Na topie

Intel Kaby Lake - dobre i... nudne procesory

Autor:

Szef strefy Komputery

więcej artykułów ze strefy:
Komputery

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: Intel Kaby Lake Producenci: intel

Core i7 7700K kontra 6700K! Emocje sięgną zenitu, tłumy będą szaleć z ekscytacji? No... nie bardzo.

  • Intel Kaby Lake - dobre i... nudne procesory | zdjęcie 1
  • Intel Kaby Lake - dobre i... nudne procesory | zdjęcie 2
  • Intel Kaby Lake - dobre i... nudne procesory | zdjęcie 3
  • Intel Kaby Lake - dobre i... nudne procesory | zdjęcie 4
  • Intel Kaby Lake - dobre i... nudne procesory | zdjęcie 5

92%

Ocena benchmark.pl

 

Plusy

- najwydajniejszy procesor w segmencie mainstream,
- nieco wydajniejszy od swojego poprzednika,
- niezły potencjał OC,
- obsługiwany przez płyty z chipsetem Z170/H170/B150/H110 po aktualizacji firmware,
- nieco wydajniejsza od HD 520 zintegrowana grafika HD 630,
- dzięki sprzętowemu dekodowaniu VP9 zintegrowana grafika umożliwia płynne,
- odtwarzanie filmów UltraHD 60 fps na YouTube,
- sprzętowe kodowanie/dekodowanie HEVC.

Minusy

- wysoka cena,
- niewielki wzrost wydajności w stosunku do poprzednika.


A A

Pierwsze procesory Intel Core 7-ej generacji (Kaby Lake) zadebiutowały jeszcze pod koniec sierpnia ubiegłego roku – tyle tylko, że były to wersje niskonapięciowe przeznaczone dla urządzeń mobilnych. Zainteresowani ich wydajniejszymi odpowiednikami, w tym także modelami dla komputerów stacjonarnych, musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż do dzisiaj.

Intel Kaby Lake

Zgodnie z obietnicami producenta, na rynku właśnie debiutują kolejne, wydajniejsze procesory Kaby Lake, a także nowe płyty główne z chipsetami z serii 200. W nasze ręce wpadł najwydajniejszy przedstawiciel rodziny Kaby Lake, czyli Core i7 7700K, którego porównaliśmy do poprzednika, czyli Core i7 6700K.

Kaby Lake – co nowego?

Intel PAO

Na początku przypomnijmy sobie, co nowego oferują procesory Intel Kaby Lake – warto bowiem zauważyć, iż są to pierwsze modele, które wydano już zgodnie z nową strategią PAO (Niższy proces technologiczny → Nowa mikroarchitektura → Optymalizacja). Nie powinniśmy więc oczekiwać rewolucyjnych zmian, a raczej „dopieszczenia” poprzedniej, 6. generacji generacji Skylake.

Intel proces 14nm+

Nadal mamy do czynienia z mikroarchitekturą Skylake, którą znamy z poprzedniej, 6. generacji układów Core, ale producent nieco udoskonalił proces technologiczny – jest on oznaczony jako 14nm+. Wprowadzone zmiany powinny przełożyć się na nieco lepszą wydajność.

Intel Kaby Lake - Speed Shift 2

Dodatkowo producent usprawnił funkcję regulacji stanów energetycznych Speed Shift – w nowych procesorach tryb Turbo Boost 2.0 jest uaktywniany jeszcze szybciej, więc możemy oczekiwać dodatkowego wzrostu wydajności. Warto jednak zauważyć, iż funkcja ta wymaga systemu Windows 10 i poprawki Redstone 1. Nowe procesory działają ze starszymi systemami, ale nie można wykorzystać ich pełnego potencjału.

Intel Kaby Lake - podkręcanie

To jednak nie koniec rewelacji, bo producent usprawnił też funkcję podkręcania desktopowych układów (oczywiście chodzi o wersje z odblokowanym mnożnikiem). Na płytach głównych znajduje się dodatkowy generator zegara bazowego (BCLK), który pozwala lepiej zarządzać napięciem i częstotliwością, co w efekcie powinno przełożyć się na wyższy potencjał na przetaktowanie. Oczywiście nie omieszkamy tego sprawdzić w naszych testach.

Intel Kaby Lake - iGPU

Kolejne zmiany dotyczą układu graficznego. Co prawda nadal mamy do czynienia z 9. generacją iGPU, ale wprowadzono w nim nowy silnik obsługujący multimedia, który oferuje funkcję sprzętowego dekodowania materiałów VP9 8-/10-bit oraz kodowania i dekodowania HEVC 10-bit.

Różnicę powinniśmy zauważyć np. podczas oglądania YouTube w jakości 4K– procesor jest tutaj obciążony zaledwie w kilkunastu procentach, co odbija się na mniejszym poborze mocy, generowanym cieple i cichszej pracy komputera.

Płyty główne z serii 200

Wraz z nowymi procesorami Kaby Lake, na rynku debiutują także nowe płyty główne z podstawką LGA 1151 i chipsetami z serii 200 (Z270, H270 i B250 dla klientów indywidualnych oraz Q270 i Q250 dla klientów biznesowych). Jakie tutaj przygotowano nowości?

Nowe płyty współpracują zarówno ze starymi procesorami Skylake, jak i nowymi Kaby Lake. Nowością jest większa liczba linii transmisyjnych PCI-Express 3.0, które zazwyczaj zostały zagospodarowane przez producentów na dodatkowe złącza – możemy więc oczekiwać jeszcze lepszej funkcjonalności względem konstrukcji z poprzedniej generacji 100.

Intel Optane

Kolejną nowością jest wsparcie dla technologii Intel Optane (na bazie rewolucyjnych pamięci 3D XPoint), która pozwala przyspieszyć czas uruchamiania systemu operacyjnego i aplikacji, a także poprawić ogólny komfort użytkowania komputera.

Nowy dysk trzeba dokupić osobno – co prawda szczegóły na temat specyfikacji dostępnych modeli jeszcze nie są znane, ale producent deklaruje, że połączenie nośnika Optane i dysku HDD zaoferuje wydajność zbliżoną do SSD. Brzmi interesująco, więc jeżeli tylko będziemy mieli okazję, na pewno przyjrzymy się temu rozwiązaniu z bliska.

Intel Z270 - schemat chipsetu
Schemat chipsetu Intel Z270

Podobnie jak w przypadku poprzedniej serii, tylko modele z mostkiem Z270 pozwalają na podkręcanie odblokowanych procesorów, więc to właśnie one powinny zainteresować entuzjastów i overclockerów. Zwykle są to najbogatsze, najefektowniejsze i... najdroższe konstrukcje.

Intel H270 - schemat chipsetu  Intel B250 - schemat chipsetu
Schematy chipsetów Intel H270 i B250

Płyty z chipsetami H270 i B250 nie pozwalają na podkręcanie procesorów i na ogół oferują gorsze wyposażenie – wszystko oczywiście w odpowiednio niższej cenie. Modele te sprawdzą się ze słabszymi procesorami przy budowie tańszych komputerów.

Uprzedzając pytania - producent nie przygotował następcy modelu H81, więc budżetowe konfiguracje nadal będą korzystać ze starych płyt głównych (tyle tylko, że nie będą oferować nowych funkcji - np. wsparcia dla nośników Optane).

Co proponuje nam producent? Na kolejnych stronach przyjrzymy się bliżej procesorom, które dzisiaj zadebiutowały na rynku, a także przetestujemy topowego przedstawiciela nowej serii dla komputerów stacjonarnych – model Core i7-7700K.

Odsłon: 89423
Komentarze

40

Udostępnij