Routery

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Asus RT-N18U to doskonały przykład na to, zaawansowany router domowy nie musi być wcale drogi. Producent obok standardowych funkcjonalności zaimplementował mechanizmy, których często brakuje wyższej klasy routerom – mowa tu o VPN, dual WAN (redundancja i load balancing) czy choćby serwerze FTP i serwerze drukarek. Za niewiele ponad 250 złotych otrzymujemy zaawansowany router, który śmiało może konkurować z modelami z wyższej półki. Asus RT-N18U pokazał w jakimi kierunku powinno ewoluować domowe routery WiFi.

 Opinia redakcji
 plusy:
Funkcja dual WAN,
Wbudowany serwer FTP,
Funkcje chmury,
Atrakcyjna cena,
Bardzo dobra wydajność sieciowa
 minusy:
Problem ze skonfigurowaniem DDNS w przypadku publicznego łącza i routera w klasie prywatnej,
Brak możliwości uruchomienia funkcji skanowania w urządzeniu wielofunkcyjnym w systemach Mac OS czy Linux
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 299 zł
 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    7
    Niedawno zmieniałem router i cieszę się, że nie kupiłem Asus-a. Asus-y mają problem z podtrzymywaniem połączenia w przypadku słabego łącza. Jest to spowodowane starym chipsetem.
    Podczas zakupu zastanawiałem się między Asus DSL-N55U oraz TP-Link TD-W8980. Szukałem bardzo długo porównania tych 2 modeli, pytałem się na forach i nikt mi nie potrafił pomóc. Trafiłem później na YT na jednego gościa, który testował oba modele i m.in dowiedziałem się o tym problemie w przypadku Asusa.
    Nie wiem niestety jak wygląda sytuacja z chipsetem w przypadku testowanego przez was routera jednak jeśli ma stary chipset to nie warto go kupić.

    Podstawowa zaletą routerów od Asusa jest przyjemny interface użytkownika, do którego można bardzo szybko przywyknąć. Wszystko jest poukładane tak jakbyśmy tego chcieli.
    Więcej zalet niestety nie widzę. Dlatego osobiście polecam firmę TP-Link. Jak do tej pory nie zawiodłem się na nich.
    • avatar
      gixer
      2
      Ja też polecam coś ze starszych, tańszych, a do tego lepszych modeli, jak ktoś potrzebuje tylko 2,4 to ze swojej strony mogę zaproponować zakup TP-Link WDR 3600, do niego tylko wgrać DD-WRT i macie prawdziwy kombajn w domu za mniej niż 200 zł
      • avatar
        AndreoKomp
        1
        Czy można liczyć na dużą poprawę z zasięgiem i prędkościami względem TP Link WR1043ND? Sprawdzał/analizował ktoś takie testy?
        • avatar
          michal.99
          0
          Niby 600mbit.. a i tak kicha.. nie warta świeczki

          Bez problemu na Mikrotiku 951/2011 osiągamy przy połączeniu 300mbit >> 140-150mbit przez 3 sciany.. na każdym praktycznie sprzęcie.. zero problemów.. ale niestety nie jest to sprzęt dla noobow od tp-linka

          • avatar
            cooger
            0
            600Mbit w N-ce jest bez sensu, do tego trzeba mieć odpowiednią kartę która podnosi koszt a jej zakup jest totalnie pozbawiony sensu bo standard n jest już zastępowany przez ac i lepiej inwestować w niego.
            • avatar
              kola01
              0
              A ja kupiłem i po 10 dniach oddałem router ASUSA N18U. Zaszokował mnie bardzo długi czas uruchamiania się wynoszący prawie 2 minuty. Aktualizacja firmware nic nie wniosła. Zawsze wyłączam listwę zasilającą jak nie korzystam z kompa. Komputer mój po włączeniu zasilania uruchamia się w 22s. a na internet muszę czekać za każdym razem prawie 2 minuty. Nieporozumienie. Do tego router pobiera dużo prądu co tym bardziej motywuje do jego częstego wyłączania. Poza tym różnica w jakości zasięgu WiFi była tylko minimalnie większa (albo wręcz taka sama) od mojego starego D-Linka DIR-615, który swoją drogą uruchamia się w kilka sekund !!! Jakość wykonania ASUSA też mogła być trochę lepsza. Krawędzie obudowy w moim egzemplarzu były trochę chropowate a powierzchnia obudowy miała nierówną fakturę ale to już taki szczegół który dostrzegą tylko esteci.
              • avatar
                mlynarki
                0
                Ogólnie nie wiem o co tyle rozpisywania się że coś jest lepsze albo gorsze w sensie marki. Ja obecnie przesiadłem się na ten sprzęt z Netgear 3500L v1, niby wszystko podobne, podobna półka itp. Ale: 2 porty USB co dla mnie jest super: dysk + drukarka. 3 wymienne anteny - wcześniej nie miałem ich wcale. Czas botowania - bez znaczenia, włączam i zapominam - jak do tej pory chodzi 3 miesiąc i ani jednego resetu. Dodatkowe rzeczy? Po prostu działa i to bardzo stabilnie. A w domu podłączonych do netu stale jest ok 4 do 6 urządzeń + lapsy itp., średnio ok 12 urządzeń. I dla mnie najważniejsze jest to że ma 3 lata gwarancji - a później serwis aukcyjny i następny sprzęt z gwarancją. Ja napiszę raz jeszcze: mocny, stabilny - i dla mnie to najważniejsze bo i tak żaden sprzęt w domu nie ma innego standardu nadawania.