Na topie

Edifier R2730DB – test głośników

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Głośniki

Kategoria: Komputery Peryferia Głośniki Producenci: Edifier

Głośniki Edifier R2730DB zapewniają wysoką jakość dźwięku i dają dostęp do cyfrowych i analogowych wejść sygnałowych. Połączymy się też przez Bluetooth.

  • Edifier R2730DB – test głośników | zdjęcie 1

90%

Ocena benchmark.pl

 

Plusy

cyfrowe wejście optyczne i współosiowe
bezprzewodowa łącznośc Bluetooth
złącza analogowe RCA
mały, lekki pilot w zestawie
bardzo dynamiczne brzmienie
czysta, szczegółowa reprodukcja dźwięku
trójdrożna konstrukcja
solidny kabel sygnałowy łączący koulmny z wtyczką XLR
dobra jakość wykonania obudów z MDF-u
stonowana, ale elegancka stylistyka
dość ciężka, stabilna konstrukcja z piankowymi podkładkami
przewód optyczny oraz dwa analogowe w zestawie
regulatory dźwięku w obudowie
wyjście na opcjonalny subwoofer

Minusy

basy nie schodzą tak nisko jak w modelu Edifier R2600
przetwornik c/a powinien być nieco lepszy

A A

Niedawno mieliśmy okazję zapoznać się bliżej z naprawdę dobrze grającymi głośnikami Edifier R2600. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są one dość blisko spokrewnione z prezentowanymi w tej recenzji kolumnami Edifier R2730DB. Stylistyka obu zestawów jest niemal identyczna, a wymiary zewnętrzne bardzo zbliżone. Zapewniam jednak, że różnice między nimi nie tkwią jedynie w cenie. Oba zestawy grają zupełnie inaczej i dysponują odmiennym zestawem złączy sygnałowych. Zanim jednak przejdę do opisu samego brzmienia skupię się przez chwilę na obudowie i funkcjonalności.

Edifier R2730DB - z maskownicami

Obudowy głośników R2730DB oraz R2600 mają identyczną szerokość oraz głębokość. Gdy stawiam jedną na drugiej wyglądają jak pojedyncza, duża kolumna. Model R2730DB jest o około 2 cm wyższy z powodu zastosowania konstrukcji 3-drożnej, a nie 2-drożnej jak w R2600. Jak się okazuje ma to ogromne przełożenie na charakterystykę odtwarzanego dźwięku. Te pierwsze dostrojono tak by przypominały klasyczne monitory studyjne o bardziej płaskim, analitycznym brzmieniu, a drugie wyróżniają się głębszym, bardziej miękkim basem.

Edifier R2600
Dla porównania: Edifier R2600

Podstawowa specyfikacja:

Typ zestawu 2.0, trójdrożny
Moc wyjściowa RMS 2x 40W (niskotonowy) + 2x 14W (średniotonowy), 2x 14W (wysokotonowy)
Częstotliwość przenoszenia 45 – 20000 Hz
Stosunek sygnału do szumu min. 85 dBA
Średnica gł. niskotonowego 178 mm (deklarowane)
Średnica gł. średiotonowego 116 mm (deklarowane)
Średnica gł. wysokotonowego 19 mm (deklarowane)
Łączność przewodowa 2x RCA (analogowe), 1x współosiowe (cyfrowe)
Łączność bezprzewodowa Bluetooth
Wymiary kolumn (Sz/Wy/Gł) ok. 218 x 392 x 292 mm (z maskownicami)
Pilot TAK

Obudowa

Przednia część domyślnie chroniona jest dobrej jakości maskownicami wciskanymi w gumowane otwory (nie powodują słyszalnych wibracji). Siatka jest dość miękka i elastyczna. Po ich zdjęciu oczom ukazują się trzy przetworniki. Niskotonowy i średniotonowy w kolorze srebrnym oraz czarny tweeter. Ich rzeczywiste średnice są nieco odmienne od tych jakie deklaruje producent (odpowiednio 155 mm, 98 mm i 24 mm, membrana + zawieszenie). Ku przodowi wycelowane jest też ujście tunelu bass reflex.

Edifier R2730DB - kolumna

Obudowy wykonane są z dość grubego, solidnego MDF-u. Stylistykę określić można jako stonowaną, ale elegancką i z pewnością pasującą do wielu różnych wnętrz. Powierzchnia w dotyku przypomina naturalne drewno.

Prawy bok prawej (aktywnej) kolumny ma wbudowane trzy potencjometry przeznaczone do regulacji tonów wysokich, niskich oraz głośności. Wciskając pokrętło od głośności przełączymy też źródła dźwięku.

Edifier R2730DB - potencjometry

Tył prawej kolumny oferuje dostęp do dwóch wejść analogowych (RCA), jednego cyfrowego współosiowego oraz jednego optycznego (również cyfrowego). Dodatkowo producent umieścił też monofoniczne wyjście do opcjonalnego, zewnętrznego subwoofera (mini jack 3,5 mm).

Edifier R2730DB - tył

Do lewego głośnika biegnie gruby, solidny przewód sygnałowy z dużą, metalową wtyczką XLR (5 pin). Jego długość to około 2,8 m. Gniazdo zasilania ma swój przełącznik/bezpiecznik.

Edifier R2730DB - wejścia

Każda kolumna opiera się na czterech piankowych podkładkach redukujących wibracje. Spisują się pozytywnie.

Edifier R2730DB - spód głośnika

Pilot jest bardzo mały, lekki, wykonany z błyszczącego plastiku i zasilany jedną baterią CR2025 (3 V). Dziewięć przycisków membranowych o krótkim skoku odpowiada za takie funkcje jak wybór źródła, wyciszanie, regulacja głośności oraz włączanie/wyłączanie.

Odsłon: 38789
Komentarze

12

Udostępnij