Procesory

AMD przygotowuje procesor Fenghuang Raven - tajna broń w segmencie profesjonalnym? [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

W sieci pojawiły się przecieki o tajemniczym procesorze, który może połączyć rdzenie Zen, grafikę Vega i pamięć HBM2.

Firma AMD ciągle pracuje nad nowymi procesorami, ale nie wszystkie projekty chce ujawniać. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że w planach producenta jest tajemnicza jednostka Fenghuang Raven, która może okazać się tajną bronią w walce z konkurencją.

Wpisy o nowym układzie pojawiły się w bazie aplikacji SiSoftware, ale sporo ciekawych informacji i domysłów opublikowały zagraniczne portale branżowe. Co wiadomo o nowej jednostce? Przede wszystkim to, że mamy do czynienia z układem APU (a nie z samodzielnym układem graficznym). Strategia producenta zakłada oznaczanie jednostek Accelerated Processing Unit nazwami z serii Raven (a taką jest Fenghuang Raven).

Wpis z bazy SiSoftware dostarcza nam pierwszych szczegółów na temat specyfikacji technicznej. Nowy procesor został wyposażony w 4 rdzenie/8 wątków oraz układ graficzny o numerze identyfikacyjnym 15FF – dysponuje on 28 blokami CU (1792 SP) i najprawdopodobniej 2 GB pamięci HBM2 (magistrala 32-bit to najprawdopodobniej błąd odczytu).

AMD Fenghuang Raven

Redaktorzy serwisu Bits and Chips zauważyli jeszcze jeden ważny szczegół. Połączenie rdzeni Zen, grafiki Vega z 28 blokami CU i pojedynczego stosu pamięci HBM2 miałoby powierzchnię około 460 mm2, co przekracza dostępną przestrzeń dla układów montowanych w gnieździe AM4. Niewykluczone zatem, że mamy do czynienia z układem obliczeniowym dla serwerów pod gniazdo SP3.

Co tu dużo mówić, nowa jednostka zapowiada się dosyć intrygująco. Pozostaje czekać na więcej szczegółów.

Aktualizacja 02.06.2018 11:20

Tym razem tajemniczy procesor pojawił się w bazie 3DMark. Konstrukcja składa się z procesora o oznaczeniu DG02SRTBP4MFA i układu graficznego AMD 15FF Graphics (są to oznaczenia kodowe typowe dla próbek inżynieryjnych).

AMD APU Fenghuang

Zaskoczeniem może być wydajność jednostki - tutaj w porównaniu do procesora Intel Core i7-8809G (topowego modelu Kaby Lake-G - 4 rdzenie/8 wątków + Radeon RX Vega M GH). O ile osiągi samego procesora nie powalają, tak układ graficzny jest o ponad 1/5 wydajniejszy od obecnie najwydajniejszego iGPU. Musicie przyznać, że nowa integra robi wrażenie!

Źródło: SiSoftware, Bits and Chips, ComputerBase, VideoCardz, Reddit

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  supervisor
  13
  Jestem ciekaw jak będzie się takie coś spisywało, to chyba pierwszy raz kiedy mamy CPU+GPU+VRAM w jednym pakunku, bez konieczności łączenia ich przez linie PCI-E.

  Głównie chodzi o wpływ mniejszych opóżnień.
  • avatar
   Gatts-25
   4
   Dokładnie w takim APU będzie połączenie INFINITY FABRIC i nawet jeżeli będzie ono miało tylko połowę przepustowości to już i tak dużo jak z tego powodu będą znacznie niższe opóźnienia.
   Ciekawi Mnie czy już w RYZEN+ IF będzie ulepszone i działać na przykład z pełną przepustowością pamięci a nie tylko połową chociaż z drugiej strony lepsze byłoby dopracowanie czasów opóźnień przez ich zmniejszenie używając tego połączenia.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    HBM odkąd szeroko się pojawiło rewolucjonizuje rynek pamięci i to nie tylko w kartach graficznych (Xilinx pokazał, że ta technologia ma naprawdę duży potencjał, a Intel używa HMC - czyli rozwiązania o podobnej filozofii), nawet NVidia przekonuje się do tego rozwiązania - bo nie ma sobie równych.
    Jednak prawdziwy potencjał HBM drzemie w niezwykle szerokim paśmie, dzięki któremu ta pamięć może być współdzielona przez wiele układów.

    W ostatnich kilku latach informatyka skupia się na wielu rewolucyjnych pomysłach, które przyczyniają się do wielkich zmian - HBM jest jedną z takich technologii
    • avatar
     Kiciulek
     0
     Ciekawa koncepcja, ale tanie to to nie będzie ;)
     • avatar
      mjwhite
      0
      "O ile osiągi samego procesora nie powalają, tak układ graficzny jest o ponad 1/5 wydajniejszy od obecnie najwydajniejszego iGPU. Musicie przyznać, że nowa integra robi wrażenie!"

      Więcej SP to nic dziwnego że wyższe wydajność. Bardziej martwił bym się o pamięć bo 2GB to raczej mało(intel ma 4GB) ponadto rozpoznaje ją jako 32bit(uprzedzając pytanie: u intela pokazuje 1024bity) co bardziej wskazuje na jakieś gddr5 niż hbm(2).
      Biorąc pod uwagę również wydajność CPU to całość wygląda raczej słabo, no chyba że to b.wczesna próbka inżynieryjna albo wersja z niskim poborem mocy.
      • avatar
       mbe13
       -1
       Radeon RX Vega M GH to nie jest zintegrowany układ graficzny.
       • avatar
        natalleos
        -6
        Qbit dla ubogich ?
        • avatar
         wolak
         0
         Może jeszcze się nie mieści pod AM3 , ale może szykują przejście na niższy proces nm kto wie :)