Płyty główne

CES: pierwsze płyty pod procesory AM3+ [AKT]

przeczytasz w 3 min.

MSI na jednej podczas targów zademonstrowało pierwsze płyty główne z podstawką AM3+ dla procesorów AMD Bulldozer. Jedna z nich została nazwana Big Bang Conqueror. O nazwie drugiej konstrukcji niestety brak informacji.

Oficjalną premierę platformy Zambezi zaplanowano na drugi kwartał bieżącego roku, ostatnio jednak słyszy się o niej coraz więcej. Na jednej z konferencji na odbywających się na trwających obecnie targach CES, MSI zademonstrowało płyty główne wyposażone w podstawkę AM3+ oraz mostek północny 990FX. Niestety nie wiadomo o nich zbyt wiele, ale można podpatrzeć parę szczegółów.

Aktualizacja [9.1.2011]

Warto przeczytać:
AMD wskrzesza legendarną serię FX
 AMD przyspiesza premierę Bulldozera

Dotarliśmy do zdjęć i wideo dla drugiej płyty głównej MSI - informacje dotyczące pierwszej znajdziecie w dalszej części newsa. Model o nazwie Big Bang Conqueror różni się paroma cechami od zaprezentowanej wcześniej konstrukcji. Pierwszą zasadniczą różnicą jest kolor podstawki pod procesor – w tym przypadku praktycznie niespotykany czarny. Co ciekawe nie ma on już wgłębienia jak to miało miejsce w pierwszym modelu. Drugą rzeczą, która różni konstrukcje są radiatory sekcji zasilania i mostków na których pojawiły się charakterystyczne dla MSI loga - Military Class II oraz OC Genie.
 


Podobnie jak w  poprzedniej konstrukcji do dyspozycji oddano cztery banki pamięci DDR3, obsługujące moduły w trybie dwukanałowym. Cechy płyty o których już wiemy to:

  • cztery porty PCI Express x16 (prawdopodobnie elektrycznie x16, x8, x16, x8),
  • dwa porty PCI-Express x1,
  • jeden port PCI,
  • sześć gniazd SATA III 6Gbps

Obok ostatniego portu PCI-Express x16 producent umieścił przyciski łatwego dostępu do podkręcani podzespołów komputera (OC Genie), jego włączania i restartowania oraz wyświetlacz diagnostyczny.
 

Tylny panel przypomina to co oferują obecnie płyty z górnej półki - sa to złącza PS/2, USB, karty sieciowej i dźwiękowej, a także przycisk do resetowania ustawień BIOSu. Poniżej możecie zobaczyć filmik prezentujący płytę główną MSI Big Bang Conqueror.

[Oryginalny news]

Podobnie jak w przypadku topowych konstrukcji MSI i tutaj producent zastosował tak zwane wojskowe komponenty - tutaj Military Class II. Wyraźnie widać, że na sekcję zasilania składają się dławiki Dynamic Switching SFC oraz kondensatory High-C. Zaciekawienie budzi skromny radiator chłodzący tranzystory MOSFET sekcji zasilania. W ostatecznej wersji prawdopodobnie zostanie on zastąpiony przez coś bardziej efektywnego. Podobnie jak i w płytach głównych z podstawką AM2(+) i AM3, to także i na płytach z podstawką AM3+ dla pamięci udostępniono cztery banki DDR3, obsługujące moduły w trybie dwukanałowym.

Co jeszcze można zobaczyć? Dla kart rozszerzeń przewidziano cztery porty PCI Express x16, dwa PCI Express x1 oraz jeden zwykły PCI. Tuż przy jednym z portów PCI Express x16 umieszczono przyciski łatwego dostępu służące do podkręcania podzespołów oraz włączania i restartowania komputera. Na dolnej krawędzi laminatu znalazło się prawdopodobnie sześć gniazd SATA III 6 Gb/s. Obok nich producent zamontował wewnętrzne porty USB 3.0, które można wyprowadzić na przedni panel.

Nie mamy informacji czy MSI zdecydowało się umieścić na płycie kość tradycyjnego BIOSu czy nowego EFI.

