SanDisk SSD Plus 240 GB – tanio i dobrze? SSD

SanDisk SSD Plus 240 GB – tanio i dobrze?

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2016-01-22

SanDisk SSD Plus ma stanowić konkurencję dla modeli Crucial BX100, Plextor M6V i Transcend SSD370S. Jak wypadnie w pojedynku?

marketplace
Ocena benchmark.pl
Plusy

- dobra wydajność sekwencyjnego odczytu,; - dobra wydajność zapisu próbki 4 KB,; - kompatybilny z cieńszymi laptopami i Ultrabookami (6,8 mm grubości),; - 3 lata gwarancji nieograniczonej zapisem danych,; - bardzo niska cena

Minusy

- słaba wydajność w testach rzeczywistych,; - bardzo słaba wydajność w teście wielozadaniowości,; - słaba wydajność odczytu próbki 4 KB

Kontynuujemy testy tanich dysków SSD, a tym razem w nasze ręce wpadła konstrukcja firmy SanDisk – jest to nośnik SSD Plus, który plasuje się w najniższym segmencie wydajnościowym, gdzie ma stanowić konkurencję dla takich modeli, jak: Crucial BX100, Plextor M6V, czy niedawno testowany przez nas Transcend SSD370S.

W ofercie producenta dostępne są trzy wersje pojemnościowe nośnika SSD Plus: 120 GB, 240 GB, a od niedawna także 480 GB. Tradycyjnie sprawdziliśmy model o pojemności 240 GB, który powinien cieszyć się największym zainteresowaniem. Nie przedłużając, przejdźmy do konkretów.

Czym wyróżnia się dysk SanDisk SSD Plus 240 GB?

  • stosunkowo dobra wydajność
  • bardzo atrakcyjna cena
  • kompatybilność z laptopami i komputerami stacjonarnymi

SanDisk SSD Plus 240 GB to typowy nośnik, który charakteryzuje się dobrym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości - tak przynajmniej wygląda teoria. Jak będzie w praktyce?

Model SanDisk SSD Plus 240 GB
Interfejs SATA III 6 Gb/s
Format 2,5 cala
Pojemność 240 GB
Deklarowany odczyt maks. 520 MB/s
Deklarowany zapis maks. 350 MB/s
Deklarowany IOPS – odczyt b.d.
Deklarowany IOPS – zapis b.d.
Deklarowany pobór prądu b.d.
Wytrzymałość 1,75 miliona godzin
Kontroler Silicon Motion SM2246XT
Kości pamięci SanDisk 19 nm MLC NAND
Pamięć podręczna b.d.
Wymiary 100,5 x 69,85 x 7 mm
Waga 31 g
Zastosowane technologie S.M.A.R.T., TRIM
Gwarancja 3 lata
Cena 330 złotych

SanDisk SSD Plus 240 GB dysk SSD

Nośnik już po wyjęciu z opakowania przykuł naszą uwagę, bo został zamknięty w plastikowej obudowie (a nie metalowej jak to zwykle bywa). Oczywiście ma ona 7 mm grubości, a w zestawie dodatkowo znajdziemy dystans zwiększający profil do 9,5 mm – jest on przydatny, gdy chcemy zamontować dysk w starszych laptopach.

Na niewielkiej płytce drukowanej znalazł się kontroler Silicon Motion SM2246XT i autorskie kości pamięci MLC NAND wykonane w 19-nanometrowym procesie technologicznym. Zabrakło natomiast pamięci podręcznej (kontroler jej nie wymaga).

Jeżeli chodzi o wydajność, producent specjalnie nie rozpisuje się na ten temat – deklaruje jedynie, że transfery sekwencyjne sięgają 520 MB/s przy odczycie i 350 MB/s przy zapisie danych. Udzielana gwarancja trwa 3 lata i nie została ograniczona zapisem danych (TBW).

Już za moment sprawdźmy wydajność dysku w praktyce – zarówno w testach syntetycznych, jak i podczas realnego użytkowania.