zbyt przeładowane, więc cofanie się do niego nie specjalnie ma sens. Najgorszy w tym wszystkim jest zarówno wizualny jak i funkcjonalny bałagan - jeszcze da się znaleźć okienka straszące wyglądem XP, większość elementów jest zrobiona jako metro, a tu już 4 "styl" z kolei. O tym, że te same ustawienia są dostępne z poziomu 3 różnych narzędzi już nawet nie warto wspominać.