Ciekawostki

Adobe wyda na nią 20 miliardów dolarów. Czym jest Figma?

przeczytasz w 1 min.

Firma Adobe poszła na zakupy. Gdy wszystko dojdzie do skutku, będzie uboższa o prawie 20 miliardów dolarów. Bogatsza za to o platformę Figma. Na co konkretnie ostrzy sobie zęby przedsiębiorstwo z San Jose?

Adobe kupi platformę Figma. Cena? 20 miliardów dolarów

Firma Adobe jest gotowa wydać 20 miliardów dolarów w gotówce i akcjach, aby stać się właścicielką platformy Figma. To istniejąca od 10 lat aplikacja, będąca zestawem narzędzi do projektowania internetowych interfejsów. Webowa platforma cieszy się niemałą popularnością wśród twórców UI/UX, przede wszystkim ze względu na szybkość działania i prostotę obsługi. 

Oferującej projektowe narzędzia pierwszego wyboru firmie Adobe brakuje takiego rozwiązania. Ostatnio kombinowała wprawdzie z własnym Xd, ale raczej z marnym skutkiem. Teraz więc postanowiła kupić konkurenta, równocześnie wzbogacając go o rozwinięte przez siebie funkcje i narzędzia. 

Co to jest Figma? Zobacz wideo:

Pełni obaw użytkownicy Figmy i uspokajające Adobe

Użytkownicy Figmy wypowiadają się o przejęciu głównie negatywnie. Obawiają się, że straci ona swój urok i prostotę. Adobe zapewnia jednak, że tak się nie stanie. W oficjalnym ogłoszeniu uspokaja, że nie ma w planach ingerowania w działalność Figmy ani zmieniania jej oferty. No, przynajmniej na razie. 

Na przejęcie firmy Figma przez Adobe muszą jeszcze zgodzić się regulatorzy i akcjonariusze. Jeśli nie będą mieli nic przeciwko, do transakcji powinno dojść przed końcem przyszłego roku. 

Źródło: Engadget, Adobe

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  nevermind
  7
  Adobe to rak i powinno się ten monopol zaorać (podzielić na mniejsze części). Mi na szczęście udało się uciec do alternatyw chociaż patrząc na to co się dzieje pytanie na jak długo?
  • avatar
   paankracyk
   5
   Na prostocie pewnie nie straci - Adobe XD wydawane jest według takich samych zasad jak Figma - dostarczyć tylko minimum funkcjonalności potrzebnych do pracy UX/UI designerów. Cała reszta, która może być potrzebna może być dodana w postaci wtyczek, ale to już użytkownik decyduje jakie wtyczki zainstalować. Osobiście boję się, że Figma (albo jedno wspólne narzędzie od Adobe i Figmy, które Figmę zastąpi) będzie zamkniętym ekosystemem. Tzn. jeśli na rynku pojawi się jakieś nowe konkurencyjne narzędzie, które urośnie do roli standardu - wyeksportowanie do niego plików z oprogramowania Adobe będzie bardzo trudne, albo niemożliwe. Ktokolwiek przesiadał się z Adobe XD na Figmę właśnie wie co mówię (piszę : ) ).
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    mocno wątpię aby Adobe docelowo nie zaczęło psuć platformy. czasowy abonament to już niestety norma. także problem jest bezpieczeństwo softu adobe. nawet flash player nie potrafili właściwie załatać, ciągle jakieś wycieki. @Paweł, coś dla ciebie :) w efekcie twórcy przeglądarek zaorali całkowicie interfejs NPAPI, zaś flash player poszedł w całkowitą odstawkę. w sumie szkoda. flash to też był przejęty wraz z zakupioną firmą.

    a teraz pora na degradację ze strony @WP :(
    • avatar
     obcypl
     1
     Osz w du... no i po najlepszym darmowym narzędziu :( za pol roku pewnie pierwsze ograniczenia, za 12 miesięcy za darmo będzie tylko logowanie i pewnie 3 drafty :(
     • avatar
      JanKrólSzopen
      -1
      Jestem Królem Janem Szopenem Trzecim ze szlachetnego rodu Szopenów!!! Jestem władca wszystkich kryptowalut!!!! Światowej sławy ekspertem i Światosławem sławy autorytetem!!! Największym żyjącym autorytetem naszych czasów!!!Tylko na samym handlu kryptowalutami zarobiłem już 100 milionów$!!! Tak sto melonów!!!take możliwości daje rynek kryptowalut!!!!
      Ty tez możesz tyle zarobic dlatego mam dla ciebie propozycje nie do odrzucenia !!!! Zainstaluj aplikacje Crypto Com i skorzystaj z mego kodu polecajacego a aoyrzykasz az 25$ w cro!!! Tak zupełnie zadndarmo!!!! Zostan tak jak ja multimilionerem i kup se wielkanwille!!! Najdroższe elektryczne Tesle i spotykaj się z pięknymi kobietami c aleho świata!!! Oto mój kod!!!!! !!!!!!
      jjey2xxs9c
      • avatar
       Przem0l
       -1
       Nie po to wydaje sie 20 mld dolarow zeby na tym nie zarobic w jakis posob. A oni przeciez wiedza co zrobia i kiedy bo jakos musieli obronic wydanie takiej kasy przed zarzadem.