Procesory

Nowe procesory Ryzen z wyjątkowo dużym poborem mocy. Co szykuje AMD?

przeczytasz w 2 min.

Przed nami premiera nowych procesorów AMD Ryzen, które mają korzystać z platformy AM5. Producent planuje tutaj ważne zmiany w kwestii limitów energetycznych.

Prezentacja procesorów AMD Ryzen 7000 i platformy AM5 spotkała się ze sporym zainteresowaniem entuzjastów. Jednocześnie pojawiło się tutaj sporo pytań - jedna z najważniejszych kwestii dotyczy poboru mocy, bo ostatnio pojawiły się sprzeczne informacje.

Nowe limity energetyczne platformy AMD AM5

Producent przesłał nam oświadczenie, które tłumaczy kwestię poboru mocy i limitów energetycznych platformy AMD AM5:

Firma AMD chciałaby skorygować informację o poborze mocy przez gniazdo i limitach TDP nadchodzącej platformy AMD Socket AM5. Platforma ta obsługuje do 170W TDP z limitem PPT do 230W. TDP x 1,35 to standardowa kalkulacja TDP wobec PPT w przypadku gniazd AMD w erze „Zen” i 170-watowa grupa TDP nie jest wyjątkiem (170 x 1,35 = 229,5).

Nowa grupa TDP umożliwi procesorom o większej liczbie rdzeni uzyskanie znacznie większej wydajności w wymagających obliczeniowo zadaniach i będzie ona funkcjonować obok grup 65W i 105W, z których procesory Ryzen są dziś znane. Firma AMD jest dumna mogąc zapewnić społeczności entuzjastów transparentną i szczerą informację o produktach, więc przy tej okazji chcielibyśmy przeprosić za błąd i zamieszanie, jakie mogliśmy spowodować w tym temacie.

Platforma AMD AM5

Co to oznacza w praktyce? Nowa platforma AM5 została przystosowana do procesorów o wyższych limitach mocy - maksymalnie 170 W TDP / 230 W PPT (w starej AM4 było to 105 W TDP / 142 W PPT). Jest to istotne z punktu widzenia użytkowników, bo wyższe wartości pozwolą na uzyskanie wyższej wydajności przez podniesienie taktowania i/lub zwiększenie liczby rdzeni. Z drugiej strony oznacza to większy pobór energii i więcej generowanego ciepła. Dla porównania, nowe procesory Intela osiągają limity 241 W.

Czy takie procesory pojawią się już w serii Ryzen 7000? Co prawda w oficjalnym oświadczeniu producenta tego nie ujawniono, ale takie informacje na Reddicie potwierdził Robert Hallock z AMD (przy czym najpewniej w tym przypadku byłyby to modele maksymalnie 16-rdzeniowe, ale o wyższych taktowaniach).

Zapowiedzi wyglądają obiecująco. Pozostaje zatem czekać na oficjalną premierę procesorów, która została zaplanowana na jesień tego roku.

Źródło: AMD, Reddit

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  7
  To + RTX 4000 i mamy piecyk na zimę 2022/2023, gdy nam gaz wyłączą :D
  • avatar
   Witalis
   4
   A ja ograniczyłem moc w R9-3900X z 145 Wat do max 85 Wat bo mi to w zupełności obecnie wystarcza. W CineBench R 20 spadło mi z 7200 punktów do 6350 punktów więc stosunkowo niewiele jak na taki limit mocy
   • avatar
    _Ciekawski_
    2
    Tytuł newsa jest mylący. Na razie nie ma informacji o tym jakie TDP będą miały nadchodzące Ryzeny 7000. Tutaj chodzi o nowe gniazdo AM5, które ma być dostosowane do CPU o większej mocy. To raczej dobra wiadomość jeśli wziąć pod uwagę, że AM5 ma być równie długowieczna jak AM4. To ułatwi zachowanie wstecznej kompatybilności dla kolejnych generacji CPU. Podejrzewam, że to wiąże się z tym, że prędzej czy później AMD planuje wydać Ryzeny z więcej niż 16 rdzeniami. Możliwe, że powstanie też seria CPU z wyższymi zegarami (XT?).
    Zwolennicy oszczędzania energii nie mają się czego obawiać, bo serie z TDP 65W i 105W mają zostać zachowane. Ta seria CPU z TDP 170W, to będzie propozycja dla najbardziej wymagających.
    • avatar
     DeviLevi
     2
     Były plotki że AM5 obsłuży 32 rdzenie, więc mnie to nie dziwi.
     • avatar
      kitamo
      0
      No prosze bardzo, czyli w koncu fanboje AMD zrozumieja ze w raz z wysoką częstotliwością rosnie niemal geometrycznie zapotrzebowanie na energię.
      I nie bedzie juz chyba tajemnicą dlaczego AMD przeskoczylo na LGA ani dyskusji na ten temat.
      • avatar
       .NiemenCrystal.
       0
       Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
       niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
       • avatar
        Warmonger
        -3
        Niski pobór mocy był zaletą Ryzenów, ale chyba zaraz przestanie nią być...
        • avatar
         Diuran
         -4
         ee tam chcecie szybciej u Intel/AMD to póki nie wymyślą całkowicie nowej technologii to każde nowe CPU będzie chciało więcej i więcej energii proste.
         • avatar
          Gnom_Z_Piany2
          -5
          czy mam już w domu stawiać elektrociepłownię abym dał radę dostarczyć wystarczającą ilość mocy do komputera z komponentami intel/nvidia/amd ?
          • avatar
           HD4870
           -14
           To ma być dobry news? Zdaje się że seria 7000 to będzie katastrofa.
           • avatar
            Marucins
            0
            Szaleństwo, ale już wiadomo skąd te zegary.