Laptopy

40 godz. pracy na baterii w 2009 r.

przeczytasz w 1 min.

Brytyjski magazyn komputerowy donosi, że w przyszłym roku laptopy doczekają się bardzo energooszczędnych wyświetlaczy. Ma to wydłużyć ich czas pracy na baterii nawet do 40 godz. na jednym ładowaniu. Taki wynik robi wrażenie.

Być może już wkrótce baterie instalowane w laptopach zaoferują nawet 40 godz. pracy na jednym ładowaniu. Co ciekawe, byłoby to możliwe nie za sprawą nowych akumulatorów, ale opracowywanej technologii dotyczącej wyświetlaczy. Jeśli technologia ta odniesie sukces, użytkownicy komputerów przenośnych znajdą ważny powód do fetowania.

Mary Lou Jepsen, która przewodniczy w pracach nad nową technologią, pracuje w oddziale Intela, który zajmuje się wyświetlaczami, jak również pełni funkcję CTO (Chief Technology Officer) w organizacji One Laptop Per Child. Jepsen chce wprowadzić na rynek ultra-energooszczędne wyświetlacze do laptopów i e-bookow w drugiej połowie 2009 r. Opracowywane ekrany, poza niskim zużyciem energii elektrycznej, miałyby także cechować się fantastyczną jakością obrazu. Dodatkowo byłaby możliwość swobodnej pracy nawet wtedy, gdy światło słoneczne padałoby bezpośrednio na ekran. Krótko mówiąc: przygotowywane nowości miałyby duży wpływ na mobilność.

Energooszczędne ekrany, które pozwalają na odczytywanie treści w słoneczne dni, są oferowane w laptopach OLPC XO. Ekrany te są w dodatku trzykrotnie tańsze w produkcji niż LCD, a ich zużycie energii jest na poziomie jednej dziesiątej tego, czego wymagają do pracy tradycyjne matryce ciekłokrystaliczne.

Jepsen informuje, że opracowywane właśnie technologie powstają co prawda głównie dla OLPC, ale okazuje się, że ich zastosowanie może być znacznie większe niż początkowo zakładano. Jak wiemy matryca jest obecnie najbardziej łakomym na energię elementem wyposażenia notebooka i ma największy wpływ na pracę na baterii – wystarczy np. obniżyć jasność ekranu, by wydłużyć pracę na baterii nawet o kilkadziesiąt cennych minut.

Jepsen twierdzi, że ich ekrany mogłyby wydłużyć czas pracy na baterii nawet o 10 razy. W niektórych notebookach moglibyśmy liczyć na 40 godz. nieustannego użytkowania.

Źródło:PC Advisor.co.uk

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  erte0
  0
  Niskie zużycie energii elektrycznej, fantastyczna jakość obrazu, możliwość swobodnej pracy nawet wtedy, gdy światło słoneczne padałoby bezpośrednio na ekran...
  Uwierzę, jak zobaczę;)
  Pani Mary Lou Jepsen chyba przeczytała swój list do św. Mikołaja...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   40h w trybie hibernacji ;P
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Plusy wymieniono, a minusy? Zawsze jest jakis haczyk.
    40 godz.? Jak nie zobacze profesjonalnych testow, to nie uwierze.