Systemy operacyjne

Windows 10 systemem bez haseł - już wkrótce

z dnia 2019-07-12
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Czas pozbyć się haseł. Microsoft zapowiedział, że już wkrótce Windows 10 będzie mógł stać się systemem wolnym od tej formy zabezpieczeń.

Microsoft wie, że hasła to przestarzała forma zabezpieczeń, która najzwyczajniej w świecie nie daje takiej ochrony, jakiej można oczekiwać w czasach, gdy na komputerach przechowywane są bardzo cenne dane. Dlatego też zamierza sprawić, że Windows 10 będzie systemem bez haseł. Całkowicie bez haseł. 

„Dziesiątka” już teraz pozwala na logowanie się z wykorzystaniem alternatywnych sposobów, ale czas na krok naprzód. Duża aktualizacja systemu Windows 10, zaplanowana na pierwszą połowę 2020 roku (20H1), wprowadzi kilka istotnych nowości, wśród których pojawi się nowa opcja eliminująca hasła. Użytkownik będzie mógł wybrać jedną z metod uwierzytelniania, na przykład zdjęcie twarzy lub odczyt linii papilarnych i całkowicie wyłączyć opcję „hasło”. W takiej sytuacji pole do wprowadzania ciągu znaków w ogóle nie będzie się wyświetlało na ekranie logowania.

Jest to kolejny ważny krok w kierunku przyszłości bez haseł: z jednej strony bezpieczniejszej, z drugiej – wygodniejszej. Nie będzie trzeba wymyślać skomplikowanych ciągów znaków i obawiać się o to, czy uda się je spamiętać, a do tego przestanie istnieć problem haseł słabych i wielokrotnie wykorzystywanych (to znaczy: stosowanych do logowaniu w różnych serwisach). Oczywiście zabezpieczenia biometryczne też nie są doskonałe, ale to już temat na inny artykuł…

Źródło: The Verge, Microsoft

Warto zobaczyć również:

marketplace

Komentarze

16
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  I tak jeszcze dla przypomnienia tytuł waszego innego newsa "Hakowanie świata - zwiastun filmu o aferze Facebooka i handlu danymi"
 • avatar
  Wole jednak hasło ;]
 • avatar
  Używam W10 od 2015 i nic nie wiem o hasłach. Nigdy ich nie zakładałem ;0
  Zaloguj się
 • avatar
  Czekam na ten moment kiedy będzie można wszędzie logować się np odciskiem palca. I żeby to działało na witrynach internetowych itd. a nie tylko logowanie do systemu bądź aplikacji MS.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  jeszcze sobie jeden z drugim wspomnicie - stare - dobre - hasła ukryte za magicznymi gwiazdkami.
  ( jednak najbardziej rozwalają mnie gwiazdki w telefonach - zanim znikną aplikacja przechwytująca widzi każdą wpisana literkę najwiekszy lol androida - nie wierzysz? zobacz czary mary gdy wpisujesz hasło )
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Logowanie jest dobre dla tych co chcą coś ukryć ...Mnie to wisi i powiewa.
  Mój win 7 startuje bez hasła ...
  Mój służbowy laptop startuje z hasłem ale tylko dlatego że to nie ja instalowałem system...
  Zabezpieczenie hasłem to bzdura bo takie hasło można odczytać w 5 minut !
  Zaloguj się
  -4
 • avatar
  i tak wszystkie hasła ma microsoft, więc ich stosowanie jest bezcelowe. wielu użytkowników też szuka sposobu, jak zlikwidować hasło w swoim windows aby się bez sensu nie męczyć :)