Patrząc na samą podstawkę widać, że nie różni się ona znacznie od obecnej AM3, czy AM2(+). Przyglądając się dokładniej zauważymy na jej środku prostokątne wgłębienie. Podejrzewamy, że może ono być przeznaczone dla układów AMD APU Llano, ale to niepotwierdzone informacje.

Źródło: pcper.com, techreport.com, tweaktown.com
 

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Lightning
    0
    Teraz to już tylko czekać na "przyjazd" Buldożerów.
    • avatar
      Damian Szymański
      0
      Odnośnie ostatniego zdania, Llano raczej tam nie wsadzi, to ma być osobny socket. Niestety... No chyba, że coś się zmieniło :D
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Mam nadzieję że buldorzer zniszczy core i7 980x albo core i5 2500k
        • avatar
          DJBOSS
          0
          Dziś kupiłem płyte Gigabyte 770T-USB3 i też przyglądałem się gniazdu dokładnie miało takie prostokątne wgłębienie a jest to płyta AM3??? Może to tylko taki typ odlewu? Działa z Phenomem II bez problemu. Pozdrawiam
          • avatar
            Viperus
            0
            Moim zdaniem wydajnościowo te buldożery nie dogonią poprzedniej generacji Core i7 chociaż bardzo bym chciał to jednak wątpię że nadrobią tyle zaległości na raz.
            • avatar
              Macieyerk
              0
              Pytanie gdzie mainstream?
              • avatar
                szybki_kp
                0
                "Na jednej z konferencji na odbywających się na trwających obecnie targach CES" trochę dużo tego "na", proponuję:"Na jednej z konferencji trwających obecnie targów CES". Pozdrawiam
                • avatar
                  Kiziea
                  0
                  I tak wolę poczekać na pełną podstawkę czyli AM4, inwestycja w AM3+ będzie tak samo mało opłacalna jak w AM2+.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    No nie wiem czy AM2+ nie było swego czasu opłacalne. Kiedy przychodził czas na wymiane CPU to nie wymieniało się wszystkiego ,czyli CPU mobo i ewentualnie pamięci ,tylko można było kupic jakiegoś nowego phenoma I lub II X2 czy X4 i cieszyc się szybszym CPU wydając tylko na to co konieczne ;p
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Ciekawe jak z mocą, mam nadzieję (choć w to wątpię), że dogonią i7 lub chociaż i5. Ostatnio w miarę im idzie ale lata "zastoju" ciężko będzie odrobić.
                      • avatar
                        pomidor
                        0
                        Szkoda czekać na Bulldozera. Będzie miał tylko 12% więcej wydajności na takt, i w dodatku bez grafiki. Teraz to tylko Sandy Bridge.
                        • avatar
                          Viperus
                          0
                          Teraz AM3+ a potem AM4 z DDR4 i znowu wymiana wszystkiego, lepiej poczekać na te AM4 niż pchać się w te 3+ chociaż dużo zależy od wydajności tego buldożera.
                          • avatar
                            duxet
                            0
                            Te radiatory są jakby trochę podobne do tych z płyty Asus IV Formula :D
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Jedno cieszy, ze chlodzenie od AM3 bedzie pasowac, a do SB (1155) pasuje z 1156 - szykuja sie chude lata dla producentow chlodzen, zwlaszcza ze nowe proce beda jeszcze chlodniejsze.http://www.benchmark.pl/aktualnosci/CES_pierwsze_plyty_pod_procesory_AM3_AKT-32635.html#
                              • avatar
                                HD5830
                                0
                                Mam takie pytanie, gdy tylko pojawi się nowy chipset, to zmieniam na nową, i tu rodzi się pytanie: Czy AM3+ obsłuży mój dotychczasowy procesor AMD Ahtlon II X4 620 ?, bo wiadome jest, że procka AM3+ nie włożę do AM3.
                                • avatar
                                  grzaniec
                                  0
                                  Cieszy fakt, że się niedługo pojawią. To dobry krok do konkurencji z I9. Ciekawe ile będą kosztowały?